Úvod > Aktuality > Přijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo
Přijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo
"> "> "> ">
Příroda

Přijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo

  • Vydáno17. dubna 2015
V ostravské zoologické zahradě byl začátkem dubna otevřen Pavilon evoluce, který je největší stavbou v 60leté historii zoo. Příjít se sem můžete podívat na bezmála 200 zvířat v téměř 25 druzích. V nové expozici si, díky mnoha zde vysazeným rostlinám, budete připadat jako v africkém deštném pralese.
Pavilon evolucePavilon evoluce vznikl v Zoo Ostrava přestavbou starého pavilonu pro vodní ptáky, který byl již několik let uzavřen. V novém pavilonu poodhalíte tajemství evoluce na příkladu života v západní Africe. Moderní chovatelský komplex se stal domovem pro bezmála 200 zvířat – jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, nozdratí, ryby, ale také zástupci bezobratlých živočichů. Celkem tu žije téměř 25 druhů.

Nosným druhem pavilonu je šimpanz učenlivý. V Zoo Ostrava je skupina těchto nejbližších příbuzných člověka chována od roku 1965. Doposud šimpanzi obývali mřížové výběhy ve starém pavilonu primátů, ale vnitřní část Pavilonu evoluce jim nabídla prostory asi jedenáctkrát větší. Venkovní voliéra má 10 500 m3, což představuje téměř 40násobek původní venkovní expozice. To umožní i chov vícečlenné skupiny, což je pro tato sociálně žijící zvířata mnohem přirozenější.

kočkodanDruhým zástupcem primátů v pavilonu je kočkodan Dianin. V Zoo Ostrava je skupina těchto vzácných afrických opic chována od roku 1975. Do dnešního dne se zde podařilo odchovat 24 mláďat. Současná skupina je spolu s Richmond Zoo ve Virgínii nejpočetnější na světě. Tento druh je ohrožen značným úbytkem jeho přirozeného prostředí – lesy, které obývá, mizí v důsledku zakládání plantáží palmy olejné.

Atmosféru deštného lesa podtrhuje i bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 litrů. V novém pavilonu můžete pozorovat zvířata z různých míst, horní podlaží např. navozuje pohled na primáty také ze stromového patra, kde se převážnou část dne tato zvířata zdržují. Z venkovní terasy uvidíte i do blízkého výběhu afrických kopytníků. To vše je doplněno moderním sociálním zařízením pro návštěvníky, restaurací i interaktivními vzdělávacími prvky, dětským hracím koutkem a restaurací.
 

Po primátech přijdou na řadu kočky

TygrNejvětší kočky světa chová ostravská zoo již od 70. let v podmínkách, které však neodpovídají jejich potřebám. Jediným řešením této situace je proto demolice starého objektu a výstavba nového zařízení. Zoo Ostrava nyní pracuje na co nejrychlejším zahájení stavby. Dokončena byla kompletní projektová dokumentace výběhu tygrů, jež je navržen jako objekt plně včleněný do přírody s minimálními požadavky na nadzemní stavby. Toto řešení přinese návštěvníkům možnost spatřit tygra v jeho přirozeném prostředí – v listnatém lese se vzrostlými stromy. Koupání tygrů tedy budou moci návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti. Součástí expozice budou dvě vyhlídková místa, interaktivní vzdělávací prvky a doplňková expozice pro menší zvířata. Nová expozice nabídne zvířatům mnohem větší životní prostor.

Ostravská zoo je po Praze a Zlíně nejnavštěvovanější v republice. Během posledních let se výrazně změnila k lepšímu a stále se proměňuje. Má svou zbrusu novou restauraci s návštěvnickým centrem, safari afrických kopytníků, po kterém návštěvníky rozváží nový vláček a nyní přibyl Pavilon evoluce a nový vstupní areál, který má svým tvarem na první pohled připomínat obrovskou ještěrku či list.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.