Úvod > Aktuality > Pravidla jízdy na kole... Kdo nedodržuje pravidla, musí z kola ven!
Nekoledujte si a zkontrolujte si kolo

Pravidla jízdy na kole... Kdo nedodržuje pravidla, musí z kola ven!

  • Vydáno1. dubna 2010
Vyrazit si na kole je dozajista skvělý nápad. Jen to chce seznámit se předtím se základními pravidly, která musíte dodržovat. Provoz na cyklostezkách totiž stoupá geometrickou řadou stejně jako provoz na normálních komunikacích. Pokud nechcete ublížit sobě ani ostatním, měli byste dodržovat předpisy.
Jak se chovat na silnicích?
Nikdy nezapomeňte na to, že na kole jste plnohodnotnými účastníky silničního provozu. Je úplně jedno, jestli jedete po okresce v Horní Dolní, kde auto viděli naposledy loni o Vánocích, předpisy dodržovat musíte. Jako u jiných prostředků po vozovce jezdíme vpravo ve směru jízdy a nikdy jinak. Pokud se ovšem pohybujete stejně rychle jako ostatní doprava, jeďte ve středu pruhu. V opačném případě se držte u krajnice.
 
Co s bezohlednými řidiči?
Pro jistotu vždy předpokládejte, že řidič projíždějícího auta vás nevidí ani ve vaší pestrobarevné reflexní bundě. Pokud budete na toto pamatovat, nemělo by vás udivit, že řidiči špatně signalizují, nebo projíždějí těsně vedle vás. Chce to mít oči tak trochu i vzadu, ale určitě to pro vás bude bezpečnější. Vy naopak vždy ukazujte změnu směru jízdy rukama, vždy viditelně a v dostatečném předstihu.
 
Jak se chovat v terénu?
Na horských kolech se octnete i na místech, která se silnici příliš nepodobají, ale i tam je nutné dodržovat určitý kodex chování. Vždy dodržujte pravidlo pravé ruky (ti zprava mají přednost). Když někoho potkáte, zpomalte a předjíždějte s nejvyšší opatrností. Pokud budete vjíždět do zatáčky, mějte na paměti, že i v lese může jet někdo v protisměru. Cíl vyjížďky přizpůsobte svým schopnostem, vybavení, terénu a počasí včetně předpovědi. Na přilbu také nezapomínejte.
 
Jak se chovat k přírodě?
Když už jste sjeli z asfaltové cesty, chovejte se tak, aby z vás příroda nedostala šok. Nesjíždějte proto ze stezek a neničte koly podrost, nerušte zvířata, neodhazujte odpadky. Snažte se také nenarušovat soukromé pozemky. Zejména při výletech do odlehlejších oblastí nezapomeňte pro jistotu někomu říci, kam se vydáváte. Pokud hrozí, že pojedete i po setmění, nezapomeňte kolo osvětlit.

Další aktuality

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Národní parky ČR: objevte méně vytížené trasy i krásy české přírody a chráněných území

Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit . Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.
Příroda

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.
Příroda

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Safari běh 2024, Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy, Sovinecké sokolnické slavnosti 2024, Pohádky v pevnosti Terezín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (13.4. – 14.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Tulipánové jaro v Moravské Třebové, Pardubický vinařský půlmaraton 2024, Příběh zámku a zámek příběhů v Ratibořicích, Safari běh 2024, Odemykání Jizery 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky