Úvod > Aktuality > Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu
Zážitky

Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu

  • Vydáno2. října 2021
Zlatá přilba je tradiční každoroční závod motocyklů na ploché dráze, který se koná ve východočeských Pardubicích. Letos se pojede již 73. ročník, a to v neděli 3. října 2021, kdy se plejáda našich nejlepších plošinářů pokusí pokořit světovou elitu. Nejstarší závod plochodrážníků na světě začne ve 12:00 hodin.
Plochá dráhaTradiční plochodrážní víkend v Pardubicích začalo pátečním finále mistrovství světa jezdců do 21 let, v sobotu se jede Zlatá stuha juniorů. Hlavní závod Zlatá přilba 2021 startuje v neděli od 12:00 hodin, finále je naplánováno cca na 16:20 hodin.

Tradice pardubické Zlaté přilby sahá do roku 1929, kdy se z iniciativy Františka Hladěny (1903–1942) uskutečnil na travnaté dráze pardubického dostihového závodiště první ročník.
 

Závody nezastavila ani koronakrize!

plochodrážníci pardubiceV Pardubicích se motocyklový závod na ploché drázekoná od roku 1929. Organizátoři, kteří nejstarší plochodrážní závody na světě připravují hlavně srdcem, dělají již druhým rokem maximum, aby se závod uskutečnil i v koronavirové době. Stálo je to nemalé prostředky, ale historie závodu a skutečnost, že jej zastavila pouze druhá světová válka a hospodářská krize padesátých let je donutila jít doslova na dřeň. Závod proběhl vloni a nic jej nezastaví ani letos.

Letošní trofej, tedy zlatou přilbu o kterou budou v neděli bojovat přední světoví plochodrážní jezdci, si můžete prohlédnout ve výloze obchodu Klenoty Lejhanec v Pardubicích na třídě Míru, odkud bude za doprovodu historických vozidel a motocyklů v neděli 3. října v 11 hodin slavnostně převezena na stadion do Svítkova. Na hlinitopísčitém povrchu závodiště se představí opět mnoho jezdců absolutní světové špičky bojujících o ve světě ceněnou trofej. Proti nim stojí nejlepší domácí jezdci. Letošní ročník je okořeněn tím, že vítěz posledních tří let Jason Doyle, se chce stát prvním jezdcem v historii, který vyhraje čtyři zlaté přilby v řadě.


Zlatá přilba – nejstarší závod na ploché dráze na světě

Plochá dráha závodZávod motocyklů Zlatá přilba města Pardubic je nejstarší závod na ploché dráze na světě. Poprvé se jel již v roce 1929. Roku 1964 se závod přestěhoval z dostihového závodiště na stávající plochodrážní stadion. Do Pardubic tak začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobní mistři světa Ove Fundin a Tony Rickardsson, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampióni Erik Gundersen a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu.

Jezdci jsou nasazeni do čtyř vylučovacích skupin po šesti jezdcích. V každé vylučovací skupině se uskuteční tři jízdy. Z každé vylučovací skupiny postupují tři nejlepší jezdci. Závodníci na startu jsou označeni barvami – barevnými helmami. Barvy záleží na bodovém hodnocení, svou barvu si tedy musí "vyjet". Závodí motorky o kubatuře 500 cc. Zajímavostí je, že motocykly nemají brzdy a závodníci si v zatáčkách přibržďují patami.

Další aktuality

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 10. prosince 2023. Poslední den výstavy proběhne na Veselém kopci také oblíbený jarmark.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem otevře návštěvníkům mezi svátky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem připravuje na 26. a 27. 12. 2023 prohlídky stájí, historické postrojovny a kočárovny. Zajímavostí hřebčína je např. prezidentský kočár, který používal Tomáš G. Masaryk. Sbírka kočárů obsahuje asi 15 vozů, mimo to jsou k vidění i několikery saně, do nichž se zapřahali koně.
Pardubický kraj | Letní sporty

Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy

Sáňkování je pro někoho hezká vzpomínka na dětství, pro jiné zábava na večer, když na chvíli sundají lyže a pro rodiny s dětmi nutnost. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde se obvykle sáňkuje ve velkých městech i kde objevíte speciální sáňkařské tratě, kde nebudete překážet lyžařům.
Pardubický kraj | Zimní sporty

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky