Úvod > Aktuality > Pražská Zoo odchovala dva vzácné pouštní plazy
Agamka písecná
"> Agamka písecná "> Dospelý samec trnorep "> Mláde trnorepa
Příroda

Pražská Zoo odchovala dva vzácné pouštní plazy

  • Vydáno25. června 2014
Mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné, to jsou aktuálně největší chlouby kurátora plazů Petra Velenského a jeho týmu. V případě trnorepa jde o světový prvoodchov v zoologických zahradách, v případě agamky o naději na udržení unikátního chovu v Praze.

Mládě TrnorepaMohutný zavalitý ještěr s kulatou hlavou. Teplomilný plaz, který se sluní i v prostředí, kde teplota přesahuje 50°C. Bojovník s ocasem pokrytým špičatými šupinami. To je trnorep mezopotámský, kterého odchovala pražská zoo jako první zahrada na světě!

Dvanáct mláďat se vylíhlo před třemi týdny. Jde o významnou událost, neboť Zoo Praha je jediná, kdo tohoto býložravého ještěra z nedostupných oblastí Iráku a Íránu, chová. Mláďata jsou zatím umístěna v zázemí, váží 11 gramů a měří necelých 10 centimetrů. Jejich rodiče – samec Adnan a samice Sára – jsou k vidění v teráriu Kattakum v Pavilonu kočkovitých šelem. Úspěšný odchov trnorepích mláďat korunuje fakt, že samička Sára snesla v polovině května další snůšku. Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře.

Agamka písečnáPlazí úspěchy Zoo Praha tím však zdaleka nekončí. V expozici Kattakum se rozmnožily vzácné agamky písečné, které obývají duny středoasijských pouští. Agamky mají vysoké nároky – vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí. Navíc se dožívají jen tří let, přičemž rozmnožovat se mohou dva roky. Chovatelé však agamkám vytvořili v zázemí zvláštní dunu písku a pečlivě hlídali jejich harmonogram krmení tak, aby udrželi jejich aktivitu.

Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata. Pak chovatele samice překvapila dalšími dvěma snůškami. Jen díky nim získaly agamky písečné v Praze dobrou perspektivu do dalších let. Vzácná pouštní mláďata jsou prozatím v zázemí, návštěvníci se s nimi však mohou setkat v rámci pravidelných komentovaných krmení, která probíhají ve středu (14.30) a v sobotu (13.30) v Pavilonu velkých želv.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.