Úvod > Aktuality > Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu

Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu

Vydáno 30. září 2019 Zážitky
Zlatá přilba je tradiční každoroční závod motocyklů na ploché dráze, který se koná ve východočeských Pardubicích. Letos se pojede již 71. ročník, a to od 4. do 6. října 2019, kdy se plejáda našich nejlepších plošinářů pokusí pokořit světovou elitu. Přijďte je podpořit i vy!
Plochá dráhaTradiční plochodrážní víkend v Pardubicích začne pátečním finále mistrovství světa jezdců do 21 let, v sobotu se pojede Zlatá stuha juniorů, Jawa Cup. Hlavní závod Zlatá přilba 2019 začne v neděli od 12:00 hodin, finále je naplánováno cca na 16:20 hodin.

Tradice pardubické Zlaté přilby sahá do roku 1929, kdy se z iniciativy Františka Hladěny (1903–1942) uskutečnil na travnaté dráze pardubického dostihového závodiště první ročník.

Během pardubického plochodrážního víkendu se ve Svítkově uskuteční po šesté také jedna z nejmladších plochodrážních kategorií Jawa Cup 250 ccm. Uskuteční se závod dvoučlenných národních družstev v závodě, který nese jméno jednoho z největších podporovatelů této disciplíny – továrny v Divišově, která je promotérem tohoto závodu.


Dopravní servis města Pardubice

PolchodrážníciDopravní servis divákům poskytne DP Pardubice, který na Zlatou stuhu a na Zlatou přilbu o víkendu přichystal speciální kyvadlovou dopravu. Do posilových spojů je umožněn nástup jen předními dveřmi a platí v nich stejné přepravní a tarifní podmínky jako na pravidelných linkách.

Po ukončení závodu bude zajištěn rozvoz diváků ze zastávky Svítkov, park po trase Popkovice, křiž. – Letiště – Závodiště – Hl. nádraží – Autobusové nádraží – Palackého – K Polabinám – Masarykovo nám.


Zlatá přilba - nejstarší závod na ploché dráze na světě

Plochá dráha závodZávod motocyklů Zlatá přilba města Pardubic je nejstarší závod na ploché dráze na světě. Poprvé se jel již v roce 1929. Roku 1964 se závod přestěhoval z dostihového závodiště na stávající plochodrážní stadion. Do Pardubic tak začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobní mistři světa Ove Fundin a Tony Rickardsson, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampióni Erik Gundersen a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu.

Jezdci jsou nasazeni do čtyř vylučovacích skupin po šesti jezdcích. V každé vylučovací skupině se uskuteční tři jízdy. Z každé vylučovací skupiny postupují tři nejlepší jezdci. Závodníci na startu jsou označeni barvami - barevnými helmami. Barvy záleží na bodovém hodnocení, svou barvu si tedy musí "vyjet". Závodí motorky o kubatuře 500 cc. Zajímavostí je, že motocykly nemají brzdy a závodníci si v zatáčkách přibržďují patami. Vstupné na závod záleží na umístětní sedadel, v zásadě se pohybuje mezi 300 až 1000 Kč.