!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Vydáno 20. února 2020 Zážitky
Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 33. ročník, který proběhne od pátku 21. února do úterý 25. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místních sklárnách.
V kopaničářské obci Strání na moravsko-slovenském pomezí se letos fašank bude slavit od 21. do 25. února 2020.

Bohatý program s názvem Festival masopustních tradic zde probíhá vždy na přelomu února a března již od roku 1987. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které „fašančáři“ všech věkových kategorií tančí ojedinělý mečový tanec Pod šable. Festival ve Strání je největším festivalem masopustních tradic v České republice.

Součástí festivalu nejsou pouze vystoupení folklorních souborů, fašankové obchůzky, ale také ukázky tradiční výroby skla v místních sklárnách, košt slivovice, videofilmy s folklorní tématikou. Jedinečností festivalu jsou obchůzky fašančárů s tradičním tancem Pod šable.

Fašankové veselí se naplno rozběhne v pátek 21. února. Večerní program zahájí dětské folklorní soubory se svými fašankovými pásmy. Finále pátečního večera bude patřit cimbálové muzice Strýci, Mladí Bruštíci, Popremýšláme, Netáta, Javorina a další.
 

Ej, fašanku, fašanku aneb hlavní festivalový den

Druhý a pro přespolní návštěvníky hlavní festivalový den je sobota 22. února. Dění bude soustředěno do areálu Zámeček. Již v 9:30 hod začíná domácí zabíjačka, ochutnávka tradičních fašankových koblih a rozjede se jarmark s ukázkami lidových řemesel. V 10:30 proběhne ukázka stříhání oveček na nádvoří Zámečku. Folklorní náladu letos dotvoří cimbálová muzika Popremýšláme a gajdoši ze Strání.

koblihyCelé sobotní dopoledne je možné zavítat do dvou sklářských firem -  do Sklárny Květná a rodinné sklárny L. Breznického. Zde si lidé mohou nejen prohlédnout ruční výrobu skla, ale také zkusit si fouknout do sklářské píšťaly, a také sklo nakoupit za velmi příznivé ceny.

Odpoledne od 13:00 hodin proběhne u Zámečku hlavní festivalový program nazvaný Ej, fašanku, fašanku. Postarají se o něj na dvě stovky účinkujících, mezi nimi Vokální čarodějky Babské ucho (Kyjovsko), FS Živel (Bratislava), Staroměstští mládenci a CM Ohnica (Staré Město), FS Skaličan a FS Skaličan Seniori (Skalica, Slovensko). Tanec Pod šable předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci. Lidové muziky pak budou od 15:00 do 17:00 hodin vyhrávat po hospodách. Ve stejný čas čeká přihlížející u Zámečku, Tipsportu a Sklípku program "Zrcadlo masopustu" - scénická vystoupení. ZŠ Strání pak bude hostit Besedu u cimbálu. Cimbálová muzika Burčáci a muziky přítomných souborů budou vyhrávat od 20:30 do 01:00 hod. 
 

Od neděle do úterý s cimbálovou muzikou, slivovicí a maškarami

Fašank StráníNedělní program 23. února bude v Zámečku od 15:00 věnován dětem a jejich odpolednímu “Fašankovému dětskému karnevalu“.

Pondělní program 24. února bude již tradičně věnován filmovým ukázkám s fašankovou tématikou od historie 20. let minulého století až po současnost. Fašanková filmotéka připravená Muzeem J.A. KomenskéhoUherského Brodu bude doprovázena i odborným výkladem k masopustu ve Dvoraně Strání od 17:30 hodin.

Vrcholem fašanku je úterý 25. března, pátý festivalový den. Ten je plně věnován účasti všech místních mládenců, mužů – tanečníků, hudebníků na prastaré a silné tradici fašanku. Od 12:00 do 19:00 hodin se budou konat obchůzky fašančárů, které zakončí pochovávání basy. Nebude chybět ani taneční zábava na Zámečku od 19:00 do 24:00 hodin.
CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple pochází z roku 1816 a dle reversu Jana Popelky z 16. září 1816 je vystavěna jako kaple Panny Marie Bolestné.