ÚvodAktualityPříběhy z Fotoateliéru Josefa Seidela ožívají na internetu
Kultura

Příběhy z Fotoateliéru Josefa Seidela ožívají na internetu

  • 19. října 2012
Unikátní dědictví, které zanechali významní českokrumlovští fotografové Josef a František Seidelovi, se nyní dostalo na internet. Odkaz, který čítá na 140 tisíc negativů a pozitivů z let 1884 až 1997, je už takřka kompletně zveřejněný v nové fotobance Musea Fotoateliér Seidel. K historickým snímkům tak má přístup každý, aniž by musel přijet do Českého Krumlova.
V databance si tak můžete najít své předky, spatřit tvář měst a vesnic před sto lety, poznat vývoj řemesel a hospodářství nebo vidět obrázky běžného života ve městech i na venkově. Nejvíc snímků pochází z Českokrumlovska a Šumavy, ale lze najít fotografie z mnohem většího území sahajícího od západu k jihovýchodu Čech, do Rakouska i Německa.

Josef Seidel, který bývá označován za nejvěrnějšího kronikáře Šumavy, zachytil pohnuté dějiny 20. století a řadu již neexistujících míst. Databanka s ohromným bohatstvím snímků vrací vzpomínky na společné soužití národů podél hranice. Pomáhá rodinám rozesetým po celém světě poznat své předky a místa, odkud pocházejí. Kdo se do fotobanky přihlásí, může si vytvořit skupinu oblíbených fotografií, později se k nim vracet a kolekci doplňovat podle svých témat. Návštěvníci webových stránek mohou přidávat k fotografiím své komentáře, od čehož si správci Musea Fotoateliéru Seidel slibují pomoc při identifikaci snímků.

Kdo takto na internetu projde dlouholetou historií fotografie, uvidí snímky, jejichž rozmanitost i vysoká řemeslná kvalita je fascinující. Početnou a velmi zajímavou kapitolou jsou portréty lidí v ateliéru i mimo něj, protože Josef Seidel se svým fotoaparátem hodně cestoval. Díky tomu jsou na mnoha snímcích obyvatelé Šumavy a jejich domovy, které pak válka, poválečný odsun a železná opona změnily k nepoznání. Syn František v započatém díle svého otce pokračoval a zachytil hlavně běžný život v Českém Krumlově až do roku 1997. Seidelovi fotili děti a celé rodiny, školy, vojáky, svatby i pohřby.

Pomocí databanky se tak odvíjejí již zapomenuté příběhy úředníků, řemeslníků či dělníků z okolí. Potomci k fotografiím přidávají příběhy lidí, domů a dílen. Mnozí lidé mají po předcích fotografie a vědí, kdo je na nich. Málokdy však znají, kdy snímky vznikly. Díky pečlivě vedené evidenci ve Fotoateliéru Seidel si tedy můžete doplnit přesné informace.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově Kultura

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Další aktuality

Pěší turistika v Jihočeském kraji: výlet po Zlaté stezce, údolím Lužnice nebo Českou Kanadou

Jihočeský kraj je oblíbenou destinací turistů všech možných zájmů. Na své si zde přijdou i ti, kteří vyznávají pěší turistiku a výlety či procházky v rozmanité krajině. Kudy z nudy vás pozve na jedny z nejkrásnějších míst, která potěší právě pěší turisty – projdou se cestami a stezkami okolo Vltavy či Lužnice, objeví tajemství Zlaté stezky a podniknou výpravu do hlubokých lesů České Kanady. Možností na toulky jihočeskou krajinou je ale daleko víc – za vyzkoušení stojí například Stezky do Prčice, Poutní stezky Toulavy anebo procházky v okolí Tábora.
12. březen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zve na letošní sezonu

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zahájí již 3. června 2025 novou letní divadelní sezonu. Vybírat můžete z činoher, opery či baletu. Nenechte si ujít výjimečný zážitek z představení konaného za letní noci, které nabízí malým i velkým zájemcům zdejší unikátní „točna“. Inscenace světově proslulých autorů se odehrávají v nádherných přírodních kulisách zámecké zahrady, na pozadí letohrádku Bellarie. Letní divadelní sezóna zde potrvá až do 7. září 2025.
5. březen 2025 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Prácheňské muzeum v Písku zahajuje od března sezónu

Další sezónu zahajuje od soboty 1. března 2025 Prácheňské muzeum v Písku kombinací tří výstav – přehlídkou retro módy, oslavou badatelských cest muzejních zoologů a pro velký zájem prodlouženou expozicí o doktorce Vlastě Kálalové-Di Lotti.
28. únor 2025 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
28. únor 2025 12:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů na Lipně

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
27. únor 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Pomozte s mapováním losa evropského

Kolik losů žije na Šumavě? Kde se nejčastěji pohybují? Přicházejí na Šumavu další? Na tyto a další otázky spojené s největším savcem obývajícím nejen národní park a CHKO Šumava, by měl odpovědět právě probíhající monitoring. Do něj může přispět každý, kdo losa, nebo jeho stopy zaznamenal, a to nejen na Šumavě.
27. únor 2025 8:00
Příroda, Jihočeský kraj

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 1. března 2025 se v Milevsku uskuteční již 163. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
25. únor 2025 12:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámek Třeboň a do Schwarzenberské hrobky se podíváte v únoru i březnu

Zámek v Třeboni rozhodně v zimní sezóně neodpočívá. I v únoru a březnu se mohou zájemci vypravit do zámeckých komnat, ty jsou otevřené vždy od středy do pátku, od března potom i v sobotu. Podíváte se na prohlídkovou trasu "Soukromá schwarzenberská apartmá". Mimořádně otevřená nadále zůstává i tajemná Schwarzenberská hrobka.
22. únor 2025 12:00
Památky, Jihočeský kraj