Úvod > Aktuality > Pravidla jízdy na kole... Kdo nedodržuje pravidla, musí z kola ven!

Pravidla jízdy na kole... Kdo nedodržuje pravidla, musí z kola ven!

  • Vydáno1. dubna 2010
Vyrazit si na kole je dozajista skvělý nápad. Jen to chce seznámit se předtím se základními pravidly, která musíte dodržovat. Provoz na cyklostezkách totiž stoupá geometrickou řadou stejně jako provoz na normálních komunikacích. Pokud nechcete ublížit sobě ani ostatním, měli byste dodržovat předpisy.
Jak se chovat na silnicích?
Nikdy nezapomeňte na to, že na kole jste plnohodnotnými účastníky silničního provozu. Je úplně jedno, jestli jedete po okresce v Horní Dolní, kde auto viděli naposledy loni o Vánocích, předpisy dodržovat musíte. Jako u jiných prostředků po vozovce jezdíme vpravo ve směru jízdy a nikdy jinak. Pokud se ovšem pohybujete stejně rychle jako ostatní doprava, jeďte ve středu pruhu. V opačném případě se držte u krajnice.
 
Co s bezohlednými řidiči?
Pro jistotu vždy předpokládejte, že řidič projíždějícího auta vás nevidí ani ve vaší pestrobarevné reflexní bundě. Pokud budete na toto pamatovat, nemělo by vás udivit, že řidiči špatně signalizují, nebo projíždějí těsně vedle vás. Chce to mít oči tak trochu i vzadu, ale určitě to pro vás bude bezpečnější. Vy naopak vždy ukazujte změnu směru jízdy rukama, vždy viditelně a v dostatečném předstihu.
 
Jak se chovat v terénu?
Na horských kolech se octnete i na místech, která se silnici příliš nepodobají, ale i tam je nutné dodržovat určitý kodex chování. Vždy dodržujte pravidlo pravé ruky (ti zprava mají přednost). Když někoho potkáte, zpomalte a předjíždějte s nejvyšší opatrností. Pokud budete vjíždět do zatáčky, mějte na paměti, že i v lese může jet někdo v protisměru. Cíl vyjížďky přizpůsobte svým schopnostem, vybavení, terénu a počasí včetně předpovědi. Na přilbu také nezapomínejte.
 
Jak se chovat k přírodě?
Když už jste sjeli z asfaltové cesty, chovejte se tak, aby z vás příroda nedostala šok. Nesjíždějte proto ze stezek a neničte koly podrost, nerušte zvířata, neodhazujte odpadky. Snažte se také nenarušovat soukromé pozemky. Zejména při výletech do odlehlejších oblastí nezapomeňte pro jistotu někomu říci, kam se vydáváte. Pokud hrozí, že pojedete i po setmění, nezapomeňte kolo osvětlit.