Úvod > Aktuality > Při prohlídkách hradu Kašperk se děti promění ve stavitele či rytíře, prince nebo princezny
Zážitky

Při prohlídkách hradu Kašperk se děti promění ve stavitele či rytíře, prince nebo princezny

  • Vydáno27. května 2009
Dvě speciální prohlídkové trasy určené pro školní výpravy připravili na červen na hradě Kašperk. První je zaměřena na výchovu mladého rytíře (prince) a mladé dámy (princezny), druhá je pak interaktivní simulací situace doby stavby hradu. Interaktivní prohlídky budou určitě zajímavé i pro rodiče s dětmi. Je však třeba, aby na prohlídce bylo nejméně 10 osob a také se předem objednat.
A co na malé i větší návštěvníky čeká?
 
Prohlídky pro 1. stupeň (1.- 5. třída):  „Staň se rytířem, princem, princeznou“
Interaktivní prohlídka hradu zaměřená na výchovu mladého rytíře (prince) a mladé dámy (princezny). Příkladem je především výchova mladého Karla IV. ve Francii a další dochované dobové prameny k výchově a přípravě na budoucí poslání dětí významných středověkých osobností. Děti na prohlídce budou ve stejném věku jako ti, jichž se tato výchova týkala, a proto si zkusí stát se na chvíli mladým českým princem či princeznou. Mimo jiné si děti vyzkouší rytířskou výzbroj a výstroj, použití středověkých pomůcek k výuce psaní (například destičku s voskem, do něhož se psalo ostrým hrotem) a středověké hračky.
Za svou aktivní účast v tomto programu budou děti odměněny.
 
Prohlídky 2. stupeň (od 6.třídy) + střední školy:  „ Staň se stavitelem hradu“
Interaktivní prohlídka zavede děti do doby stavby hradu. Na základě informací a indicií získaných od průvodce budou děti svým logickým myšlením přesvědčovat průvodce, že oni jsou „ti nejlepší“ pro získání lukrativní zakázky na stavbu hradu – pro získání titulu magister fabricie, tj. jakéhosi ředitele stavby. V mapě vyberou nejvhodnější místo pro stavbu hradu, připraví základní požadavky pro projekt (čili jakou má hrad plnit funkci), na základě indicií podají návrh, jak stavbu řídit a jak ji financovat. Na závěr předloží námět, jak hrad po stavbě provozovat. Nejlepší účastníci prohlídky získají titul magister fabricie (v případě Kašperku totiž známe jméno a pravomoci člověka, kterého Karel IV. pověřil stavbou hradu) a symbolicky zakázku na stavbu. A aby té symboliky nebylo až příliš, aktivní účastníci prohlídky obdrží od nás vždy nějakou odměnu.
 
Dle vlastního uvážení mohou školní skupiny doplnit svůj pobyt na Kašperku putováním po naučné stezce Stezka strážců hranice, jejíž trasa vede i kolem hradu Kašperku. Tématicky je stezka zaměřena na historii ostrahy hranice od středověku až po spuštění železné opony, na přeshraniční obchod i na boje mezi pašeráky a příslušníky finanční stráže. Stezka vede krásnou šumavskou krajinou a kromě jiného její část kopíruje i linii lehkého opevnění čs. armády ze 30. let 20. století.

Více informací:
Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských hor přímo na hrad.
Region: Šumava. Typ aktivity: Pěší turistika, Za poznáním. Doporučujeme pro: Zvídavé rodiny, Starší a pokročilé.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.