Úvod > Aktuality > Přijďte si se svými dětmi prohlédnout novou výstavu na hradě Velhartice
Přijďte si se svými dětmi prohlédnout novou výstavu na hradě Velhartice
"> "> "> "> "> ">
Památky

Přijďte si se svými dětmi prohlédnout novou výstavu na hradě Velhartice

Vydáno 3. června 2021
Prostory bývalého hradního pivovaru ve Velharticích hostínovou interaktivní výstavu s názvem Krajina míru, pole války. Na výstavní ploše 700 metrů čtverečních představí ze všech úhlů pohledu válečný konflikt, který dlouhá desetiletí pustošil Evropu a poznamenal každodenní život obyvatel západních Čech v 17. století. Vyzdvižena je i osobnost španělského šlechtice a vojenského dobrodruha Martina Huerty, který získal velhartické panství jako konfiskát a hrad rozšířil o renesanční křídlo. Rodiny dětm potěší řada herních prvků. Výstava je součástí prohlídkového okruhu Hradní areál a bude k vidění do konce října letošního roku.

Výstava na hradě Vlehratice  je určena širokému publiku, ale svou náplní uspokojí i náročnější návštěvníky či odbornou veřejnost.  Pro děti je připravena i defenestrační klouzačka nebo dřevěné kostky v podobě částí opevnění, které si budou moci postavit podle dobových vzorů. Dále pak mohou oblékat dobové figurky do dobového oblečení, vyzkoušet si zamíření z muškety, nechat se natáhnout na opravdový skřipec a mnoho dalšího.

V expozici se představí řada archeologických nálezů z různých západočeských lokalit, které jsou zapůjčeny z objektů NPÚ, ze Západočeského muzea a Muzea Českého lesa v Tachově.

Výstava je v prvním patře hradního pivovaru otevřena od úterý do neděle mezi 9:30 až 17:00. Plné vstupné, které zahrnuje výstavu i prohlídku hradního areálu, stojí 80 Kč. 

Výstava Krajina míru, pole války – období 30 leté války v západních Čechách

2.6.
31.10.
Výstava Krajina míru, pole války – období 30 leté války v západních Čechách

Odkaz Martina Huerty – nižšího šlechtice a vojenského dobrodruha, který v rámci třicetileté války a vojenských služeb dostal mimo jiného i velhartické panství. Nechal si zde postavit zámek na horním nádvoří.

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích, zve k návštěvě všechny nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka. Expozice je rozšířená o expozici zkamenělého dřeva. Dále zde můžete vidět šumavské sklo a skleněné korálky "páteříky", které si zde můžete i sami vyrobit.

Hrad Velhartice – nově i s hradním pivovarem

Hrad Velhartice – nově i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Krajina míru, pole války – výstava na hradu Velhartice

1.5.
31.12.
Krajina míru, pole války – výstava na hradu Velhartice

Od 1. května se můžete na státním hradu Velhartice vydat na prohlídku nové interaktivní expozice pro rodiny s dětmi v bývalém hradním pivovaru, která nese název Krajina míru.

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Soubor staveb lidové architektury se nalézá v předhradí. Je tvořen hodnotnými stavbami transferovanými z pošumavského předhůří.

Velhartice

Velhartice

Malé pošumavské městečko si dodnes zachovalo působivou atmosféru. Jeho dominantou je hrad na návrší uprostřed zalesněných vrchů, který se největšího rozkvětu dočkal za Buška staršího a jeho syna Buška mladšího z Velhartic, oblíbených a věrných komorníků krále a císaře Karla IV.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.