Úvod > Aktuality > Přijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo
Příroda

Přijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo

  • Vydáno5. dubna 2015
V ostravské zoologické zahradě byl začátkem dubna otevřen Pavilon evoluce, který je největší stavbou v 60leté historii zoo. Příjít se sem můžete podívat na bezmála 200 zvířat v téměř 25 druzích. V nové expozici si, díky mnoha zde vysazeným rostlinám, budete připadat jako v africkém deštném pralese.
Pavilon evoluce vznikl v Zoo Ostrava přestavbou starého pavilonu pro vodní ptáky, který byl již několik let uzavřen. V novém pavilonu poodhalíte tajemství evoluce na příkladu života v západní Africe. Moderní chovatelský komplex se stal domovem pro bezmála 200 zvířat – jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, nozdratí, ryby, ale také zástupci bezobratlých živočichů. Celkem tu žije téměř 25 druhů.

Nosným druhem pavilonu je šimpanz učenlivý. V Zoo Ostrava je skupina těchto nejbližších příbuzných člověka chována od roku 1965. Doposud šimpanzi obývali mřížové výběhy ve starém pavilonu primátů, ale vnitřní část Pavilonu evoluce jim nabídla prostory asi jedenáctkrát větší. Venkovní voliéra má 10 500 m3, což představuje téměř 40násobek původní venkovní expozice. To umožní i chov vícečlenné skupiny, což je pro tato sociálně žijící zvířata mnohem přirozenější.

Druhým zástupcem primátů v pavilonu je kočkodan Dianin. V Zoo Ostrava je skupina těchto vzácných afrických opic chována od roku 1975. Do dnešního dne se zde podařilo odchovat 24 mláďat. Současná skupina je spolu s Richmond Zoo ve Virgínii nejpočetnější na světě. Tento druh je ohrožen značným úbytkem jeho přirozeného prostředí – lesy, které obývá, mizí v důsledku zakládání plantáží palmy olejné.

Atmosféru deštného lesa podtrhuje i bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 litrů. V novém pavilonu můžete pozorovat zvířata z různých míst, horní podlaží např. navozuje pohled na primáty také ze stromového patra, kde se převážnou část dne tato zvířata zdržují. Z venkovní terasy uvidíte i do blízkého výběhu afrických kopytníků. To vše je doplněno moderním sociálním zařízením pro návštěvníky, restaurací i interaktivními vzdělávacími prvky, dětským hracím koutkem a restaurací.
 

Po primátech přijdou na řadu kočky

Největší kočky světa chová ostravská zoo již od 70. let v podmínkách, které však neodpovídají jejich potřebám. Jediným řešením této situace je proto demolice starého objektu a výstavba nového zařízení. Zoo Ostrava nyní pracuje na co nejrychlejším zahájení stavby. Dokončena byla kompletní projektová dokumentace výběhu tygrů, jež je navržen jako objekt plně včleněný do přírody s minimálními požadavky na nadzemní stavby. Toto řešení přinese návštěvníkům možnost spatřit tygra v jeho přirozeném prostředí – v listnatém lese se vzrostlými stromy. Koupání tygrů tedy budou moci návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti. Součástí expozice budou dvě vyhlídková místa, interaktivní vzdělávací prvky a doplňková expozice pro menší zvířata. Nová expozice nabídne zvířatům mnohem větší životní prostor.

Ostravská zoo je po Praze a Zlíně nejnavštěvovanější v republice. Během posledních let se výrazně změnila k lepšímu a stále se proměňuje. Má svou zbrusu novou restauraci s návštěvnickým centrem, safari afrických kopytníků, po kterém návštěvníky rozváží nový vláček a nyní přibyl Pavilon evoluce a nový vstupní areál, který má svým tvarem na první pohled připomínat obrovskou ještěrku či list.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Zoo Ostrava láká na zimní levnější vstupné, k vidění jsou i nové druhy

Zoo Ostrava zve všechny milovníky zvířat do svých expozic. Od začátku listopadu je možné navíc využít mimosezonní slevy na vstupném, která potrvá až do konce března příštího roku. Zoologická zahrada vás jistě okouzlí jak v podzimních barvách, tak má i něco do sebe v úplné zimě. Můžete sem vyrazit i za novými zvířaty, která na podzim přibyla.
Moravskoslezský kraj | Příroda

10 tipů, kam do lázní a wellness v Moravskoslezském kraji

Vyberte si ze spa, wellness a dalších druhů pobytů v Moravskoslezském kraji. Hned několik nej nabízí návštěvníkům lázně na severovýchodě Moravy: nejvýše položené lázně v republice s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě i sanatoria, která k léčbě používají jodobromovou vodu z podzemního moře z období třetihor. Zmíněné věhlasné balneologické skvosty – Horské lázně Karlova Studánka, Lázně Darkov a Sanatoria Klimkovice – naleznete v Moravskoslezském kraji, kam za kvalitní léčbou směřují klienti z celého světa. Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Ski Aréna Karlov se těší na novou sezónu

Přípravy Ski Arény Karlov v kouzelném údolí Karlova pod Pradědem na novou sezónu 2023/24 jsou v plném proudu. Lyžaři zde mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je ideální pro rodiny s dětmi. Oficiální zahájení letošní sezóny se chystá na sobotu 9. prosince 2023.
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Čistý, podzimně jiskřivý vzduch a první sníh, co křupe pod nohama. Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, i když už léto dalo našim končinám definitivně sbohem. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
Moravskoslezský kraj | Příroda

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Moravskoslezský kraj | Kultura

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 10. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude v sobotu 4. listopadu 2023 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.
Moravskoslezský kraj | Památky