Úvod > Aktuality > Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání
Zážitky

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

  • Vydáno16. února 2023
Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
V kopaničářské obci Strání na moravsko-slovenském pomezí se letos fašank bude slavit od 17. do 21. února 2023.

Bohatý program s názvem Festival masopustních tradic zde probíhá vždy na přelomu února a března již od roku 1987. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které „fašančáři“ všech věkových kategorií tančí ojedinělý mečový tanec Pod šable. Festival ve Strání je největším festivalem masopustních tradic v České republice.

Součástí festivalu nejsou pouze vystoupení folklorních souborů, fašankové obchůzky, ale také ukázky tradiční výroby skla v místních sklárnách, košt slivovice, videofilmy s folklorní tématikou. Jedinečností festivalu jsou obchůzky fašančárů s tradičním tancem Pod šable.

Fašankové veselí se naplno rozběhne v pátek 17. února v kulturním domě. Večerní program zahájí v 18:00 dětské folklorní soubory se svými fašankovými pásmy. Finále pátečního večera bude patřit cimbálové muzice Strýci, Mladí Bruštíci, CM Vlasty Grycové, Netáta, Javorina a další. Beseda u cimbálu potrvá od 20:30 do 1:00 hodiny ráno.
 

Ej, fašanku, fašanku aneb hlavní festivalový den

Druhý a pro přespolní návštěvníky hlavní festivalový den je sobota 18. února. Dění bude soustředěno do areálu Zámeček. Již v 9:00 hod začíná domácí zabíjačka, ochutnávka tradičních fašankových koblih a rozjede se jarmark s ukázkami lidových řemesel. Otveřená bude od 8:00 do 12:00 hodin prodejna skla Cerva Bohemia – Květná 1794 (prohlídky se však konat nebudou). Folklorní náladu letos dotvoří cimbálová muzika Popremýšláme na nádvoří Zámečku.

koblihyPo celou sobotu bude možné na prohlídku zavítat do Sklárny Ladi Breznického ve Strání. Zde si lidé mohou nejen prohlédnout ruční výrobu skla, ale také zkusit si fouknout do sklářské píšťaly, a také sklo nakoupit za velmi příznivé ceny. Ve sklárně Breznický se vyrábí užitkové sklo, štamprlky, džbánky, ale i dekorativní prvky, ocenění, lustry. Sklo této sklářské dílny zdobí například luxusní hotely či prezidentské komnaty v zámoří.

Odpoledne od 13:00 hodin proběhne u Zámečku hlavní festivalový program nazvaný Ej, fašanku, fašanku. Postarají se o něj na dvě stovky účinkujících, mezi nimi folklórní soubory Otava - Nové Město nad Váhom, Valašský vojvoda - Kozlovice nebo Púčik z Brna. Nesmí chybět ani tanec Pod šable předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci. Lidové muziky pak budou od 15:00 do 17:00 hodin vyhrávat po hospodách. Ve stejný čas čeká přihlížející u Zámečku, Tipsportu a Sklípku program "Zrcadlo masopustu" – scénická vystoupení. KD Květná pak bude hostit Besedu u cimbálu - volnou zábavu za přispění muzik všech zúčastněných souborů. Konat se bude od 19:00 do 24:00 hod. 
 

Od neděle do úterý s cimbálovou muzikou, slivovicí a maškarami

Fašank StráníNedělní program 19. února bude od 15:00 věnován dětem a jejich odpolednímu “Fašankovému dětskému karnevalu na ledě“, který se uskuteční na kluzišti u školy.

Pondělní program 20. února bude již tradičně věnován filmovým ukázkám s fašankovou tématikou od historie 20. let minulého století až po současnost. Fašanková filmotéka připravená Muzeem J.A. KomenskéhoUherského Brodu bude doprovázena i odborným výkladem k masopustu ve Dvoraně Strání od 17:30 hodin.

Vrcholem fašanku je úterý 21. února, pátý festivalový den. Ten je plně věnován účasti všech místních mládenců, mužů – tanečníků, hudebníků na prastaré a silné tradici fašanku. Od 12:00 do 19:00 hodin se budou konat po celém areálu obce obchůzky fašančárů a tanec Pod šable. Nebude chybět ani taneční zábava na Zámečku od 19:00 do 24:00 hodin, kterou zakončí pochovávání basy.
Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple pochází z roku 1816 a dle reversu Jana Popelky z 16. září 1816 je vystavěna jako kaple Panny Marie Bolestné.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Další aktuality

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda

Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje

Poznejte unikátní památky Zlínského kraje, které jsou zapsány na seznamu národních kulturních památek. Kromě zámků a církevních památek je na něm i Valašské muzeum v přírodě a několik fojtství. V každé roční době jsou krásné Pustevny, za návštěvu ale stojí i nedávno zrekonstruovaný Památník Ploština nebo barokní hřbitov ve Střílkách.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si rodinnou zábavu za jakéhokoli počasí v Dětském světě na výstavišti v Kroměříži

Nebaví vás jen sedět doma a chcete mít zážitky, na které jen tak nezapomenete? Vyrazte do Dětského světa v Kroměříži plného atrakcí. Bavit se zde budou malí i velcí. Vychutnejte si návštěvu unikátního zábavního parku, který vám nabízí zábavu pro celou rodinu, a to za jakéhokoliv počasí.
Zlínský kraj | Zážitky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Jarní prázdniny 2024: tipy pro týden 19. – 25. února

Třetí týden jarních prázdnin v období od 19. až 25. února 2024 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.
Zlínský kraj | Zážitky

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 3. 2. 2024 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a folklorního souboru Beskyd ze Zubří. Rožnovský soubor Javořina představí Hru o svaté Dorotě. Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy
Zlínský kraj | Zážitky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.
Zlínský kraj | Památky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 3. února 2024. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika