Úvod > Aktuality > Přijďte se v červenci podívat na nejtěžší činku na světě
Přijďte se v červenci podívat na nejtěžší činku na světě
"> ">
Zážitky

Přijďte se v červenci podívat na nejtěžší činku na světě

  • Vydáno29. června 2014
Najdete jí v pražském Planetáriu. Váží 726 kilogramů. Činka svým tvarem připomíná největší opticko-mechanické planetárium na světě – Cosmorama. Bylo jich vyrobeno jenom pět kusů a Cosmorama je posledním žijícím dinosaurem, kterého mohou návštěvníci spatřit v jeho přirozeném prostředí. Ostatní Cosmoramy (v Německu a v Kanadě) už dosloužily.

V pražském Planetáriu byla instalována před 23 lety, posledních pět let se dělí o projekční kopuli (mimochodem jednu z největších na světě) s digitálním Planetáriem Skyskan Definiti.

Ten bude během srpna modernizován a pražské planetárium tak bude mít největší rozlišení obrazu v Evropě.

Protože nový systém bude využívat více projektorů, stará Cosmorama by stínila projekci nového systému.

V Planetáriu si ale váží starých zařízení a lidí, kteří je vymysleli a postavili, proto Cosmorama v sále zůstane i nadále, jenom budou její čtyři nohy vybaveny klouby tak, aby si mohla „kleknout“ a „lehnout“. Bude tak jediným velkým planetáriem na světě, které dokáže povely „sedni“ a „lehni“.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!