Úvod > Aktuality > Pražské planetárium je opět otevřeno a nabízí zajímavý program pro děti i dospělé
Zážitky

Pražské planetárium je opět otevřeno a nabízí zajímavý program pro děti i dospělé

  • Vydáno7. června 2021
Pražské Planetárium je již opět otevřeno a nabízí programy pro děti i pro dospělé. Je zde otevřeno každý den kromě pondělí, ve všední dny od 14:00 do 18:00 hodin a o víkendech od 11:00 do 18:00 hodin. V pátek a sobotu sem můžete přijít i od 21:00 do 23:00 hodin. Počet návštěvníků je omezen na 26 osob v prostorách celé hvězdárny.
planetáriumAstronomické pohádky pro děti uvádí Planetárium dopoledne v 10:30 a 14:30. Ty jsou vhodné už pro děti od čtyř let a představují první seznámení s vesmírem a umělou oblohou Planetária.

Od 16:30 hodin jsou uváděny pořady pro nejširší veřejnost. Vybírat můžete z pořadů Noční obloha 8K, Polaris a Polaris 2, Korálový útes 360 nebo Voyager.

Do Planetária se můžete přihlásit i na Astronomický kurz pro začátečníky. Koná se vždy ve středu od 17:30 do 19:00 od října do června. Čekají vás přednášky a projekce v digitálním planetáriu, poznávání vesmíru, Sluneční soustavy a orientace na obloze. Nechybí ani informace z oblasti astrofyziky a kosmologie.
 

Unikátní model modulu Vostok

model vostokV pražském Planetárium ve Stromovce si můžete připomenout letošní výročí 55 let od letu prvního člověka do vesmíru. Replika přistávacího modulu ve tvaru koule měří v průměru dva a půl metru. Pracovníci Planetária ji ve svém volném čase vyrobili podle dokumentace, která byla dostupná. Podobných v měřítku 1:1 replik příliš na světě není a originál si Rusové bedlivě střeží.

Replika je vyrobena z materiálů podobných originálu, jde o hliník, pryskyřici, železo i laminát. Stěny kabiny jsou pokryty textilním materiálem. Maketu přistávacího Gagarinova modulu Vostok 1 si lze prohlédnout ve foyeru Planetária.
 

Dopřejte dětem Hvězdné prázdniny

hvězdné prázdninyJestliže mají vaše děti rádi vesmír a vše, co se okolo něj točí, dopřejte jim Hvězdné prázniny v Planetáriu. Pracovníci pražského planetária a hvězdáren mají rozsáhlé zkušenosti s prací s mládeží, v rámci své pracovní činnosti zajišťují kurzy a kroužky pro všechny věkové kategorie od 1. třídy ZŠ po středoškolské studenty. Pracovníci mají rovněž zkušenosti s pořádáním klasických táborů, které hvězdárna pořádá pro frekventanty kroužku pro 2. stupeň ZŠ.

Program táborů je shodný a je zaměřen na astronomii a příbuzné obory. Vše je samozřejmě přizpůsobeno věku dětí (7 – 12 let). „Výukové“ části jsou zpravidla zasazeny do příběhu, na jehož základě potom děti plní různé soutěžní úkoly a hrají hry.
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Částečné zatmění Slunce v ČR

29. 3.
Částečné zatmění Slunce v ČR

Březnová obloha roku 2025 se stane dějištěm částečného zatmění Slunce, které u nás bude dobře pozorovatelné. Z našeho území uvidíme, jak Měsíc zakryje sluneční disk přibližně z 22 %.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura