Úvod > Aktuality > Pražský Volkswagen Maraton je tady!

Pražský Volkswagen Maraton je tady!

Vydáno 3. května 2019 Životní styl
Volkswagen Maraton Praha proslul svou krásnou tratí, díky níž patří k nejpopulárnějším světovým maratonům a láká desetitisíce běžců a návštěvníků ze všech koutů republiky i ze světa. První květnovou neděli 5. 5. 2019 odstartuje ze Staroměstského náměstí deset tisíc maratonců, kteří se vydají na 42,195 km dlouhou trasu srdcem historické Prahy. Tradiční běžecký svátek slibuje velkolepou sportovní podívanou a bohatý doprovodný program pro celou rodinu.
PIMV neděli 5. května se po pětadvacáté rozběhne Volkswagen Maraton Praha. Běžci z celého
světa se sjedou do Prahy, aby si užili jeden z nejpopulárnějších maratonů světa. Start i cíl je na proslulém Staroměstském náměstí, trať vede srdcem metropole, podél Vltavy i různými pražskými čtvrtěmi. Na první maratonské metry za doprovodu Smetanovy Vltavy nezapomene snad žádný závodník a více než dvacet kapel podél trati doprovodí běžce až do cíle. Na start se kromě elitních atletů postaví i řada známých osobností. Volkswagen Maraton Praha je třetím závodem RunCzech běžecké sezóny 2019.

Volkswagen MaratonHlavní závod odstartuje v neděli 5. května v 9:00 ze Staroměstského náměstí. Poslední běžec se na stejné místo dostane o sedm hodin později, tedy v 16.00, a v cíli ho přivítá kompletní RunCzech tým. Na start závodu se postaví na 10 600 běžců a běžkyň. Kdo si netroufá na celou maratonskou vzdálenost, mohl se přihlásit na 2Run, kde dva lidé běží každý půlmaraton. Mezi největší favority budou jako tradičně patřit afričtí vytrvalci. Amos Kipruto a jeho krajan Solomon Kirwa Yego si vezou do Prahy slušnou formu. V očekává skvělého času je jednička závodu Ela Majhoub Dazza z Bahrajnu, jenž už dokázal svůj osobák stlačit pod hodnotu rekordu Volkswagen Maratonu Praha. Jenže prohánět ho chtějí další Keňané Paul Maina s Bernardem Kiprop Kipyegem i Etiopané Dejene Debele a Aychew Bantie.

Praha maratonNesmírně vyrovnaný bude i ženský závod, kde hned čtveřice běžkyň má fantastické časy pod 2 hodiny a 25 minut. Horkou favoritkou na vítězství je izraelská šampionka a velká univerzálka původem z Keni Lonah Chemtai Salpeter, jež do závodu vstoupí se suverénně nejlepším čase (2:24:17), ale jen o dvě vteřiny horší maximum drží Keňanka Bornes Jepkirui Kitur. Na trati ukáže sílu i výborná Američanka Kellyn Taylor Johnson i Shitaye Eshete z Bahrajnu. A překvapení se čeká od Etiopanky Genet Yalew. Velký výkon by mohla předvést také Diane Nukuri, Američanka původem z Burundi.

Volkswagen MaratonČeští fanoušci se mohou těšit na tradiční mistrovství České republiky v maratonu, které proběhne v rámci Volkswagen Maratonu Praha. Mimo jiné se na něm představí předloňský vítěz a pětinásobný mistr republiky Petr Pechek, aktuální šampion Jiří Homoláč a Vít Pavlišta.  Mezi hlavní české favoritky patří trojnásobná mistryně ČR v maratonu Petra Pastorová, olympionička Ivana Sekyrová, Eva Filipiová která byla první mezi českými běžkyni na letošním Sportisimo 1/2Maratonu Praha a talentovaná Tereza Ďurdiaková.

Kromě elitních atletů startuje i řada známých osobností. Na start letošního maratonu se postaví zlatý olympijský medailista v desetiboji Roman Šebrle, klavírní virtuóz Michal Rezek, český maratonec a ultramaratonec René Kujan, filmový producent Václav Mottl, nevidomý běžec Jan Bauer nebo devítinásobným mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal.
 

Sobotní akce pro celou rodinu, psy nevyjímaje

Rodina se psemPražský maratonský víkend 4. - 5. května 2019 nabídne několik akcí. Startovní listina na klasický maraton je sice již obsazená, stále se však můžete zúčastnit sobotního rodinného závodu nebo procházky se svým čtyřnohým přítelem. V rámci sportovních akcí se lidé můžete těšit také na bohatý doprovodný kulturní program v ulicích. Maratonská Praha zkrátka není jen o běhání. Je také o zážitcích, setkávání, dobré náladě a samozřejmě zdravém, sportovním duchu.

V sobotu 4. května si maratonské atmosféry můžete užít se svým pejskem. Nenáročná cca 5 km dlouhá trať povede převážně příjemným prostředím parku Stromovka. U vstupu do startovního koridoru je nutné prokázat se platným očkovacím průkazem vašeho psa - bez platného průkazu vás veterinární dozor nemůže na start vpustit. Na startu je z bezpečnostních důvodů také nutné nasadit psovi náhubek a vodítko. Na cestě je pro vás i vašeho pejska připravena speciální občerstvovačka. V doprovodu psa musí být alespoň jedna osoba starší 15 let. Akce startuje ve 13:00 hodin.

Volkswagen MaratonDm rodinný minimaraton je určen všem (rodinám i jednotlivcům), kteří chtějí být součástí maratonského dění. Přijďte si užít celodenní zábavu na Výstaviště Praha Holešovice a vyběhněte se svými nejbližšími v sobotu do parku Stromovka, kde si budete moct vybrat z kratší 3 km a delší 5 km trasy. K tomu mnoho zábavných atrakcí pro děti i dospělé včetně trička a medaile pro každého malého i velkého účastníka! Začíná se v 15:00 hodin.
 

Dopravní omezení v metropoli

Tramvaj PrahaKromě sportovních zážitků jsou se dnem závodu spojeny také drobné nepříjemnosti v podobě dopravních omezení. Všechna opatření jsou připravena v koordinaci s městem a Policií ČR a platí jen nezbytně dlouhou dobu. Start závodu, který povede po komunikacích v Praze 1, 2, 4, 5, 7 a 8, je v 9:00 na Staroměstském náměstí, kde bude i cíl. Ukončení se předpokládá v 16:00.

Lokality s omezením parkování:
Staroměstské náměstí, Pařížská, Čechův most, Nábřeží Edvarda Beneše, Klárov, Valdštejnská, Tomášská, Malostranské náměstí, Mostecká, Karlův most, Křižovnické náměstí, Křižovnická, Náměstí Jana Palacha, Mánesův most, Kosárkovo nábřeží, U Plovárny, Nábřeží kapitána Jaroše, Bubenské nábřeží, Komunardů, Jateční, Jankovcova, Libeňský most, Štorchova, Voctářova, Švábky, Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel, Nábřeží Ludvíka Svobody, Dvořákovo nábřeží, Celetná, Na  Příkopě, 28.  Října, Národní, Masarykovo nábřeží, Jiráskovo náměstí, Rašínovo nábřeží, Palackého náměstí, Svobodova, Na Slupi, Sekaninova, Jaromírova, Podolské nábřeží, Lidická, Nádražní, Vltavská, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Nábřežní, Janáčkovo nábřeží, Smetanovo nábřeží, Ovocný trh, Revoluční.
 
Jak postupovat v případě, že vaše vozidlo bylo odtaženo
Odtažení vozidlaVěříme, že takováto situace nenastane. Pokud by k odtahu vozidla došlo, na internetové stránce sshmp.cz zjistíte po zadání registrační značky, na jakém odtahovém parkovišti se nachází. Případně zavolejte na telefonní číslo Městské policie Praha linka 156. Následně navštivte odtahové parkoviště a dále postupujte podle pokynů pracovníků Správy služeb hl. m. Prahy.

Výluka MHD
S ohledem na změny v povrchové dopravě doporučujeme v centru města využívat hlavně linek metra, jejichž provoz je v období přibližně od 7:00 hodin do 14:30 hodin posílen.
Volkswagen Maraton Praha 2020

Volkswagen Maraton Praha 2020

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa. Start i cíl je na proslulém Staroměstském náměstí, trať vede srdcem metropole, podél Vltavy i různými pražskými čtvrtěmi. Na první maratonské metry za doprovodu Smetanovy Vltavy nezapomene snad žádný závodník a více než dvacet kapel podél trati vás doprovodí.