!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově
Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově
"> ">
Zážitky

Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově

Vydáno 17. května 2019
Po celé tři dny, 17. až 19. května 2019, pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu na Ondřejově a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer bude navíc připraven i doprovodný program. Návštěva je vhodná pro vážné zájemce i laiky či rodiny s dětmi. Vstup, stejně jako doprovodný program, je zdarma.
Hvězdárna OndřejovOd 17. do 19. května 2019 se na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR na Ondřejově konají Dny otevřených dveří. Pro zájemce budou otevřena odborná pracoviště, která si budou moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc bude za jasného počasí probíhat doprovodný program. Vstup i doprovodný program jsou pro příchozí zcela zdarma.

Můžete se těšit na prohlídku Perkova dvoumetrového dalekohledu, která bude probíhat každou celou půlhodinu. Uvidíte největší dalekohled v České republice, hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 84 tun). Čeká vás prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků. Prohlídka trvá 20 minut. Dále si prohlédnete Sluneční oddělení, Mayerův dalekohled, dvě historické kopule, muzeum V. Šafaříka a čekají vás i komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů.

VesmírZa jasného počasí se bude v pátek a sobotu pozorovat po setmění obloha ze Západní kopule historické hvězdárny. V pátek a v sobotu (pouze za jasného počasí) proběhe ve 22:00 a 23:00 před historickou Centrální kopulí "Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo" - malý kurz orientace na obloze, pod skutečnou hvězdnou oblohou. Astronomové vám ukáží souhvězdí nad námi a poví vám, jaká souhvězdí jsou vidět po celý rok a která naopak se zimní oblohou právě zapadají, zatímco nad východem vycházejí ta, která budou vidět po celou noc. Ukáží vám i polohu právě pozorovatelných planet.
Astronomické muzeum Vojtěcha Šafaříka v Ondřejově

Astronomické muzeum Vojtěcha Šafaříka v Ondřejově

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě.

Hvězdárna Ondřejov - pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov - pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Další aktuality

23.1.
2021
Trojice tipů na zimní výlet v okolí Prahy

Trojice tipů na zimní výlet v okolí Prahy

Střední Čechy | Letní sporty
15.1.
2021
Vyrazte na běžkách do středních Čech

Vyrazte na běžkách do středních Čech

Střední Čechy | Zimní sporty