Úvod > Aktuality > Přijďte zhlédnout ruční výrobu českého skla do Sklárny Květná a pobavit se na fašank ve Strání
Přijďte zhlédnout ruční výrobu českého skla do Sklárny Květná a pobavit se na fašank ve Strání
">
Zážitky

Přijďte zhlédnout ruční výrobu českého skla do Sklárny Květná a pobavit se na fašank ve Strání

  • Vydáno21. února 2020
V sobotu 22. února od 8:00 do 13:00 hodin otevře své brány nejdéle fungující sklárna na našem území, sklárna Květná, kterou najdete ve slovácké obci Strání nedaleko Uherského Brodu. Lidé budou moci sledovat tradiční ruční práci mistrů sklářů, podívat se, jak se sklo dekoruje různými technikami a také nakoupit výrobky za zvýhodněné ceny. Sklárna bude otevření u příležitosti konání fašankového festivalu ve Strání.
Den otevřených dveří skláren Květná se koná při příležitosti fašankového festivalu ve Strání a k oslavení výročí založení skláren Květná roku 1794. Exkurze bude zaměřena na celý postup tradiční ruční výroby skla. Uvidíte zde tavení skloviny, sklářské pece, mistry skláře, kteří foukají skleničky rozličných tvarů a barev, úpravu skla pomocí dekorací, broušení a gravírovaní aj.

Ve sklárně Květná se vyrábí pouze sodno draselné sklo tradičními metodami v pánvových pecích. Veškerý sortiment tvoří ručně tvarované výrobky bez přísad olova, čímž je zaručena naprostá zdravotní nezávadnost.  Na designu podnik spolupracuje s předními českými i zahraničními designéry a díky tomu vyráběl sklo například pro knížecí palác ve Vaduzu, automobilku Rolls-Royce, několik sedmihvězdičkových hotelů v Dubaji nebo somilierské sklepy v Kalifornii.
 
V rámci programu Dne otevřených dveří se můžete těšit na bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. K zakoupení bude kvalitní sklo za akční ceny.
 

Fašank ve Strání

Odpoledne poté bude pokračovat festival masopustních tradic Fašank 2020, který slibuje neopakovatelné zážitky živých lidových tradic. Každoročně zde vystupují domácí folklorní soubory a skupiny fašančárů od nejútlejších ročníků, hosté zastupující folklorní soubory České republiky i hosté zahraniční. 

Již v 9:30 hod začíná v sobotu 22. února domácí zabíjačka, ochutnávka tradičních fašankových koblih a rozjede se jarmark s ukázkami lidových řemesel. V 10:30 proběhne ukázka stříhání oveček na nádvoří Zámečku. Folklorní náladu letos dotvoří cimbálová muzika Popremýšláme a gajdoši ze Strání. Odpoledne od 13:00 hodin proběhne u Zámečku hlavní festivalový program nazvaný Ej, fašanku, fašanku. Tanec Pod šable předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slaměňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot.