Úvod > Aktuality > Přijďte v sobotu do Šlakhamru a uvidíte, kováře při práci
Přijďte v sobotu do Šlakhamru a uvidíte, kováře při práci
"> ">
Památky

Přijďte v sobotu do Šlakhamru a uvidíte, kováře při práci

  • Vydáno31. května 2017
První sobotu v červnu, 3. 6. 2017, se sjedou kováři z různých míst České republiky na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Po celý den, od 10.00 do 17.00, budou návštěvníkům předvádět své řemeslo, a to jak na mobilních výhních, tak i na velkém, vodou poháněném bucharu. Návštěvníci tak uvidí (a uslyší ) buchar v jeho plné síle při práci. Což nebývá často. Šlakhamerský buchar je jedním z pěti plně funkčních zařízení v celé republice.
Šlakhamr je  technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Nachází se nedaleko Žďáru nad Sázavou v tradiční železářské oblasti. Původně zde stával hamr, který zpracovával železnou rudu těženou v okolí. Hamr je označením středověkého provozu na zpracování železné rudy, ale také označením samotného velkého kladiva, poháněného vodním kolem. Díky dosahu ložisek zde vzniklo hamrů hned několik. Dřevěné uhlí bylo získáváno pálením v milířích, okolní lesy poskytovaly dostatek surovin. K pohonu se používala energie řeky Sázavy a jejích přítoků.

Kromě ukázek práce kovářů připravuje Technické muzeum v Brně pro návštěvníky další doprovodný program, vždy zaměřený na nějaké konkrétní téma. Program je určen především pro rodiny s dětmi, ale zapojit se mohou i všichni hraví dospělí.

Návštěvníci, a to i malí, pokud budou mít odvahu, si budou moci sami ukovat hřebík. Zároveň bude opět nejen  pro děti připravený doplňující program spjatý s řemeslem, se Šlakhamrem i historií této památky. Děti se mohou zúčastnit výtvarné dílny na téma „Kováři, kovárny, Šlakhamr“. Jejich obrázky pak budou tuto památku zdobit po celou turistickou sezónu.

 

Šlakhamr fungoval jako mlýn až do 2. světové války

Hamr zvaný Šlakhamr figuruje hned v několika listinách. Fungoval až do 17. století, kdy už je zmiňován pouze jako tvrz s mlýnem. Předpokládá se tedy, že mlýn vznikl v bezprostřední blízkosti zaniklého hamru a využil jeho vodní náhon. Jako obilní mlýn fungoval až do druhé světové války, kdy byl v držení mlynářské rodiny Brdíčků. Od nich pak objekt, už v dost špatném technickém stavu, získalo Technické muzeum v Brně, které zde po náročné rekonstrukci otevřelo v roce 2011 expozici hamernictví. Dále se návštěvníci mohou dozvědět o zpracování dřeva a milířování, a poslední část je věnována rodině Brdíčků a obytné funkci stavení.

Jádrem prohlídky je hamernické zařízení, které sem bylo převezeno ze Zíkova hamru v Podhůří u Nepomuku. Je dodnes plně funkční. Z technických důvodů však není možné vidět hamr v provozu při běžných prohlídkách. Z tohoto důvodu se na Šlakhamru konají speciální akce, při kterých památka opět ožívá. Přijedou sem kováři, kteří pak po celý den návštěvníkům ukazují a vysvětlují, jak hamr fungoval. A pro srovnání se kove také na ručních kovadlinách. Vidět obří kladivo v provozu je velkým zážitkem pro malé i velké, práce na něm je pak zážitkem i pro samotné kováře, protože podobných funkčních zařízení je v naší republice pouze několik.

Údolí řeky Sázavy nabízí navíc další možnosti k celodennímu sobotnímu výletu v krásné přírodě.
 
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.