Úvod > Aktuality > Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Vydáno 26. února 2019 Zážitky
Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 32. ročník, který proběhne od pátku 1. března do úterka 5. března, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místních sklárnách.
V kopaničářské obci Strání na moravsko-slovenském pomezí se letos fašank bude slavit od 1. do 5. března 2019.

Bohatý program s názvem Festival masopustních tradic zde probíhá vždy na přelomu února a března již od roku 1987. Začíná vždy v pátek, pět dnů před Popeleční středou a končí v úterý masopustní obchůzkou, při které „fašančáři“ všech věkových kategorií tančí ojedinělý mečový tanec Pod šable. Festival ve Strání je největším festivalem masopustních tradic v České republice.

Součástí festivalu nejsou pouze vystoupení folklorních souborů, fašankové obchůzky, ale také ukázky tradiční výroby skla v místních sklárnách, košt slivovice, videofilmy s folklorní tématikou. Jedinečností festivalu jsou obchůzky fašančárů s tradičním tancem Pod šable.

Fašankové veselí se naplno rozběhne v pátek 1. března. Večerní program zahájí dětské folklorní soubory se svými fašankovými pásmy. Finále pátečního večera bude patřit cimbálové muzice Strýci, Mladí Bruštíci, Popremýšláme, Netáta, Javorina a další.
 

Ej, fašanku, fašanku aneb hlavní festivalový den

Druhý a pro přespolní návštěvníky hlavní festivalový den je sobota 2. března. Dění bude soustředěno do areálu Zámeček. Již v 9:30 hod začíná domácí zabíjačka, ochutnávka tradičních fašankových koblih a rozjede se jarmark s ukázkami lidových řemesel. Samozřejmě nebudou chybět ani lidové muziky, které pak budou od 15:00 do 17:00 hodin vyhrávat po hospodách.

koblihyCelé sobotní dopoledne je možné zavítat do dvou sklářských firem -  do Sklárny Květná a rodinné sklárny L. Breznického. Zde si lidé mohou nejen prohlédnout ruční výrobu skla, ale také zkusit si fouknout do sklářské píšťaly, a také sklo nakoupit za velmi příznivé ceny.

Odpoledne proběhne u Zámečku hlavní festivalový program nazvaný Ej, fašanku, fašanku. Postarají se o něj na dvě stovky účinkujících, mezi nimi FS Míkovjan a CM Litera; Seniorky z Lúčnice; FS Haná Přerov a Hanácká mozeka Litovel;  FS Furmička z Maďarska; VSLPT Poľana z Brna a tanec Pod šable – předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci.
 

Od neděle do úterý s cimbálovou muzikou, slivovicí a maškarami

Fašank StráníNedělní program 3. března bude v Zámečku od 14:30 věnován dětem a jejich odpolednímu “Fašankovému dětskému karnevalu“. Večer si užijí dospělí – ten bude spojen s ochutnávkou slivovice a posezením s pěveckými sbory na Zámečku. Vystoupí mužský pěvecký sbor S.E.N. a host CM Burčáci.

Pondělní program 4. března bude již tradičně věnován filmovým ukázkám s fašankovou tématikou od historie 20. let minulého století až po současnost. Fašanková filmotéka připravená Muzeem J.A. KomenskéhoUherského Brodu bude doprovázena i odborným výkladem k masopustu.  

Vrcholem fašanku je úterý 5. března, pátý festivalový den. Tento je plně věnován účasti všech místních mládenců, mužů – tanečníků, hudebníků na prastaré a silné tradici fašanku. Od 12:00 do 19:00 hodin se budou konat obchůzky fašančárů.
Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple pochází z roku 1816 a dle reversu Jana Popelky z 16. září 1816 je vystavěna jako kaple Panny Marie Bolestné.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Sklárny Květná - aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárny Květná - aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Exkurze do sklárny s více než 220 letou tradicí. Využijte vyjímečnou příležitost zhlédnout ruční výrobu českého skla!

Další aktuality

15.10.
2019
Ve Zlíně se chystá Dětský festival řemesel

Ve Zlíně se chystá Dětský festival řemesel

Východní Morava | Zážitky
23.9.
2019
Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín

Jablečný mošt a moučníky provoní Hostětín

Východní Morava | Zážitky
18.9.
2019
Unikátní Kovozoo ve Starém Městě zabaví celou rodinu

Unikátní Kovozoo ve Starém Městě zabaví celou rodinu

Východní Morava | Zážitky