Úvod > Aktuality > Přehradě Les Království je 100 let: přijeďte se podívat do pohádky!
Přehradě Les Království je 100 let: přijeďte se podívat do pohádky!
"> "> "> "> "> "> ">

Přehradě Les Království je 100 let: přijeďte se podívat do pohádky!

Vydáno 16. července 2019 Památky
Máte v plánu letní výlet na Safari a do Dvora Králové nad Labem? Přidejte si do itineráře ještě jedno místo: nejpohádkovější, nejmalebnější a nejkrásnější českou přehradu. Jmenuje se Les království, letos slaví 100 let a navíc sem koncem července můžete přijet na Lesnický den.
Kdo si myslí, že přehrady jsou jen strohá technická monstra bez špetky půvabu, toho čeká veliké překvapení. Hráz přehrady Les Království zdobí dvě brány s ozdobnými věžičkami a opodál stojí domek hrázného, který vypadá jako malý kamenný hrad s věží a cimbuřím. Celé pohádkové dílo je zasazené v malebném podkrkonošském údolí Labe jen pár kilometrů od Dvora Králové nad Labem – zkrátka ideální místo na krátkou zastávku cestou do známého Safari Parku. Před dvěma lety se navíc poprvé po mnoha letech otevřela Štěrbova vila, budova kousek od hráze, z níž bratři Emil a František Štěrbové mezi lety 1910 až 1919 řídili stavbu přehrady. Vzniklo zde informační centrum (otevřené denně od 10 do 17 hodin) a v létě tu probíhají koncerty, divadelní vystoupení a další akce.
 

Největší přehrada Československa

Zní to neuvěřitelně, ale když byla v roce 1919 přehrada Les Království spuštěna do provozu, šlo o největší vodní dílo tehdejšího Československa. Dnešní obří přehrady včetně Vltavské kaskády totiž tehdy ještě neexistovaly. Protože rozvodněné Labe trápilo Podkrkonoší opakovaně, hlavním důvodem byla ochrana před povodněmi.

Zdá se vám, že dnešní stavby se vlečou? Ani Les Království nebyl žádná expresní zakázka: v roce 1903 bylo vybráno místo 51,5 km od pramene Labe, další rok přišla na řadu geodetická měření a hydrogeologický průzkum, v roce 1908 byla stavba schválená, o dva roky později byla vybrána stavební firma a konečně se začalo stavět. Nejdřív vznikly dva přes 250 metrů dlouhé obtokové tunely, do nichž bylo svedeno Labe; díky tomu se 41 metrů vysoká a 218 metrů dlouhá kamenná hráz stavěla na suchu. Ze jmen, která se kolem stavby přehrady točí, se překvapivě zapomíná na toho nejdůležitějšího, architekta J. Valečku: ten udělal z technické stavby turistický magnet a také navrhl kamenické provedení z místního pískovce.
 

Stoletá dáma slaví

Hotovo mělo být v roce 1915, jenže v roce 1914 začala první světová válka a většina lidí, kteří na přehradě pracovali, musela na frontu. Stavba se sice zpomalila, ale nezastavila. V lednu 1917 při novoroční povodni nedokončená přehrada zažila neplánovanou zatěžkávací zkoušku, kdy se dokonce celá naplnila. Měla prý namále, ale vydržela a funguje dodnes. V roce 1964 se zařadila mezi národní technické památky a v roce 2010 mezi národní kulturní památky.

Zastavit se tu můžete třeba v sobotu 27. července, kdy se na koná Lesnický den, anebo vlastně kdykoliv: Safari Park anebo zoologická zahrada Dvůr Králové je spolehlivým výletním cílem pro každý den. Užijete si perfektní den mezí africkými zvířaty, projedete se Africkým safari nebo Lvím safari, vychutnat si můžete i večerní safari s kouzlem afrického soumraku. Ubytovat se můžete jen kousek od volně se pasoucích zeber, antilop a buvolů v Safari kempu anebo stylově v korunách stromů.
 

Co se může hodit před výletem?

  • Letitá dáma oslaví své sté narozeniny v dokonalé kondici. Loni zahájená rekonstrukce přehrady Les Království skončí letos v září a po dokončení prací plánuje Povodí Labe Den otevřených dveří, kdy se podíváte na výsledek dvouletých oprav. Obě brány, dům hrázného a šoupátková věž získaly původní podobu z doby před sto lety.
  • Celkem 7,5 km dlouhá vodní nádrž slouží jako zásobárna pitné vody, takže koupání a další radovánky tu jsou zakázané. V horkých letních dnech si zajděte na Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové.
  • Kromě Štěrbovy vily stojí za vidění také vodní elektrárna, která byla pod hrází postavena v letech 1920 až 1923.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Krkonoše

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Krkonoše

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura
2.6.
2020
Další sezona na krkonošských loukách začíná

Další sezona na krkonošských loukách začíná

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
30.5.
2020
Krkonošská pivní stezka se opět otevřela

Krkonošská pivní stezka se opět otevřela

Krkonoše a Podkrkonoší | Gurmánská turistika