Úvod > Aktuality > Sokoli v Teplických skalách úspěšně vyvedli mláďata, okruh skalami je otevřen
Sokoli v Teplických skalách úspěšně vyvedli mláďata, okruh skalami je otevřen
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Sokoli v Teplických skalách úspěšně vyvedli mláďata, okruh skalami je otevřen

Vydáno 12. července 2021
Krása Teplicko-Adršpašských skal láká k nádherným výletům do přírody. Pro Teplické skály jsou charakteristické souvislé skalní stěny, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 m, štíhlé skalní věže, převisy, tajemné jeskyně a úzká údolí sevřená mezi skalami. V červnu již skončilo také omezení z důvodu hnízdění sokola stěhovavého, takže prohlídkový okruh Teplických skal je přístupný v celé délce.
Turisté, kteří aktuálně do Teplických skal zavítají, se Teplické skálymohou těšit na upravené chodníky, interaktivní prvky a naučnou stezku, která je pojmenovaná po federálním ministrovi a uznávaném ekologovi Josefu Vavrouškovi.

oj: http://www.denik.cz/cestovani/teplicke-skaly-otevrely-stezku-josefa-vavrouska-20160430-gnn9.htmlHnízdění sokola stěhovavého letos po několika minulých neúspěšných letech skončilo úspěšně! V letošním roce (2021) se sokoli v CHKO Broumovsko vyskytovali na deseti lokalitách a k zahnízdění došlo na sedmi z nich. Oblast Chrámových a Martinských stěn, kam byl dočasně omezen turistům vstup, je již několik týdnů celá přístupná a prohlídkový okruh je plně v provozu.

SokolV Teplických skalách se nevyužívá rezervační systém, takže přijet můžete kdykoliv bez objednání. Skály jsou v letním období od července do srpna od 8:00 do 18:00 hodin. Vstupné je jako minulý rok pro dospělé 110 Kč, pro děti a studenty za 60 Kč, důchodci nad 65 let zaplatí 60 Kč a rodiny (2 dospělí a 1-3 děti do 15 let) 290 korun. Spolu s vámi může jít do skal i váš chlupatý mazlíček, pší vstupenka stojí 50 Kč.Zdroj: http://www.denik.cz/cestovani/teplicke-skaly-otevrely-stezku-josefa-vavrouska-20160430-gnn9.html
Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Památník sv. Magdalény u Teplic nad Metují

Památník sv. Magdalény u Teplic nad Metují

Památník se nachází pár stovek metrů od vstupu do teplického skalního města. Jedná se o výklenek s obrazem sv. Magdalény od Veroniky Baumové. Ve skále je také kříž s Ježíšem.

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.