Úvod > Aktuality > Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže
Památky

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

  • Vydáno21. prosince 2022
Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Průsečík kostelního kříže u Apolináře

Karlův mostSkutečně ovlivnila polohu pěti nově založených kostelů na Novém Městě křesťanská mystika? Nebylo by to nijak překvapivé, Karel IV. coby římský císař budoval Prahu jako hlavní město Svaté říše římské a kříž staveb prý ve středověku přinášel městu zvláštní požehnání.

Záměr rozšířit Prahu o novou část oznámil Karel IV. krátce po nástupu na trůn a v březnu 1348 slavnostně položil základní kámen ke stavbě novoměstských hradeb. Vedle bran, ulic a trhových prostranství byly v plánech Nového Města zakresleny i nové kostely: první, zasvěcený sv. Jindřichu a Kunhutě, u dnešního Senovážného náměstí, druhý chrám sv. Štěpána mezi Ječnou, Žitnou a Štěpánskou ulicí. Stavba obou chrámů započala roku 1351.

Mezitím v jižní části Nového Města vyrůstaly další kostely, jejichž spojením získáme kostelní kříž. Průsečíkem je celkem málo známý kostel sv. Apolináře v Apolinářské ulici, kousek za Zemskou porodnicí. Jednolodní stavba se zachovala téměř v původním stavu, a to včetně 42 metrů vysoké čtvercové věže, která v nejvyšším patře mění tvar na osmibokou.
 

Čtyři kostely a kláštery

emauzyOsmiboké věže coby společný znak mají všechny tři kostely, které stojí v jedné přímce a tvoří tak jedno z břeven pomyslného kříže. Vedle Apolináře je to kostel sv. Kateřiny Alexandrijské u bývalého kláštera augustiniánek, dnešní neurologické kliniky v Kateřinské ulici. Při prodloužení linie přes sv. Apolináře směrem k jihozápadu se dostanete ke kostelu Zvěstování Panny Marie Na Slupi, zvanému též Na trávníčku či Trávníček.

Zatímco jedno rameno tvoří spíše menší kostely, to rozhodně neplatí pro druhé rameno. Na jednom jeho konci stojí Emauzský benediktinský klášter, zvaný též klášter Na Slovanech, který Karel IV. choval ve zvláštní oblibě. Přes Apolináře doputujete na druhý konec ramene a k poslednímu zastavení kostelního kříže, ke kostelu Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově, který Karel IV. založil jako součást kanonie augustiniánů kanovníků. Chrám stavěla dvorská stavební huť Matyáše z Arrasu, stavitele katedrály sv. Víta. Nemá sice osmibokou věž, ale osmiboký půdorys má kostelní loď. Je údajně inspirovaná korunovační katedrálou Panny Marie v Cáchách, kterou založil Karel Veliký, velký vzor a idol Karla IV.
 

Pražská pyramida a další zajímavosti

  • Když spojíte pět hrotů kostelních věží Slovan, Karlov, Kateřiny, Slupi a Apolináře, zjistíte, že vytvářejí nízkou pyramidu. Právě proto je průsečík kříže u sv. Apolináře na návrší, kdysi nazývaném Větrov. Ze všech pěti kostelů tak stál nejvýš a býval dominantou Nového Města.
  • Kříž ale pokračuje dál za hradby Nového Města: když prodloužíte svislé břevno k jihu, dostanete se k někdejšímu královskému sídlu na Vyšehradě a k chrámu sv. Petra a Pavla, kde má zamýšlený svatý kříž základnu.
  • karlův mostAsi nejznámější mýtus o středověké symbolice provází Karlův most. Podle historiků byl pravděpodobně založen 15. června, tedy na svátek zemského patrona a ochránce mostu sv. Víta. S mnohem zajímavější teorií ale přišel filozof a astronom Zdeněk Horský. Karel IV. se svým zájmem o horoskopy a astronomii prý jen těžko mohl přehlédnout pozoruhodnou číselnou řadu, ukrytou v datu 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut. Liché číslice vytvářejí řadu od jedné do devíti a zpět, tedy 1–3–5–7–9–7–5–3–1. Je to ale jen domněnka, ve skutečnosti den ani hodinu založení Karlova mostu neznáme.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Obdivuhodným stavitelským dílem je hvězdicová klenba kostela, založeného Karlem IV. v malebném koutě nad nuselským údolím přímo proti Vyšehradu.

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází na Bílé Hoře, na konečné tramvají 25, 22 a 32. Klášter stojí nedaleko pláně, na níž se odehrávala osudného 8. listopadu 1620 bitva mezi císařským a stavovským vojskem.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Dnes pravoslavný chrám Zvěstování Přesvaté Bohorodice byl postaven ve 12. Století řádem Servitů, který do Prahy povolal císař Karel IV. Zvláštností kostela je jeho štíhlá věž, která se naklání od svislice o plných 63 cm, což z ní dělá nejvíce nakloněnou věž v Praze.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky