Úvod > Aktuality > Vsetín si připomene slavnostmi svou templářskou minulost

Vsetín si připomene slavnostmi svou templářskou minulost

Vydáno 13. srpna 2019 Zážitky
Svou templářskou minulost si opět připomene město Vsetín. V sobotu 17. srpna se zde uskuteční už osmý ročník Templářských slavností. Program začne ve 14:00 a potrvá do 21:30 hodin. Vsetín je jedním mála sídel v ČR, která jsou prokazatelně s tímto bojovným rytířským řádem spjata. Město bylo majetkem templářských rytířů prokazatelně 11 let. Slavnosti se budou konat na vsetínském zámku, parku a hvězdárně.
TemplářKejklíře, šermíře, žonglérská vystoupení, středověkou hudbu nebo kuchyni, jízdu na koni, ale i spoustu dalšího nabídne návštěvníkům v sobotu 17. srpna od 14 hodin 9. ročník Templářských slavností na Vsetíně. Po roce se tak opět Horní náměstí vrátí do časů středověkých templářů a okolí vsetínského zámku ožije nejen historií, ale i dětským smíchem nebo vůní dobové kuchyně.

Těšit se můžete na vystoupení šermířských skupin, středověkou hudbu, ohňovou show a také výborný guláš od vyhlášeného šéfkuchaře Karla Jurčíka i další bohaté obhčertvení.

V zámeckém parku bude probíhat doprovodný program zaměřený na rodiny s dětmi. Kromě možnosti jízdy na koni zde uvidíte dobového ranhojiče a jeho umění, kováře, věštkyni a svíčkařku. Děti si vyzkouší rytířské dovednosti a nebude chybět ani kejklířský workshop nebo malování na obličej.

Na zámku už bude program zaměřený na dospělé - od 15:00 hodin zde proběhne přednáška HSDr. Emerich Ian Warneke: Meč a štít aneb Templáři od minulosti po současnost. Pak se mohou dospělí těšit na ochutnávku vín z Templářských sklepů v Čejkovicích. Po dobu slavností zůstanou uzavřeny stálé expozice, avšak věž a výstavy budou zpřístupněny.

A co se bude dít na hvězdárně? Tady bude probíhat lukostřelba, ukázky dravců, ražení mincí anebo si vyzkoušíte rytířské "trenažery". Od 14:00 do 21:00 se bude pozorovat Slunce. V 16:00 vystoupí šermířský spolek Šumperk. Zájemci si mohou nad ohništěm v areálu hvězdárny opéct špekáček, zásoby si doneste s sebou.
Zámek Vsetín - Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín - Muzeum regionu Valašsko

V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Sbírky dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín je přístupná ve všech ročních obdobích a nabízí velkou škálu programů. Hvězdárna pořádá pravidelná pozorování hvězdné oblohy a slunce.

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně je tvořeno budovami zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek a Okresního soudu. Jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Oblíbeným místem odpočinku obyvatel Vsetína je Panská zahrada, tedy park s rybníčkem. Největší z městských parků je také místem konání kulturních akcí v letních měsících. Panská zahrada je půvabnou relaxační zónou města.

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice - víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století - nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.