Úvod > Aktuality > Pražský Volkswagen Maraton je tady!
Životní styl

Pražský Volkswagen Maraton je tady!

  • Vydáno7. května 2022
Volkswagen Maraton Praha proslul svou krásnou tratí, díky níž patří k nejpopulárnějším světovým maratonům a láká desetitisíce běžců a návštěvníků ze všech koutů republiky i ze světa. První květnovou neděli 8. 5. 2022 odstartuje ze Staroměstského náměstí deset tisíc maratonců, kteří se vydají na 42,195 km dlouhou trasu srdcem historické Prahy. Tradiční běžecký svátek slibuje velkolepou sportovní podívanou a bohatý doprovodný program pro celou rodinu.
Maraton PrahaV neděli 8. května se po šestadvacáté rozběhne Volkswagen Maraton Praha. Běžci z celého světa se sjedou do Prahy, aby si užili jeden z  nejpopulárnějších maratonů světa. Start i cíl je na proslulém Staroměstském náměstí, trať vede srdcem metropole, podél Vltavy i různými pražskými čtvrtěmi. Na první maratonské metry za doprovodu Smetanovy Vltavy nezapomene snad žádný závodník a více než dvacet kapel podél trati doprovodí běžce až do cíle. Na start se kromě elitních atletů postaví i řada známých osobností. Volkswagen Maraton Praha je druhým závodem RunCzech běžecké sezóny 2022.

Volkswagen MaratonHlavní závod odstartuje v neděli 8. května v 9:00 ze Staroměstského náměstí. Poslední běžec se na stejné místo dostane o sedm hodin později, tedy v 16.00, a v cíli ho přivítá kompletní RunCzech tým. Na start závodu se v minulém ročníku postavilo na 10 600 běžců a běžkyň. Kromě české špičky se v Praze představí také nejlepší světoví běžci a běžkyně.

Letošní novinkou závodu je Battle of the Teams, kdy jsou výsledky vyhlášeny až po doběhu posledního účastníka. Důležité body se získávají pomocí systému z RunCzech běžecké ligy, který je založen na tabulkách Světové atletiky. Jedná se o přelomovou záležitost, která z individuálního závodu vytvořila týmový sport, kde je důležitý každého vytrvalce. A jak se vše bude počítat? V každém ze šesti týmů budou čtyři elitní maratonci, kteří mohou dostat bonusové body za to, že si vytvoří osobní rekordy. Dále s nimi poběží tzv. bench runners, jejichž časy se budou počítat pouze v případě, že někteří ze čtyř špičkových závodníků neproběhnou cílem. Přímý přenosPražského maratonu bude vysílat stanice ČT sport. V televizním programu dostal závod prostor mezi časy 8:40 a 11:45 hodin.
 

Dopravní omezení v metropoli

tramvaj prahaKromě sportovních zážitků jsou se dnem závodu spojeny také drobné nepříjemnosti v podobě dopravních omezení. Všechna opatření jsou připravena v koordinaci s městem a Policií ČR a platí jen nezbytně dlouhou dobu. Start závodu, který povede po komunikacích v Praze 1, 2, 4, 5, 7 a 8, je v 9:00 na Staroměstském náměstí, kde bude i cíl. Ukončení se předpokládá v 16:00 hodin.

V neděli 8. května dojde v souvislosti s konáním závodu od 8:35 hodin do 16:15 hodin ke změnám v provozu tramvajových a autobusových linek, podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s. Vzhledem k rozsahu změn doporučujeme v centru města využívat linek metra A a B, jejichž provoz bude přibližně od 7:00 do 14:30 hodin posílen.

parkování prahaV den konání závodu bude parkování v centru Prahy výrazně omezeno. Zákaz parkování bude platit v ulicích: Staroměstské náměstí, Pařížská, Čechův most, Nábřeží Edvarda Beneše, Klárov, Valdštejnská, Tomášská, Malostranské náměstí, Mostecká, Karlův most, Křižovnické náměstí, Křižovnická, Náměstí Jana Palacha, Mánesův most, Kosárkovo nábřeží, U Plovárny, Nábřeží kapitána Jaroše, Bubenské nábřeží, Komunardů, Jateční, Jankovcova, Libeňský most, Štorchova, Voctářova, Švábky, Rohanské nábřeží, Těšnovský tunel, Nábřeží Ludvíka Svobody, Dvořákovo nábřeží, Celetná, Na  Příkopě, 28.  Října, Národní, Masarykovo nábřeží, Jiráskovo náměstí, Rašínovo nábřeží, Palackého náměstí, Svobodova, Na Slupi, Sekaninova, Jaromírova, Podolské nábřeží, Lidická, Nádražní, Vltavská, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Nábřežní, Janáčkovo nábřeží, Smetanovo nábřeží, Ovocný trh, Revoluční.
 

Jak postupovat v případě, že vaše vozidlo bylo odtaženo

Odtažení vozidlaVěříme, že takováto situace nenastane. Pokud by k odtahu vozidla došlo, na internetové stránce sshmp.cz zjistíte po zadání registrační značky, na jakém odtahovém parkovišti se nachází. Případně zavolejte na telefonní číslo Městské policie Praha linka 156. Následně navštivte odtahové parkoviště a dále postupujte podle pokynů pracovníků Správy služeb hl. m. Prahy.

Odtahová parkoviště se nacházejí na Praze 7 v ulici Jankovcova, v Praze 1 na Těšnově, na Praze 2 v ulici  Lublaňská, na Praze 5 v Jinonicích, na Praze 8 v Kundratce, na Praze 10 v Dubči, na Praze 11 na Chodově a v Praze 12 v Písnici.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky