Úvod > Aktuality > Pražské věže se převléknou do nového kabátu
Pražské veže se prevléknou do nového kabátu
"> Pražské veže se prevléknou do nového kabátu "> Petrín krome výstav nabídne také expozici rozhleden "> V Prašné bráne bude prezentace dejin pražského opevnení
Památky

Pražské věže se převléknou do nového kabátu

  • Vydáno20. září 2013
Pražské věže, které jsou pod správou Muzea hlavního města Prahy, dostanou zanedlouho nový ráz. Většinu z nich lze navštívit zatím v původním stavu či po novodobých přestavbách z přelomu 19. a 20. století. Od nového roku pak budou ve věžích instalovány zbrusu nové stálé expozice.
Staroměstská mostecká věžJeště několik málo měsíců budou mít všichni milovníci pražských věží jedinečnou příležitost vidět jejich prázdné autentické interiéry. Od listopadu začne Muzeum hlavního města Prahy s projektem, který propojuje kamenné věže a původní budovy muzea – hlavní budovu na Florenci a Podskalskou celnici na Výtoni.

Všechny tyto budovy budou hostit projekt Kdo se bojí, nesmí do Prahy, který návštěvníky během prohlídky seznámí s nejznámějšími pražskými pověstmi a strašidly. Ve věžích zároveň proběhne instalace nových expozic, které budou tématicky zaměřené a objeví se v nich autentické exponáty.

Věže jsou spjaté s dějinami Prahy, a proto i expozice budou upozorňovat na to, jak zasahovaly do života Pražanů. V nových expozicích se objeví autentické exponáty ze sbírkových předmětů Muzea hlavního města Prahy. Například v Prašné bráně bude prezentace dějin pražského opevnění. Na Staroměstské mostecké věži vznikne expozice o dějinách Karlova mostu a řeky Vltavy, na věži malostranského chrámu sv. Mikuláše bude rozšířena expozice pražských zvonů a obnovena „špehovna“ StB. Petřín pak kromě výstav nabídne také expozici rozhleden, kterou muzeum chystá ve spolupráci s Klubem českých turistů. Jedinou věží, která zatím není přístupná veřejnosti, je Malostranská mostecká věž, kde se pracuje na likvidaci dřevokazné houby.

Muzeum bude nové expozice na jednotlivých věžích otevírat postupně od listopadu letošního roku. Novinkou sezóny 2013 je také nabídka nočních vyhlídek na panorama Prahy. Podmínkou takovéto prohlídky je však skupina 20 lidí a platba předem. Muzeum také zkoumá možnost umožnit návštěvu za úsvitu.
Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje Prague City Tourism.

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Podskalská celnice na Výtoni

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2023 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Prašná brána v Praze

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.