!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu
Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu
"> "> ">
Zážitky

Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu

Vydáno 2. října 2020
Zlatá přilba je tradiční každoroční závod motocyklů na ploché dráze, který se koná ve východočeských Pardubicích. Letos se pojede již 72. ročník, a to v neděli 4. října 2020, kdy se plejáda našich nejlepších plošinářů pokusí pokořit světovou elitu. Nejstarší závod plochodrážníků na světě se jede i v letošních nepříznivých podmínkách!
Plochá dráhaTradiční plochodrážní víkend v Pardubicích začne pátečním finále mistrovství světa jezdců do 21 let, v sobotu se pojede Zlatá stuha juniorů. Hlavní závod Zlatá přilba 2020 začne v neděli od 12:00 hodin, finále je naplánováno cca na 16:20 hodin.

Tradice pardubické Zlaté přilby sahá do roku 1929, kdy se z iniciativy Františka Hladěny (1903–1942) uskutečnil na travnaté dráze pardubického dostihového závodiště první ročník.
 

Závody nezastaví ani koronakrize!

plochodrážníci pardubiceOrganizátoři, kteří nejstarší plochodrážní závody na světě připravují hlavně srdcem, dělali maximum, aby se závod uskutečnil i v této nepříznivé době. Stálo je to nemalé prostředky, ale historie závodu a skutečnost, že jej zastavila pouze druhá světová válka a hospodářská krize padesátých let je donutila jít doslova na dřeň.

Na závody platí každá prodaná i volná vstupenka, která byla vydána. Systém je nastaven tak, aby v hledišti byl pouze povolený počet diváků. Vstup do stadionu je řešen pro držitele vstupenek třemi vchody, aby nedošlo k porušení platné vyhlášky. Diváci mající vstupenku na západní tribunu (E-D-C-B-Z-Y-X-V) vstupují hlavním vchodem, stejně jako na všechny ostatní závody. Diváci mající vstupenky na sektor G-H a severní stání vstupují vchodem od nově otevřené školky.

PolchodrážníciDiváci mající vstupenku k stání musí zaujmout místo v hledišti na tribuně G nebo H. Diváci mající vstupenky na východní tribunu (J-K-L-M-N-O-P-R) a diváci mající vstupenky na jižní svah k stání, vstupují vchodem z ulice Kolonie. Diváci se vstupenkou k stání zaujmou místa na tribuně P nebo R. Ještě jednou musíme upozornit, že žádný divák nemůže stát, proto všechny vstupenky jsou k sezení.


Zlatá přilba - nejstarší závod na ploché dráze na světě

Plochá dráha závodZávod motocyklů Zlatá přilba města Pardubic je nejstarší závod na ploché dráze na světě. Poprvé se jel již v roce 1929. Roku 1964 se závod přestěhoval z dostihového závodiště na stávající plochodrážní stadion. Do Pardubic tak začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobní mistři světa Ove Fundin a Tony Rickardsson, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampióni Erik Gundersen a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu.

Jezdci jsou nasazeni do čtyř vylučovacích skupin po šesti jezdcích. V každé vylučovací skupině se uskuteční tři jízdy. Z každé vylučovací skupiny postupují tři nejlepší jezdci. Závodníci na startu jsou označeni barvami - barevnými helmami. Barvy záleží na bodovém hodnocení, svou barvu si tedy musí "vyjet". Závodí motorky o kubatuře 500 cc. Zajímavostí je, že motocykly nemají brzdy a závodníci si v zatáčkách přibržďují patami.

Další aktuality

6.10.
2020
Velká pardubická se letos poběží bez diváků

Velká pardubická se letos poběží bez diváků

Východní Čechy | Letní sporty
1.10.
2020
10 tipů, jak si užít zimu na Dolní Moravě

10 tipů, jak si užít zimu na Dolní Moravě

Východní Čechy | Zimní sporty