Úvod > Aktuality > Pražský Obecní dům slaví 100 let od otevření
Pražský Obecní dům  slaví 100 let od otevření
">
Zážitky

Pražský Obecní dům slaví 100 let od otevření

  • Vydáno5. ledna 2012
Přesně před sto lety, tedy 5. ledna 1912, se rozzářila světla skvostného Reprezentačního domu obce pražské. Výstavbou Obecního domu vzniklo místo, kudy kráčely dějiny svobodného českého národa.
O důležitosti secesní budovy, která pochopitelně patří mezi národní kulturní památky, hovoří i poslední věta na pamětní desce: "Národe československý, jenž putuješ kolem této budovy, zůstaň po vždy pamětliv své velké revoluce a svatých povinností ke své svobodě."

Návrhy zpracovali dva významní architekti své doby Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Ovšem ne všem se jejich poněkud "načinčaný" styl zamlouval. Nejprve byl přijímán s rozpaky a kritizován, neboť již v době svého vzniku byl některými architekty jeho sloh považován za formálně zastaralý.

Na mimořádné umělecké výzdobě se podílela většina významných osobností té doby. Z malířů je nutno jmenovat Mikoláše Alše, Alfonse Muchu či Maxe Švabinského. Figury na fasádě i uvnitř zase nesou stopy sochařského dláta Josefa Mařatky, Josefa Václava Myslbeka, Ladislava Šalouna nebo Bohumila Kafky.

Rok 1994 přinesl velkou změnu. Památka se po opravách zjevila snad i krásnější než v dobách svého vzniku.

 

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.