Úvod > Aktuality > Sokoli v Teplických skalách úspěšně vyvedli mláďata, okruh skalami je otevřen
Příroda

Sokoli v Teplických skalách úspěšně vyvedli mláďata, okruh skalami je otevřen

  • Vydáno12. července 2021
Krása Teplicko-Adršpašských skal láká k nádherným výletům do přírody. Pro Teplické skály jsou charakteristické souvislé skalní stěny, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 m, štíhlé skalní věže, převisy, tajemné jeskyně a úzká údolí sevřená mezi skalami. V červnu již skončilo také omezení z důvodu hnízdění sokola stěhovavého, takže prohlídkový okruh Teplických skal je přístupný v celé délce.
Turisté, kteří aktuálně do Teplických skal zavítají, se Teplické skálymohou těšit na upravené chodníky, interaktivní prvky a naučnou stezku, která je pojmenovaná po federálním ministrovi a uznávaném ekologovi Josefu Vavrouškovi.

oj: http://www.denik.cz/cestovani/teplicke-skaly-otevrely-stezku-josefa-vavrouska-20160430-gnn9.htmlHnízdění sokola stěhovavého letos po několika minulých neúspěšných letech skončilo úspěšně! V letošním roce (2021) se sokoli v CHKO Broumovsko vyskytovali na deseti lokalitách a k zahnízdění došlo na sedmi z nich. Oblast Chrámových a Martinských stěn, kam byl dočasně omezen turistům vstup, je již několik týdnů celá přístupná a prohlídkový okruh je plně v provozu.

SokolV Teplických skalách se nevyužívá rezervační systém, takže přijet můžete kdykoliv bez objednání. Skály jsou v letním období od července do srpna od 8:00 do 18:00 hodin. Vstupné je jako minulý rok pro dospělé 110 Kč, pro děti a studenty za 60 Kč, důchodci nad 65 let zaplatí 60 Kč a rodiny (2 dospělí a 1-3 děti do 15 let) 290 korun. Spolu s vámi může jít do skal i váš chlupatý mazlíček, pší vstupenka stojí 50 Kč.Zdroj: http://www.denik.cz/cestovani/teplicke-skaly-otevrely-stezku-josefa-vavrouska-20160430-gnn9.html
Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Památník sv. Magdalény u Teplic nad Metují

Památník sv. Magdalény u Teplic nad Metují

Památník se nachází pár stovek metrů od vstupu do teplického skalního města. Jedná se o výklenek s obrazem sv. Magdalény od Veroniky Baumové. Ve skále je také kříž s Ježíšem.

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Další aktuality

V Novém Městě nad Metují se dnes otevře nová turistická sezona

V Novém Městě nad Metují se otevře turistická sezóna 2023 v sobotu 1. dubna. Na zámku vás přivítají každý dubnový víkend a o velikonočních svátcích v čase od 10 do 16 hodin. Přístupný je hlavní prohlídkový okruh Zámecké Interiéry s pokoji zařízenými v uměleckých stylech 1. poloviny 20. století od architekta Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka. Po předchozí domluvě je možné absolvovat návštěvu i ve všední dny nebo zavítat na druhý interaktivní prohlídkový okruh Od půdy po sklep.
Královéhradecký kraj | Památky

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 1. dubna 2023, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
Královéhradecký kraj | Památky

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Konec března je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je doslova přede dveřmi a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 2. 4. 2023 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí připravit na jarní období, chybět nebude pletení pomlázek či řemeslníci. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. Od pátku 7. 4. bude letos poprvé otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

V Krkonošském národním parku se dočasně uzavírají některé cesty

Správa Krkonošského národního parku již třetím rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května 2023 některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu jsou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5."
Královéhradecký kraj | Příroda

Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Královéhradecký kraj | Zážitky

V Malé Úpě budou v sobotu dovádět Krakonošovi lyžníci

Krakonošovi lyžníci v sobotu 18. března ovládnou Malou Úpu, kde se budou konat závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým – nejkrásnějšího lyžníka nebo lyžnici. Na setkání nadšenců z celých Krkonoš a okolí prostě nemůžete chybět.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Letní sezona v Krkonoších: 10 tipů pro jízdu na kole i koloběžce

Letní sezóna v Krkonoších nemusí být jen o výšlapech na nejvyšší body tohoto pohoří. Pobyt na horách si lze osvěžit jízdou na kole nebo koloběžce. Pravda, do vrcholových partií Krkonoš se na kole nedostanete, ale proč se neprojet mimo hlavní turistické stezky? Milovníky downhillu určitě potěší tipy na nejlepší bikeparky Krkonoš.
Královéhradecký kraj | Letní sporty