Úvod > Aktuality > Pražský hrad chystá výstavu slavného malíře Tiziana, zahájení se posouvá
Kultura

Pražský hrad chystá výstavu slavného malíře Tiziana, zahájení se posouvá

  • Vydáno23. listopadu 2015
Císařská konírna Pražského hradu bude hostit vůbec první výstavu benátského renesančního malíře známého jako Tiziano. Pro Českou republiku je to nevídaná událost, neboť tolik vzácných děl z dílny tohoto malíře se na jejím území ještě nikdy nesetkalo. Zahájení výstavy Tiziano Vanitas se bohužel posouvá na 15. 12 .2015 na základě zpoždění transportu exponátů kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě. Otevřeno bude od 15. prosince do 20. března následujícího roku denně 10:00 – 18:00, základní vstupné činí 180 Kč, snížené 100 Kč.
Výstava Tiziano – Vanitas. Básník obrazu a odstínu krásy je ojedinělou příležitostí, jak seznámit veřejnost s tvorbou tohoto celosvětově uznávaného umělce a génia. Ten díky svému jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace malířů. Výstava přinese nový pohled na umělcovu tvorbu s důrazem na linii, díky níž si Tizian, celým jménem Tiziano Vecellio, získal největšího věhlasu – portréty, zejména pak vyobrazení křehké ženské krásy, jako je tomu například u obrazu Vanitas. Jeho dílo v současnosti patří k nejcennějším skvostům světového uměleckého dědictví.
 
Poprvé v historii uměleckých výstav budou na Pražském hradě uvedeny obrazy „Mladé ženy se zrcadlem“, častěji nazývané jako alegorie „Vanitas”, zapůjčené z Barcelony, z Boromejské sbírky a z dalších vzácných soukromých sbírek. Vidět tyto obrazy pohromadě je vzácná příležitost také z důvodu uvedení dalších Tizianových mistrovských děl reprezentujících „Krásu”. Příkladem je fascinující „Flora”, jeden z Tizianových nejúžasnějších obrazů, který byl zatím vystavován pouze v Galerii Uffizi ve Florencii. Navíc mohou návštěvníci obdivovat malířovy samostatné autoportréty nebo jeho tvář vloženou do obrazových kompozic. K vidění budou také předměty, které Mistr používal v průběhu svého života. Klenotem výstavy je vzácný dokument z 16. století, který nebyl nikdy vystavován za hranicemi Itálie. Jedná se o Diplom císaře Karla V., díky kterému byl Tizian nominován na člena Palatiny a Rytíře římského impéria.
 
Kurátory výstavy jsou historik umění profesor Lionello Puppi, jeden z celosvětově uznávaných vrcholných expertů na renesanční umění, a profesorka Serena Baccaglini. Koordinátorkou je doktorka Monika Burian Jourdan, která organizuje významné umělecké výstavy po celém světě. Výstavu také podporuje Italská ambasáda v čele s jejím velvyslancem Aldo Amatim, Italský institut v Praze a jeho ředitel Giovannim Sciolou a v neposlední řadě italské Ministerstvo kultury. Organizace výstavy probíhá ve spolupráci Správy Pražského hradu a Art for public.           
 
Italský malíř Tizian (Tiziano Vecellio) patří k nejdůležitějším osobnostem tzv. benátské školy 16. století a k nejvýraznějším světovým umělcům v celých dějinách umění. Šíře jeho tematického záběru se pohybuje od portrétů, krajinomaleb, mytologických a náboženských námětů.
 
Praha se výstavou „Tiziano – Vanitas Básník obrazu a odstínu krásy“ zařadí mezi významné metropole, jako jsou Řím, Paříž nebo Vídeň, které jsou proslulé právě i výstavní turistikou. Výstava je určena co nejširší veřejnosti od laiků, milovníků umění až po studenty a odborníky na výtvarné umění.
Císařská konírna na Pražském hradě

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky