Úvod > Aktuality > Předposlední májový víkend slibuje v Mikulově nabitý program

Předposlední májový víkend slibuje v Mikulově nabitý program

Vydáno 17. května 2019 Zážitky
Po celý víkend 17. až 19. května 2019 patří v Mikulově velkolepým oslavám. Zatímco páteční večer otevře své brány zámek, kde bude probíhat Muzejní noc s doprovodným programem, v sobotu oslavy propuknou v podzámčí: program pro děti, tržiště s výrobky místních tvůrců, folklorní scéna, Gympl stage s mladými hudebními talenty, Panel stage s kavárnou a sportovním vyžitím na mikulovském sídlišti a hlavní podium na náměstí, kde vystoupí třeba Megaphone nebo The Gardeners. Na náměstí bude stát jarmark s kulinářskými i řemeslnými výrobky, nebudou chybět ani Mikulovské vinné trhy.
V Mikulově to bude žít! Májový víkend s muzejní nocí proběhne 17. až 19. května. Regionální muzeum v Mikulově srdečně zve nejen na mikulovský zámek, ale také do svých poboček. Postupně se během víkendu otevřou všechny pobočky mikulovského muzea a pro návštěvníky je připraven bohatý program spojený s místní historií, sbírkami a výstavami. Otevřen bude Zámek Mikulov, Horní synagoga v Mikulově, Archeopark Pavlov, Dům přírody v Dolních Věstonicích.
 

Muzejní noc na zámku i v hrobce

MikulovV pátek 17. května nabídne Muzejní noc volný vstup do zámku, Horní synagogy a Dietrichsteinské hrobky. Komponovaný historický program za zámku připravilo Regionální muzeum v Mikulově. Letošní rok se bude oslavovat Dietrichsteinská svatba, která se konala v roce 1515. Můžete se zapojit do svatebního průvodu, zažít hostinu i rytířský turnaj na počest nevěsty. Celý večer doplní řemeslné dílny v podání Svobodného cechu řemeslnického, šeřmířská vystoupení skupin Taurus a Štvanci a skupina historického tance Porta Temporis.

V synagoze bude pro nejmenší připraveno loutkové divadlo a samozřejmě bude otevřená i Dietrichsteinská hrobka, kde budou po celý večer probíhat komentované prohlídky za doprovodu varhan. Všechny expozice budou přístupné zdarma a to až do půlnoci. Aktivity v rámci Muzejní noci proběhnou v časovém rozmezí 18:00 – 22:00 hodin. Archeopark Pavlov bude otevřen až 18. kvtěna, a to od 18 do 24 hodin.
 

Sobotní mikulovské vinné trhy

V sobotu 18. května se milovníci vín se můžou těšit na skvělá vína. Mikulovské vinné trhy jsou výjimečné tím, že všechna vína jsou hodnocena pouze majiteli a sklepmistry vinařských firem. Budou předvedeny nejlepší vinné skvosty z ročníku 2018.

Letos již XI. ročník Mikulovských vinných trhů se bude konat před hotelem Zámeček. Tam zavoní nejenom skvělé víno, ale i kotlíkové přesnídávkové polévky a krajové speciality. Proběhne i tradiční Mistrovství České republiky natažení vína koštýřem na čas.

Na náměstí bude program probíhat od 10 do 22 hodin. Kromě vystoupení mnoha hudebních těles se uskuteční například Mikulovská cihla – netradiční soutěž o 50 litrů vína. V 17 hodin vystoupí kapela Vltava, v 19:30 Megaphone a ve 21:00 The Gardeners. V ulici Hraničářů bude venkovní kavárna s piknikovým pláckem a sportovním využitím. Od 21:30 se tu bude promítát film na zeď paneláku. Večerní posezení s cimbálovou muzikou nabízí od 19:30 Hotel Galant.
 

Nedělní běh na Kopeček

V neděli 19. května oslavy pokračují na mikulovském Náměstí pátým ročníkem běžeckého a turistického závodu na 6,3 km, který je určen pro širokou veřejnost. Registrace probíhá od 8:00 hodin. Na náměstí bude až do 15:00 také dostupný jarmark s rozličným zbožím (ten bude na náměstí po všechny dny slavností).
Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Regionální muzeum v Mikulově

Regionální muzeum v Mikulově

Zámek v Mikulově je sídlem Regionálního muzea v Mikulově, které svými trvalými výstavami představuje návštěvníkům římskou dobu na počátku letopočtu, historii zámku a rodu Dietrichsteinů a tradici vinařství v kraji, jehož byl Mikulov srdcem.

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.

Víno napříč staletími - nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Víno napříč staletími - nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Expozice, neobvyklá svým výtvarným pojetím, souhrnně zpracovává historii a vývoj vinohradnictví a vinařství na našem území v kontextu evropských dějin. Atmosféru dýchající vínem a historií podporuje citlivé nasvícení a komponovaná dobová hudba.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve - rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.