Úvod > Aktuality > Pražský orloj už opět ukazuje čas, vrátil se na něj zrestaurovaný ciferník

Pražský orloj už opět ukazuje čas, vrátil se na něj zrestaurovaný ciferník

Vydáno 9. března 2018 Památky
V páteční pravé poledne (dne 9. března) se na pražský orloj, který je momentálně v zevrubné rekonstrukci, vrátily hodiny, které restaurátoři pozlatili a vrátili jim úplně původní vzhled z barokních časů. Hodiny na věži Staroměstské radnice tak ode dneška opět měří čas, přečíst ho správně však není úplně jednoduché.
Staroměstská radniceHodinový ciferník pražského orloje restaurátoři pozlatili a vrátili mu prapůvodní vzhled z roku 1787. Čtení takových hodin se však trochu liší od toho, jak jsme na ně zvyklí dnes. Hlavní změnou je to, že na ciferníku jsou prohozené minutové a hodinové ručičky, takže menší ručička ukazuje minuty a velká hodiny.
 
Restaurátorské práce nyní pokračují opravami vnitřních i vnějších částí orloje, na řadu přijdou i apoštolové a další figurky. Změny se dočká také řetězový pohon orloje, který stroj poháněl od roku 1948. Nahradí ho lanové bubny a ozubená kola. Orloj tak bude poháněn původním mechanismem
 
Celá rekonstrukce bude trvat přibližně do podzimu letošního roku, aby mohl být orloj v provozu k výročí sto let republiky 28. října. Po tuto dobu tedy orloj není v provozu, přístupný je však vyhlídkový ochoz věže.
Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.