Úvod > Aktuality > Pražská zoo má nové obyvatelky
Pražská zoo má nové obyvatelky
"> "> "> ">
Zážitky

Pražská zoo má nové obyvatelky

  • Vydáno9. října 2012
V Praze přistál v neděli hodinu po půlnoci nákladní Hercules srílanského vojenského letectva se dvěma slonicemi na palubě. Osmiletá Janita a sedmiletá Tamara, které pocházejí ze sloní zoo v Pinnawale, jsou určeny pro pražskou zoologickou zahradu.
S oběma slonicemi se v předchozích dnech v Pinnawale seznamovala chovatelka Veronika Štruplová a posléze i vrchní chovatel slonů pražské zoo Jiří Javůrek.
 
Janita působí jako vyrovnaná a sebevědomá slonice, je to přátelské klidné zvíře, které má v budoucnu potenciál stát v hierarchii stáda velmi vysoko. Druhou pražskou slonici Tamaru pak chovatelé charakterizují jako přátelské zvíře, které miluje ovoce. I díky tomu velmi ochotně cvičí a poměrně rychle se učí. Práce s Tamarou je příjemná, není problém vyvést ji na procházku. Občas sice způsobí nějakou rošťárnu, ale nebývá těžké ji usměrnit. Jen na nové věci reaguje často plašeji než Janita.  Janita a Tamara jsou nevlastní sestry – mají stejného otce, samce Jayathua.
 
Následující měsíce stráví obě srílanské slonice v karanténě, která vznikla v prostorách bývalého Pavilonu velkých savců v Zoo Praha. Zhruba čtyři týdny s nimi v Praze pobudou i jejich srílanští mahuti a veterinář. Aby si slonice lépe zvykaly na přechod do nového prostředí a na novou potravu, přiletěl s nimi ze Srí Lanky i kontejner s téměř půl tunou palmového listí, špalků palmy karyota, ovoce a cukrové třtiny.

Slonice absolvovaly cestu v transportních bednách o rozměrech 256 cm (délka) x 261 cm (výška) x 141 cm (šířka). Každá z beden vážila i se slonicí zhruba dvě a půl tuny. Posádka letadla, kterému velel Prabash Mahanama, čítala dvanáct mužů. Dále bylo na palubě šest pracovníků srílanské Dehiwala Zoo, pod níž spadá i zoo v Pinnawale, pět pracovníků Zoo Praha a šest českých novinářů a dokumentaristů.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.