Úvod > Aktuality > Přijďte v sobotu do Šlakhamru a uvidíte, kováře při práci
Památky

Přijďte v sobotu do Šlakhamru a uvidíte, kováře při práci

  • Vydáno31. května 2017
První sobotu v červnu, 3. 6. 2017, se sjedou kováři z různých míst České republiky na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Po celý den, od 10.00 do 17.00, budou návštěvníkům předvádět své řemeslo, a to jak na mobilních výhních, tak i na velkém, vodou poháněném bucharu. Návštěvníci tak uvidí (a uslyší ) buchar v jeho plné síle při práci. Což nebývá často. Šlakhamerský buchar je jedním z pěti plně funkčních zařízení v celé republice.
Šlakhamr je  technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Nachází se nedaleko Žďáru nad Sázavou v tradiční železářské oblasti. Původně zde stával hamr, který zpracovával železnou rudu těženou v okolí. Hamr je označením středověkého provozu na zpracování železné rudy, ale také označením samotného velkého kladiva, poháněného vodním kolem. Díky dosahu ložisek zde vzniklo hamrů hned několik. Dřevěné uhlí bylo získáváno pálením v milířích, okolní lesy poskytovaly dostatek surovin. K pohonu se používala energie řeky Sázavy a jejích přítoků.

Kromě ukázek práce kovářů připravuje Technické muzeum v Brně pro návštěvníky další doprovodný program, vždy zaměřený na nějaké konkrétní téma. Program je určen především pro rodiny s dětmi, ale zapojit se mohou i všichni hraví dospělí.

Návštěvníci, a to i malí, pokud budou mít odvahu, si budou moci sami ukovat hřebík. Zároveň bude opět nejen  pro děti připravený doplňující program spjatý s řemeslem, se Šlakhamrem i historií této památky. Děti se mohou zúčastnit výtvarné dílny na téma „Kováři, kovárny, Šlakhamr“. Jejich obrázky pak budou tuto památku zdobit po celou turistickou sezónu.

 

Šlakhamr fungoval jako mlýn až do 2. světové války

Hamr zvaný Šlakhamr figuruje hned v několika listinách. Fungoval až do 17. století, kdy už je zmiňován pouze jako tvrz s mlýnem. Předpokládá se tedy, že mlýn vznikl v bezprostřední blízkosti zaniklého hamru a využil jeho vodní náhon. Jako obilní mlýn fungoval až do druhé světové války, kdy byl v držení mlynářské rodiny Brdíčků. Od nich pak objekt, už v dost špatném technickém stavu, získalo Technické muzeum v Brně, které zde po náročné rekonstrukci otevřelo v roce 2011 expozici hamernictví. Dále se návštěvníci mohou dozvědět o zpracování dřeva a milířování, a poslední část je věnována rodině Brdíčků a obytné funkci stavení.

Jádrem prohlídky je hamernické zařízení, které sem bylo převezeno ze Zíkova hamru v Podhůří u Nepomuku. Je dodnes plně funkční. Z technických důvodů však není možné vidět hamr v provozu při běžných prohlídkách. Z tohoto důvodu se na Šlakhamru konají speciální akce, při kterých památka opět ožívá. Přijedou sem kováři, kteří pak po celý den návštěvníkům ukazují a vysvětlují, jak hamr fungoval. A pro srovnání se kove také na ručních kovadlinách. Vidět obří kladivo v provozu je velkým zážitkem pro malé i velké, práce na něm je pak zážitkem i pro samotné kováře, protože podobných funkčních zařízení je v naší republice pouze několik.

Údolí řeky Sázavy nabízí navíc další možnosti k celodennímu sobotnímu výletu v krásné přírodě.
 
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kraj Vysočina | Památky

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou

Letos již 51. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2023 zve všechny milovníky turistiky do Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky památek města Žďáru nas Sázavou i výlety po historických, lidových i moderních památkách okolí. Celé akci bude vévodit sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 8. ročníkem zimního táboření Klubu českých turistů.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 24. až 29. října 2023 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Bude to více než tři sta padesát filmů. Mimo jiné přinese objevnou retrospektivu bratří Mélièsových a Václava Táborského, obrazy z podzemí charkovského metra, seniorky na kolech, fenomén deep fake i televizní pastory, kteří ovlivňují mezinárodní politiku USA. Chybět nebudou ani filmy natočené umělou inteligencí nebo portrét francouzského bestsellerového spisovatele Édouarda Louise. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématu jídla, vesmíru, vody, komunit nebo umělé inteligenci. Festival zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra Petra Jančárka, který nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.
Kraj Vysočina | Zážitky

Šest návratů do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i expozice

Toužíte po dovolené ve stylu první republiky? Míst, kde vládne styl dvacátých a třicátých let minulého století, není mnoho, ale portál Kudy z nudy je zná a poradí vám, kam vyrazit. Jedním z takových míst je Letohrádek sv. Vojtěcha u Počátek, do prvorepublikových časů se můžete vrátit i na Rejvízu, v Luhačovicích nebo v Pardubicích.
Kraj Vysočina | Životní styl