Úvod > Aktuality > Přijďte si se svými dětmi prohlédnout novou výstavu na hradě Velhartice
Přijďte si se svými dětmi prohlédnout novou výstavu na hradě Velhartice
"> "> "> "> "> ">
Památky

Přijďte si se svými dětmi prohlédnout novou výstavu na hradě Velhartice

  • Vydáno3. června 2021
Prostory bývalého hradního pivovaru ve Velharticích hostínovou interaktivní výstavu s názvem Krajina míru, pole války. Na výstavní ploše 700 metrů čtverečních představí ze všech úhlů pohledu válečný konflikt, který dlouhá desetiletí pustošil Evropu a poznamenal každodenní život obyvatel západních Čech v 17. století. Vyzdvižena je i osobnost španělského šlechtice a vojenského dobrodruha Martina Huerty, který získal velhartické panství jako konfiskát a hrad rozšířil o renesanční křídlo. Rodiny dětm potěší řada herních prvků. Výstava je součástí prohlídkového okruhu Hradní areál a bude k vidění do konce října letošního roku.

Výstava na hradě Vlehratice  je určena širokému publiku, ale svou náplní uspokojí i náročnější návštěvníky či odbornou veřejnost.  Pro děti je připravena i defenestrační klouzačka nebo dřevěné kostky v podobě částí opevnění, které si budou moci postavit podle dobových vzorů. Dále pak mohou oblékat dobové figurky do dobového oblečení, vyzkoušet si zamíření z muškety, nechat se natáhnout na opravdový skřipec a mnoho dalšího.

V expozici se představí řada archeologických nálezů z různých západočeských lokalit, které jsou zapůjčeny z objektů NPÚ, ze Západočeského muzea a Muzea Českého lesa v Tachově.

Výstava je v prvním patře hradního pivovaru otevřena od úterý do neděle mezi 9:30 až 17:00. Plné vstupné, které zahrnuje výstavu i prohlídku hradního areálu, stojí 80 Kč. 

Výstava Krajina míru, pole války – období 30 leté války v západních Čechách

30.4.
30.10.
Výstava Krajina míru, pole války – období 30 leté války v západních Čechách

Odkaz Martina Huerty – nižšího šlechtice a vojenského dobrodruha, který v rámci třicetileté války a vojenských služeb dostal mimo jiného i velhartické panství. Nechal si zde postavit zámek na horním nádvoří.

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích, zve k návštěvě všechny nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka. Expozice je rozšířená o expozici zkamenělého dřeva. Dále zde můžete vidět šumavské sklo a skleněné korálky "páteříky", které si zde můžete i sami vyrobit.

Hrad Velhartice – nově i s hradním pivovarem

Hrad Velhartice – nově i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Soubor staveb lidové architektury se nalézá v předhradí. Je tvořen hodnotnými stavbami transferovanými z pošumavského předhůří.

Velhartice

Velhartice

Malé pošumavské městečko si dodnes zachovalo působivou atmosféru. Jeho dominantou je hrad na návrší uprostřed zalesněných vrchů, který se největšího rozkvětu dočkal za Buška staršího a jeho syna Buška mladšího z Velhartic, oblíbených a věrných komorníků krále a císaře Karla IV.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.