Úvod > Aktuality > Pražská přírodní rezervace Prokopské údolí bude rozšířena
Pražská přírodní rezervace Prokopské údolí bude rozšířena
"> "> "> ">

Pražská přírodní rezervace Prokopské údolí bude rozšířena

Vydáno 17. března 2020 Příroda
Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Oblíbenou pražskou přírodní rezervaci čeká letos významné rozšíření, asi o čtvrtinu své dosavadní rozlohy. Do území podléhající ochraně přibude dosavadní ochranné pásmo kolem rezervace a Opatřilka - Červený lom.
prokopské údolíChráněná přírodní rezervace Prokopské údolí v Praze bude letos podstatně rozšířeno. Dosavadní rezervace, vyhlášená v roce 1979, zahrnuje pouze zhruba tři čtvrtiny rozlohy schválené Evropskou komisí pro evropsky významnou lokalitu Prokopské údolí. Dosavadní plocha rezervace činí asi 217 hektarů.
 
Součástí rezervace bude podle schváleného dokumentu nově dosavadní samostatná přírodní památka Opatřilka - Červený lom. Rozšíří se také dosavadní ochranné pásmo kolem rezervace, které znamená vyšší dohled nad stavební činností, terénními úpravami, používáním chemie nebo způsobem hospodaření v lese.

prokopské údolíÚdolí, jehož kaňon dosahuje místy až 70 metrů hloubky a vznikal erozní činností během posledního milionu let je názornou ukázkou geologického vývoje hornin od svrchního ordoviku do středního devonu. Strmé vápencové skály, opuštěné lomy a temné jeskyně, které ukrývají pozůstatky života prehistorických zvířat a lidí - to je jen stručný výčet zajímavostí tohoto fascinujícího místa.
Naučná stezka Prokopské údolí – Butovice

Naučná stezka Prokopské údolí – Butovice

Naučná stezka seznamuje s historií, faunou a flórou jedinečné geologické lokality na jihozápadním okraji Prahy – přírodní rezervace Prokopské údolí.

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Přírodní rezervace Prokopské údolí - přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí

Ve státní svátek České republiky 28. října 2013 byla v Prokopském údolí v Praze odhalena pamětní deska, která připomíná, že v roce 1920 zde vykročil na svoji celoživotní skautskou stezku legendární spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb.

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Skalní jezírko v Prokopském údolí vzniklo roku 1905 náhle a nečekaně. Při lámání kamene vytryskl silný proud vody a dělníci měli co dělat, aby stačili utéct. Jezírko určitě poznají filmoví fanoušci, zahrálo si totiž ve filmu Pelíšky.