Úvod > Aktuality > Přijďte na jubilejní letecký den ve Dvoře Králové nad Labem
Přijďte na jubilejní letecký den ve Dvoře Králové nad Labem
">
Zážitky

Přijďte na jubilejní letecký den ve Dvoře Králové nad Labem

  • Vydáno22. srpna 2017
Aeroklub Dvůr Králové nad Labem pořádá slavnostní letecký den k příležitosti jubilejního 70. výročí založení letiště a 85. výročí létání na Královédvorsku. Na obloze se objeví světová špička letecké akrobacie Martin Šonka či legendární letoun Blériot XI. Hlavními body leteckého dne jsou jak sólové, tak skupinové lety, letecká akrobacie, předvedení letounů Armády ČR a unikátní vystoupení leteckých modelářů. Pro návštěvníky je připraven celodenní program atraktivní pro celou rodinu. Letiště Dvůr Králové slaví své sedmdesátiny v sobotu 26. srpna.
Red BullMartin Šonka předvede své umění v letounu Extra 300SR. Pilot světové série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle a člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited má ke královédvorskému letišti velice blízký vztah – ve Dvoře Králové se narodil a žije zde jeho otec, zakterým pravidelně jezdí. Na leteckém dni tu však ještě nevystupoval, letos to tedy bude jeho premiéra. Své vystoupení má postavené na soutěžní freestylové sestavě.

UltralightKromě leteckého akrobata Martina Šonky, se nad letiště vznesou ve svých letadlech manželé Vepřekovi. Mistryně světa v plachtění Jana Vepřeková chodí na letiště ve Dvoře Králové už více než čtyřicet let. Když ještě neměla rodinu, trávila tam veškerý volný čas a létala, jak to jen šlo, a vyplatilo se to. Ve státní reprezentaci je od roku 1982, nyní už jako služebně nejstarší. Předpokládá, že i po skončení letecké kariéry tam bude chodit ráda, třeba jen na pivo, odpočívat a poklábosit s bezva lidmi stejného zaměření. V sobotu hodlá předvést vše, co jen s nejvýkonnějším větroněm v třídě LS 8 předvést lze. Určitě to bude aerovlek, předvedení obratnosti letadla a průlet s vypouštěním vody.
 

Akrobatické kousky i legendární Blériot XI

Pro Jiřího Vepřeka, dlouholetého člena akrobatické skupiny Flying Bulls, je letecký den ve Dvoře Králové tak trochu svátkem. Po účinkování na desítkách leteckých dnů v zahraničí je ten domácí přece jen něco jiného. Těší se hlavně na setkání se známými a kamarády, kteří se přijdou podívat. Nebude to tedy to anonymní létání jako v cizině. Bude mít příležitost si po přestávce opět zalétat s výbornou skupinou Follow-me ze Zábřehu u Opavy, kde působí jako náhradník. Dále předvedu akrobacii na letounu Z-226, jediném akrobatickém exempláři tohoto typu v ČR a dvouplošníku Bückeru – CASA 1.131E, který je sám o sobě raritou. Předvede se i domácí veterán – kluzák Grunau Baby IIb ze zdejšího hangáru.

BleriotNad hlavy návštěvníků se vznese Přemysl Vávra – vicemistr světa v bezmotorové akrobacii, Michal a Jiří Filipové – mistři světa v přesném létání, František Železný – mezinárodně oceněný rozhodčí a stavitel tratí soutěží v přesném létání, čtyřčlenná skupina Follow me, akrobatický speciál Zlín Z-50, nejrychlejší sériově vyráběný UL letoun v ČR TL-ULTRALIGHT Stream, UL replika Jak-3 a celá řada dalších účinkujících, včetně hotovostní letky a vrtulníku Armády ČR. Raritou bude vystoupení letounu Blériot XI. Průkopník české aviatiky Jan Kašpar se v něm při svých veřejných vystoupeních na Královédvorsku před 106 lety dvakrát pokusil vzlétnout, ale neúspěšně. Aviatik a akrobat p. Rudzinskyj, shodou okolností křestním jménem také Jan, svým uměním na tomto unikátním stroji připomene po 106 letech počátky našeho letectví ve Dvoře Králové nad Labem.

Doprovodný program nabídne předvedení moderní i historické automobilové techniky, všechny složky integrovaného záchranného systému, jízdu na Segway, Airsoft, Laser Tag, dětský koutek i atrakce a široký výběr stánků nejen s občerstvením a upomínkovými předměty. Program leteckého dne zahájí cca ve 12:30 průlety dvojice stíhacích letounů JAS-39C Gripen hotovostní letky AČR. Vstupné na letecký den je pro dospělé 80 Kč; děti do 12 let mohou přijít v doprovodu rodičů zdarma.