Úvod > Aktuality > Přijeďte do Brna: Moravské zemské muzeum slaví dvousté narozeniny
Přijeďte do Brna: Moravské zemské muzeum slaví dvousté narozeniny
"> "> ">
Kultura

Přijeďte do Brna: Moravské zemské muzeum slaví dvousté narozeniny

  • Vydáno3. září 2017
Volný vstup do všech objektů muzea, nová stálá expozice v Dietrichsteinském paláci, výstavy, doprovodné programy v několika pobočkách a hlavně zábavné odpoledne na Zelném trhu s hudebním doprovodem, to všechno zažijete v sobotu 9. září v Brně na oslavách dvoustých narozenin Moravského zemského muzea.
Není jediné, které slaví dvousté narozeniny, jubilea v těchto letech zažívají tři největší zemská muzea České republiky: Slezské zemské muzeum v Opavě, Moravské zemské muzeumBrně a Národní muzeum v Praze. V Opavě už oslavy proběhly, v Praze se bude slavit příští rok. Otevření historické budovy po rekonstrukci je plánováno na říjen 2018 a bude spojeno s velkou výstavou k 100. výročí vzniku Československé republiky a 200 letům od založení Národního muzea.
 

Oslavy v centru Brna

sobotu 9. září završí Moravské zemské muzeum oslavy 200. výročí svého založení. Co vás čeká? Celý den můžete využít volný vstup do všech objektů muzea. V Pavilonu Anthropos, Paláci šlechtičen a Památníku Leoše Janáčka je nachystaný zajímavý doprovodný program, sobotní odpoledne můžete strávit na Zelném trhu. Zábavnou formou se tu představí jednotlivá odborná muzejní oddělení, k tomu bude hrát swing, rock a cimbálka. V předpremiéře nahlédnete do nové stálé expozice v Dietrichteinském paláci, nazvané Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století, otevřená bude i výstava přibližující počátky muzea a 200 let služby moravské kultuře a vědě. Program zakončí koncert Filharmonie Brno v Biskupském dvoře.
 

Kam se můžete podívat?

Zatímco pražské plány hovoří o tom, že i po slavnostním otevření obnovené historické budovy Národního muzea se stálé expozice budou postupně dobudovávat a otvírat další dva roky, v Brně vás nic podobného nečeká. Většina muzejních poboček už má rekonstrukci za sebou a můžete si je pohodlně obejít; záleží jen na vás, zda využijete volné vstupy v sobotu 9. září, protože vstupné většinou není nijak vysoké. Co tedy můžete vidět?

Bez debat pohodlně stihnete navštívit barokní Dietrichsteinský palác a Biskupský dvůr s Mendelianem; první stojí přímo na Zelném trhu, druhý hned vedle, pod katedrálou sv. Petra a Pavla. Poměrně blízko, na náměstí Svobody, objevíte Palác šlechtičen, o pár set metrů dál ve Smetanově ulici pak stojí bývalá varhanická škola a u ní zahradní domek, kde v letech 1910 až 1928 žil hudební skladatel Leoš Janáček – právě tam je další expozice, Janáčkův Památník. Lákavým cílem je i Pavilon Anthropos, mapující nejstarší dějiny osídlení Moravy i celé Evropy. Hlavní celebritou zdejší expozice je 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, muzeum stojí v parku v městské části Pisárky poblíž areálu BVV. Navštívit můžete i nejnovější pobočku, Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Domě Jiřího Gruši, kterou Moravské zemské muzeum zřídilo v roce 2015.
 

Co by vás ještě mohlo zajímat?

  • sobotu 9. září se také poprvé bude prodávat jubilejní poštovní známka, kterou pro 200. výročí založení Moravského zemského muzea vytvořil akademický malíř Antonín Odehnal.
  • Moravské zemské muzeum vzniklo 29. července 1817 schválením dekretu císařem Františkem I., na jehož počest se až do roku 1900 jmenovalo Františkovo. Současné sbírky čítají více než šest milionů předmětů.
  • Muzejní pobočky ročně navštíví přibližně 160 000 návštěvníků.
  • K nejvzácnějším exponátům patří světoznámá Věstonická venuše, kterou v červenci 1925 v popelišti pravěkého naleziště u Dolních Věstonic objevil tým Karla Absolona. Jeden z největších nálezů moravské archeologie připomíná také muzeum v Dolních Věstonicích a nový Archeopark v Pavlově.
  • Pod Zelným trhem se táhne rozsáhlý sklepní labyrint. Přístupný je celý rok, prohlídky zajišťuje brněnské Turistické informační centrum a vstup je ze Zelného trhu č. 21.
Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Barokní Nová radnice v Brně

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.

Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Dietrichsteinský palác v Brně

Dietrichsteinský palác v Brně

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika