ÚvodAktualityPražský multiplex jako jediný v Evropě uvede film Oppenheimer ve formátu 70mm
Kultura

Pražský multiplex jako jediný v Evropě uvede film Oppenheimer ve formátu 70mm

  • 11. července 2023
O málo kterém filmu se momentálně ve filmovém průmyslu mluví více než o blížícím se Oppenheimerovi od režiséra Christophera Nolana. A čeští filmoví fanoušci mají s tímto filmem neuvěřitelné štěstí. Oppenheimer bude promítán v 70mm IMAX ve 30 kinech na celém světě. 25 z nich se nachází v Severní Americe, 3 ve Velké Británii, 1 v Austrálii a poslední v právě Praze. Pražské kino Cinema City IMAX Flora se tak stává jediným kinem v kontinentální Evropě, kde bude možné film v tomto formátu zhlédnout. Očekává se nával filmových nadšenců a fanoušků z celé střední Evropy. Datum premiéry je 20. července 2023.

Nejen pro kina, ale i pro filmaře se jedná o velkou událost, jelikož právě kvůli Oppenheimerovi byl vynalezen zcela nový formát 70mm. Režisér Nolan a kameraman Hoyte van Hoytema spolupracovali se společnostmi Kodak a Fotokem na vytvoření nového typu černobílého filmu IMAX. Christopher Nolan chtěl film natočit jak v barevné, tak i v černobílé škále. Doposud byly všechny černobílé sekvence u jiných IMAX filmů upravovány digitálně, až po jejich natočení, jelikož tomu film IMAX nebyl uzpůsoben. Dle režiséra je filmový formát IMAX zlatým standardem filmové fotografie. Oživuje obrazy od rozlišení a barev až po ostrost a celkovou kvalitu.

Celý film byl natočen na speciální IMAX kamery, které patří mezi ty s nejvyšším rozlišením na celém světě. Obraz má 10x větší rozlišení než běžný 35mm film. V  kombinaci s přesným zvukem vytváří IMAX skutečně bezkonkurenční pohlcující zážitek. Filmový kotouč, ze kterého je tento tříhodinový film promítán, je dlouhý zhruba 17 kilometrů a váží 272 kilogramů. Standardní filmový snímek IMAX má okolo 18 000 pixelů na šířku – pro srovnání, domácí HDTV má 1 920 pixelů.

Oppenheimer vypráví příběh amerického vědce J. Roberta Oppenheimera, který se během druhé světové války podílel na vývoji atomové bomby. V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit.

V titulní roli muže, který musí paradoxně riskovat zničení světa, aby ho zachránil se představí Cillian Murphy. Dále hrají: Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie, Josh Hartnett, Kenneth Branaghm a další.

Ve filmu vystupuje také James Urbaniak jako geniální matematik z Brna, Kurt Gödel. Zhruba v polovině snímku se prochází a diskutuje se svým velmi dobrým přítelem, Albertem Einsteinem.

Předprodej vstupenek, včetně prvního půlnočního promítání, byl již zahájen. Cinema City uvede film Oppenheimer nejen ve formátu IMAX 70mm, ale v klasickém formátu 2D a VIP Chodov

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Svatojakubské pouťové veselí, Retro vlakem do pivovaru Clock v Potštejně, Lé(to)Market, Sraz veteránů v Kostelci nad Černými lesy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.
18. červenec 2024 18:00
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha