Úvod > Aktuality > Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu
Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu

  • Vydáno2. října 2021
Zlatá přilba je tradiční každoroční závod motocyklů na ploché dráze, který se koná ve východočeských Pardubicích. Letos se pojede již 73. ročník, a to v neděli 3. října 2021, kdy se plejáda našich nejlepších plošinářů pokusí pokořit světovou elitu. Nejstarší závod plochodrážníků na světě začne ve 12:00 hodin.
Plochá dráhaTradiční plochodrážní víkend v Pardubicích začalo pátečním finále mistrovství světa jezdců do 21 let, v sobotu se jede Zlatá stuha juniorů. Hlavní závod Zlatá přilba 2021 startuje v neděli od 12:00 hodin, finále je naplánováno cca na 16:20 hodin.

Tradice pardubické Zlaté přilby sahá do roku 1929, kdy se z iniciativy Františka Hladěny (1903–1942) uskutečnil na travnaté dráze pardubického dostihového závodiště první ročník.
 

Závody nezastavila ani koronakrize!

plochodrážníci pardubiceV Pardubicích se motocyklový závod na ploché drázekoná od roku 1929. Organizátoři, kteří nejstarší plochodrážní závody na světě připravují hlavně srdcem, dělají již druhým rokem maximum, aby se závod uskutečnil i v koronavirové době. Stálo je to nemalé prostředky, ale historie závodu a skutečnost, že jej zastavila pouze druhá světová válka a hospodářská krize padesátých let je donutila jít doslova na dřeň. Závod proběhl vloni a nic jej nezastaví ani letos.

Letošní trofej, tedy zlatou přilbu o kterou budou v neděli bojovat přední světoví plochodrážní jezdci, si můžete prohlédnout ve výloze obchodu Klenoty Lejhanec v Pardubicích na třídě Míru, odkud bude za doprovodu historických vozidel a motocyklů v neděli 3. října v 11 hodin slavnostně převezena na stadion do Svítkova. Na hlinitopísčitém povrchu závodiště se představí opět mnoho jezdců absolutní světové špičky bojujících o ve světě ceněnou trofej. Proti nim stojí nejlepší domácí jezdci. Letošní ročník je okořeněn tím, že vítěz posledních tří let Jason Doyle, se chce stát prvním jezdcem v historii, který vyhraje čtyři zlaté přilby v řadě.


Zlatá přilba – nejstarší závod na ploché dráze na světě

Plochá dráha závodZávod motocyklů Zlatá přilba města Pardubic je nejstarší závod na ploché dráze na světě. Poprvé se jel již v roce 1929. Roku 1964 se závod přestěhoval z dostihového závodiště na stávající plochodrážní stadion. Do Pardubic tak začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobní mistři světa Ove Fundin a Tony Rickardsson, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampióni Erik Gundersen a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu.

Jezdci jsou nasazeni do čtyř vylučovacích skupin po šesti jezdcích. V každé vylučovací skupině se uskuteční tři jízdy. Z každé vylučovací skupiny postupují tři nejlepší jezdci. Závodníci na startu jsou označeni barvami – barevnými helmami. Barvy záleží na bodovém hodnocení, svou barvu si tedy musí "vyjet". Závodí motorky o kubatuře 500 cc. Zajímavostí je, že motocykly nemají brzdy a závodníci si v zatáčkách přibržďují patami.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky