Úvod > Aktuality > Přijďte si zavzpomínat na stavebnici Merkur do Rakovníku a Nového Strašecí
Přijďte si zavzpomínat na stavebnici Merkur do Rakovníku a Nového Strašecí
"> ">
Kultura

Přijďte si zavzpomínat na stavebnici Merkur do Rakovníku a Nového Strašecí

  • Vydáno4. února 2019
Kdo z dnešních tatínků a dědečků by neznal fenomenální stavebnici Merkur? V dobách, kdy v Česku nebylo k dostání Lego, počítačové hry ani Play Station, byl Merkur nedílnou součástí každého klučičího pokojíčku. Nyní máte jedinečnou příležitost seznámit s touto legendou i své děti a vnoučata na dvojvýstavě v Muzeu T. G. M. v Rakovníku a v Muzeu Nové Strašecí, která bude na obou místech k vidění od 7. února až do 17. března 2019.
MerkurMuzeum T. G. M. v Rakovníku pořádá spolu s Muzeem Nové Strašecí dvojvýstavu "Fenomén Merkur", která bude probíhat právě v těchto dvou muzeích současně. Zavzpomínat na své dětství se stavebnicí Merkur můžete od čtvrtka 7. února do neděle 17. března 2019.

Dlouhá desetiletí patřily mezi nejoblíbenější hračky kovové stavebnice. Nebylo snad domácnosti, kde by stavebnice Merkur nebyla součástí dětského pokoje. Když se vysloví její jméno, vyvolá to úsměvnou vzpomínku na radost, když pod vánočním stromečkem rozbalili generace dnešních třicátníků i starších ročníků velkou krabici plnou koleček, pásků, matiček a šroubků, úhledně srovnaných do nesčetných přihrádek. V podobě, v jaké dosud přichází na pulty obchodů, se vyrábí již více jak 80 let. Zažila období skromných začátků, čas slávy, kdy bezesporu kralovala říši českých hraček, i doby, kdy jí hrozil zánik.

Merkur stavebniceVýstavní exponáty laskavě zapůjčil sběratel a znalec dětských kovových stavebnic Jiří Mládek. Svému koníčku se věnuje cca od roku 1975. Zajímá se o historii těchto hraček zejména v Čechách, ale i ve světě. Byl jedním z iniciátorů založení muzea Merkuru v Polici nad Metují v roce 2006. Na jaře 2009 otevřel trvalou expozici české stavebnice Edison v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem, které vévodí obří merkurové diorama „Mechanický Říp“. Exponáty své sbírky již vystavoval ve více než 24 výstavních místech v Čechách, převážně muzeích.

Muzeum v Rakovníku je otevřené denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, Muzeem Nové Strašecí pak od úterý do pátku od 8 do 16 hodin, v neděli od 13 do 17 hodin. Vstupné stojí na výstavu 50 Kč.
Muzeum T. G. M. Rakovník

Muzeum T. G. M. Rakovník

Městské muzeum v Rakovníku vzniklo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v roce 1895. Prohlédnete si zde expozice věnované vývoji Rakovnicka od pravěku do 19. století či expozici rakovnické továrny vyrábějící keramický obkladový materiál nesoucí světoznámou značku RAKO.

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Další aktuality