Úvod > Aktuality > Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání
Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání
"> "> "> ">
Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

  • Vydáno20. února 2020
Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 33. ročník, který proběhne od pátku 21. února do úterý 25. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místních sklárnách.
V kopaničářské obci Strání na moravsko-slovenském pomezí se letos fašank bude slavit od 21. do 25. února 2020.

Bohatý program s názvem Festival masopustních tradic zde probíhá vždy na přelomu února a března již od roku 1987. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které „fašančáři“ všech věkových kategorií tančí ojedinělý mečový tanec Pod šable. Festival ve Strání je největším festivalem masopustních tradic v České republice.

Součástí festivalu nejsou pouze vystoupení folklorních souborů, fašankové obchůzky, ale také ukázky tradiční výroby skla v místních sklárnách, košt slivovice, videofilmy s folklorní tématikou. Jedinečností festivalu jsou obchůzky fašančárů s tradičním tancem Pod šable.

Fašankové veselí se naplno rozběhne v pátek 21. února. Večerní program zahájí dětské folklorní soubory se svými fašankovými pásmy. Finále pátečního večera bude patřit cimbálové muzice Strýci, Mladí Bruštíci, Popremýšláme, Netáta, Javorina a další.
 

Ej, fašanku, fašanku aneb hlavní festivalový den

Druhý a pro přespolní návštěvníky hlavní festivalový den je sobota 22. února. Dění bude soustředěno do areálu Zámeček. Již v 9:30 hod začíná domácí zabíjačka, ochutnávka tradičních fašankových koblih a rozjede se jarmark s ukázkami lidových řemesel. V 10:30 proběhne ukázka stříhání oveček na nádvoří Zámečku. Folklorní náladu letos dotvoří cimbálová muzika Popremýšláme a gajdoši ze Strání.

koblihyCelé sobotní dopoledne je možné zavítat do dvou sklářských firem -  do Sklárny Květná a rodinné sklárny L. Breznického. Zde si lidé mohou nejen prohlédnout ruční výrobu skla, ale také zkusit si fouknout do sklářské píšťaly, a také sklo nakoupit za velmi příznivé ceny.

Odpoledne od 13:00 hodin proběhne u Zámečku hlavní festivalový program nazvaný Ej, fašanku, fašanku. Postarají se o něj na dvě stovky účinkujících, mezi nimi Vokální čarodějky Babské ucho (Kyjovsko), FS Živel (Bratislava), Staroměstští mládenci a CM Ohnica (Staré Město), FS Skaličan a FS Skaličan Seniori (Skalica, Slovensko). Tanec Pod šable předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci. Lidové muziky pak budou od 15:00 do 17:00 hodin vyhrávat po hospodách. Ve stejný čas čeká přihlížející u Zámečku, Tipsportu a Sklípku program "Zrcadlo masopustu" – scénická vystoupení. ZŠ Strání pak bude hostit Besedu u cimbálu. Cimbálová muzika Burčáci a muziky přítomných souborů budou vyhrávat od 20:30 do 01:00 hod. 
 

Od neděle do úterý s cimbálovou muzikou, slivovicí a maškarami

Fašank StráníNedělní program 23. února bude v Zámečku od 15:00 věnován dětem a jejich odpolednímu “Fašankovému dětskému karnevalu“.

Pondělní program 24. února bude již tradičně věnován filmovým ukázkám s fašankovou tématikou od historie 20. let minulého století až po současnost. Fašanková filmotéka připravená Muzeem J.A. KomenskéhoUherského Brodu bude doprovázena i odborným výkladem k masopustu ve Dvoraně Strání od 17:30 hodin.

Vrcholem fašanku je úterý 25. března, pátý festivalový den. Ten je plně věnován účasti všech místních mládenců, mužů – tanečníků, hudebníků na prastaré a silné tradici fašanku. Od 12:00 do 19:00 hodin se budou konat obchůzky fašančárů, které zakončí pochovávání basy. Nebude chybět ani taneční zábava na Zámečku od 19:00 do 24:00 hodin.
CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple pochází z roku 1816 a dle reversu Jana Popelky z 16. září 1816 je vystavěna jako kaple Panny Marie Bolestné.

Další aktuality