Úvod > Aktuality > Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově
Zážitky

Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově

  • Vydáno17. května 2019
Po celé tři dny, 17. až 19. května 2019, pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu na Ondřejově a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer bude navíc připraven i doprovodný program. Návštěva je vhodná pro vážné zájemce i laiky či rodiny s dětmi. Vstup, stejně jako doprovodný program, je zdarma.
Hvězdárna OndřejovOd 17. do 19. května 2019 se na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR na Ondřejově konají Dny otevřených dveří. Pro zájemce budou otevřena odborná pracoviště, která si budou moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc bude za jasného počasí probíhat doprovodný program. Vstup i doprovodný program jsou pro příchozí zcela zdarma.

Můžete se těšit na prohlídku Perkova dvoumetrového dalekohledu, která bude probíhat každou celou půlhodinu. Uvidíte největší dalekohled v České republice, hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 84 tun). Čeká vás prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků. Prohlídka trvá 20 minut. Dále si prohlédnete Sluneční oddělení, Mayerův dalekohled, dvě historické kopule, muzeum V. Šafaříka a čekají vás i komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů.

VesmírZa jasného počasí se bude v pátek a sobotu pozorovat po setmění obloha ze Západní kopule historické hvězdárny. V pátek a v sobotu (pouze za jasného počasí) proběhe ve 22:00 a 23:00 před historickou Centrální kopulí "Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo" – malý kurz orientace na obloze, pod skutečnou hvězdnou oblohou. Astronomové vám ukáží souhvězdí nad námi a poví vám, jaká souhvězdí jsou vidět po celý rok a která naopak se zimní oblohou právě zapadají, zatímco nad východem vycházejí ta, která budou vidět po celou noc. Ukáží vám i polohu právě pozorovatelných planet.
Astronomické muzeum Vojtěcha Šafaříka v Ondřejově

Astronomické muzeum Vojtěcha Šafaříka v Ondřejově

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Zámek Loučeň ovládne do konce února příběh lásky

Láska hýbe světem, historií, lidskými osudy i technologiemi. Má svoji symboliku, projevovala se různými způsoby dnes a v minulosti, u nás i ve světě. Kdy jindy vyprávět příběh lásky než v únoru? A kde jinde než na zámku Loučeň?
Středočeský kraj | Památky

Ukrajinská jabloň nebo česká hrušeň? Soutěž Evropský strom roku začíná

Soutěž o nejkrásnější a nejzajímavější strom starého kontinentu začala od 1. února 2023. Milovníci přírody mohou volit Evropský strom roku, v online hlasování budou po celý měsíc vybírat z 16 finalistů. České barvy reprezentuje Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami – vítězka posledního národního kola. Rusko, které organizátoři z Nadace Partnerství vloni z důvodu válečné agrese organizátoři vyřadili, letos vystřídala Ukrajina. Ta do mezinárodního klání vyslala jiný ovocný strom: Jabloň z města Krolevets.
Středočeský kraj | Příroda

Divocí koně, zubři a pratuři se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku

Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do České republiky dne 28. ledna 2015. Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Po opětovném vysazení se koním u nás začalo dařit – nyní po osmi letech je na našem území dvanáct dalších rezervací. A nejen koňských! Spolu s koňmi spásají invazivní druhy vegetace velcí kopytníci – pratuři a zubři.
Středočeský kraj | Příroda