Úvod > Aktuality > Pražský Volkswagen Maraton je tady!
Pražský Volkswagen Maraton je tady!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Pražský Volkswagen Maraton je tady!

  • Vydáno7. května 2022
Volkswagen Maraton Praha proslul svou krásnou tratí, díky níž patří k nejpopulárnějším světovým maratonům a láká desetitisíce běžců a návštěvníků ze všech koutů republiky i ze světa. První květnovou neděli 8. 5. 2022 odstartuje ze Staroměstského náměstí deset tisíc maratonců, kteří se vydají na 42,195 km dlouhou trasu srdcem historické Prahy. Tradiční běžecký svátek slibuje velkolepou sportovní podívanou a bohatý doprovodný program pro celou rodinu.
Maraton PrahaV neděli 8. května se po šestadvacáté rozběhne Volkswagen Maraton Praha. Běžci z celého světa se sjedou do Prahy, aby si užili jeden z  nejpopulárnějších maratonů světa. Start i cíl je na proslulém Staroměstském náměstí, trať vede srdcem metropole, podél Vltavy i různými pražskými čtvrtěmi. Na první maratonské metry za doprovodu Smetanovy Vltavy nezapomene snad žádný závodník a více než dvacet kapel podél trati doprovodí běžce až do cíle. Na start se kromě elitních atletů postaví i řada známých osobností. Volkswagen Maraton Praha je druhým závodem RunCzech běžecké sezóny 2022.

Volkswagen MaratonHlavní závod odstartuje v neděli 8. května v 9:00 ze Staroměstského náměstí. Poslední běžec se na stejné místo dostane o sedm hodin později, tedy v 16.00, a v cíli ho přivítá kompletní RunCzech tým. Na start závodu se v minulém ročníku postavilo na 10 600 běžců a běžkyň. Kromě české špičky se v Praze představí také nejlepší světoví běžci a běžkyně.

Letošní novinkou závodu je Battle of the Teams, kdy jsou výsledky vyhlášeny až po doběhu posledního účastníka. Důležité body se získávají pomocí systému z RunCzech běžecké ligy, který je založen na tabulkách Světové atletiky. Jedná se o přelomovou záležitost, která z individuálního závodu vytvořila týmový sport, kde je důležitý každého vytrvalce. A jak se vše bude počítat? V každém ze šesti týmů budou čtyři elitní maratonci, kteří mohou dostat bonusové body za to, že si vytvoří osobní rekordy. Dále s nimi poběží tzv. bench runners, jejichž časy se budou počítat pouze v případě, že někteří ze čtyř špičkových závodníků neproběhnou cílem. Přímý přenosPražského maratonu bude vysílat stanice ČT sport. V televizním programu dostal závod prostor mezi časy 8:40 a 11:45 hodin.
 

Dopravní omezení v metropoli

tramvaj prahaKromě sportovních zážitků jsou se dnem závodu spojeny také drobné nepříjemnosti v podobě dopravních omezení. Všechna opatření jsou připravena v koordinaci s městem a Policií ČR a platí jen nezbytně dlouhou dobu. Start závodu, který povede po komunikacích v Praze 1, 2, 4, 5, 7 a 8, je v 9:00 na Staroměstském náměstí, kde bude i cíl. Ukončení se předpokládá v 16:00 hodin.

V neděli 8. května dojde v souvislosti s konáním závodu od 8:35 hodin do 16:15 hodin ke změnám v provozu tramvajových a autobusových linek, podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s. Vzhledem k rozsahu změn doporučujeme v centru města využívat linek metra A a B, jejichž provoz bude přibližně od 7:00 do 14:30 hodin posílen.

parkování prahaV den konání závodu bude parkování v centru Prahy výrazně omezeno. Zákaz parkování bude platit v ulicích: Staroměstské náměstí, Pařížská, Čechův most, Nábřeží Edvarda Beneše, Klárov, Valdštejnská, Tomášská, Malostranské náměstí, Mostecká, Karlův most, Křižovnické náměstí, Křižovnická, Náměstí Jana Palacha, Mánesův most, Kosárkovo nábřeží, U Plovárny, Nábřeží kapitána Jaroše, Bubenské nábřeží, Komunardů, Jateční, Jankovcova, Libeňský most, Štorchova, Voctářova, Švábky, Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel, Nábřeží Ludvíka Svobody, Dvořákovo nábřeží, Celetná, Na  Příkopě, 28.  Října, Národní, Masarykovo nábřeží, Jiráskovo náměstí, Rašínovo nábřeží, Palackého náměstí, Svobodova, Na Slupi, Sekaninova, Jaromírova, Podolské nábřeží, Lidická, Nádražní, Vltavská, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Nábřežní, Janáčkovo nábřeží, Smetanovo nábřeží, Ovocný trh, Revoluční.
 

Jak postupovat v případě, že vaše vozidlo bylo odtaženo

Odtažení vozidlaVěříme, že takováto situace nenastane. Pokud by k odtahu vozidla došlo, na internetové stránce sshmp.cz zjistíte po zadání registrační značky, na jakém odtahovém parkovišti se nachází. Případně zavolejte na telefonní číslo Městské policie Praha linka 156. Následně navštivte odtahové parkoviště a dále postupujte podle pokynů pracovníků Správy služeb hl. m. Prahy.

Odtahová parkoviště se nacházejí na Praze 7 v ulici Jankovcova, v Praze 1 na Těšnově, na Praze 2 v ulici  Lublaňská, na Praze 5 v Jinonicích, na Praze 8 v Kundratce, na Praze 10 v Dubči, na Praze 11 na Chodově a v Praze 12 v Písnici.