Úvod > Aktuality > Prague Pride 2019 slaví výročí Stonewallských nepokojů a vyzývá queer lidi, ať se nebojí být vidět
Prague Pride 2019 slaví výročí Stonewallských nepokojů a vyzývá queer lidi, ať se nebojí být vidět
"> "> Letošní Prague Pride podporí gaye a lesby z Východu "> Ceská republika je nejtolerantnejší zemí
Zážitky

Prague Pride 2019 slaví výročí Stonewallských nepokojů a vyzývá queer lidi, ať se nebojí být vidět

  • Vydáno5. srpna 2019
Pride festivaly po celém světě si letos připomínají 50. výročí Stonewallských nepokojů, které jsou milníkem v historii LGBT hnutí. Události následující po policejní razii v newyorském gay klubu Stonewall Inn v roce 1969 přenesly boj za práva gayů, leseb, bisexuálních a transgender osob přímo do ulic – queer lidé získali silný hlas a začali být vidět. Festival Prague Pride, který se letos koná od 5. do 11. srpna 2019, se k těmto významným historickým momentům také hlásí.
Druhá polovina léta se v Praze již tradičně nese v duchu tolerance a duhových barev. Letos se koná již devátý ročník největší ho festivalu s lesbickou, gay, bisexuální a transgender tematikou ve východní Evropě. Cílem Prague Pride je upozornit na to, že všichni mají právo na lásku. Česká republika šla díky železné oponě jinou cestou než USA. Homosexualita u nás byla dekriminalizována již v roce 1962. Přesto i pro nás nese Stonewall důležité poselství: veřejně se přihlásit k tomu, že patříme do queer komunity, která je velmi pestrá a různorodá.

Prague PrideVzájemná podpora a spolupráce napříč komunitou je leitmotivem letošního festivalu. Významnou roli při událostech ve Stonewall Inn sehrálo vedle gayů i několik transgender osobností a leseb, které však brzy poté upadly v zapomenutí. Během festivalového týdne proto dostanou větší prostor jednotlivé queer subkomunity – tedy nejen gayové a lesby, ale i transgender a nebinární lidé, bisexuální, asexuální a letos poprvé i intersex osoby. Do Prahy přijede italská herečka, politička a trans aktivistka Vladimir Luxuria, britská modelka a asexuální aktivistka Yasmin Benoit a po Skypu bude s českým publikem diskutovat intersex aktivist*ka Pidgeon Pagonis.
 

Mezigenerační setkávání a headline Spolu na dosah

Prague PrideVýznamným propojením mezi minulostí a současností je mezigenerační setkávání. Přestože u nás se LGBT aktivismus plně rozvinul až po Sametové revoluci, máme v queer komunitě již několik generací a ty bohužel žijí v poměrně oddělených světech. Připraven je několikadenní program Pride Life, který se bude odehrávat v sídle organizace Život 90 a bude otevřen všem věkovým kategoriím. Návštěvníci a návštěvnice se mohou těšit na vzpomínání Roberta Vana na stonewallské protesty, kterých se účastnil, na retro diskotéku, mezigenerační brunch i diskuze o současné situaci starších LGBT+ lidí.

Prague PrideHistorii, současnost a očekávání budoucnosti propojuje také kampaň Prague Pride 2019. Ruce dvou žen nebo dvou mužů se natahují k dotyku, ale zůstává mezi nimi prostor. Headline Spolu na dosah odkazuje ke skutečnosti, že i dnes, 57 let po zrušení trestnosti homosexuality v Československu, se mnoho stejnopohlavních párů raději nechytne na ulici za ruce. Letošní festival vyzývá, že nastal čas to změnit.
 

Sobotní průvod Prahou

Duhový průvod se uskuteční v sobotu 10. srpna a vrací se na svoji původní trasu, která z Václavského náměstí vede ulicí Na Příkopě a dále přes Náměstí Republiky, Revoluční, Dvořákovo nábřeží a Čechův most na schody na Letnou.

V Pride Parku na Letenské pláni bude zábava pokračovat do 22 hodin, queer program zahrnuje několik hudebních stagí, stan se soutěží ve vogue dance Pride Ball, ruské kolo a komunitní zónu s možností debatovat a poznávat se.
 
Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.