Úvod > Aktuality > Před deseti lety se přes Krkonoše přehnal orkán Kyrill
Před deseti lety se přes Krkonoše přehnal orkán Kyrill
">
Příroda

Před deseti lety se přes Krkonoše přehnal orkán Kyrill

  • Vydáno18. ledna 2017
V noci z 18. na 19. ledna 2007 se přes naše území přehnal vítr tak silný, že ho meteorologové mohli označit jako orkán. Dostal jméno Kyrill. Poničil krkonošský les na bezmála 4 000 hektarech. S odstupem 10 let lze říci, že intenzivním úsilím v roce 2007 a starostlivou péčí lesníků v dalších letech se na postižených lokalitách opět zelená nový les.
KrkonošePolská meteorologická stanice na vrcholku Sněžky v noci ze 18. na 19. ledna 2007 zaznamenala rekordní rychlost větru 60 m/s, tj. 216 kilometrů za hodinu. Orkán provázel silný déšť, sněžení a silná bouře. Pozorovatelům se naskytla nezvyklá podívaná, když bouře přešla do husté chumelenice, při níž zároveň oblohu křižovaly blesky. V Krkonoších způsobil Kyrill škody prakticky po celém území – nejvíce ale řádil ve východních Krkonoších, zejména v okolí Horní Malé Úpy. Na 120 hektarech les zcela srovnal se zemí, na dalších 575 hektarech zbyla zhruba polovina stromů. Podle správců parku na někdejších kalamitních plochách už rostou lesy odolnější proti živelním pohromám.
 
Mlaá ÚpaJeště i dnes naleznete po orkánu výrazné stopy v krajině. Pokud byste se chtěli vydat „po stopách“ této přírodní katastrofy, vyrazte z Pece pod Sněžkou směrem na Pomezní boudy. Vyjeďte lanovkou na naší nejvyšší horu Sněžku (1 603 m) a pokračujte po červené značce Obřím hřebenem ke Svorové hoře (1411 m)  a dále k oblíbené horské chatě Jelenka. Ze Sovího sedla se dostanete na Smrčinnou stráň, odkud dojdete k Pomezním boudám v Horní Malé Úpě. Po celou dobu půjdete po nejvyšších partiích Obřího hřebenu a cestou vás potěší daleké výhledy. Tam, kde uvidíte holá místa nebo mladé stromy poznáte, kudy Kyrill prošel. Zpět do Pece se pak pohodlně dostanete autobusem.
 
Správci parku dali poničeným krkonošským lesům co nejvíc prostoru pro samovolný vývoj. Doplněním jedlí a listnáčů obnovovaný les získal druhovou skladbu, která bude lépe odolávat různým přírodním živlům. Zvolená přirozená obnova lesa byla důležitá i proto, že byl zachován genofond původních lesních porostů. Správci KRNAP však připomínají, že přes prováděné změny druhové skladby krkonošských lesů nebudou tyto lesy ani v budoucnu schopné odolat orkánu takové intenzity, jakou měl Kyrill.
Horská turistická bouda Jelenka

Horská turistická bouda Jelenka

Horská bouda Jelenka leží v nadmořské výšce 1263 mnm na hlavním krkonošském hřebeni na křižovatce turistických cest mezi Pomezními boudami a Sněžkou.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.