Úvod > Aktuality > Prahu zaplavuje na dva týdny Šťastné umění
Prahu zaplavuje na dva týdny Šťastné umění
">
Památky

Prahu zaplavuje na dva týdny Šťastné umění

  • Vydáno18. října 2012
Festival současného umění TINA B. 2012 přivádí již posedmé do Prahy díla současných autorů z celého světa. Letos se jich představí rekordní počet, a to 115. Tématem festivalu pro letošní rok je “Umění & Štěstí“. Festival potrvá do středy 31. října 2012.
Umělci, kteří jsou na TINU B. 2012 vybráni, se svými díly snaží vzbudit v divácích pozitivní emoce, úsměv a pocit štěstí. Každodenní realitou 21. století ve velkých městech jako je Praha je neustálý stres lidí. Festival má ambici odpoutat lidi alespoň na malou chvíli od všednodenních starostí a nechat je relaxovat za přítomnosti pozitivně naladěného umění. 

„Šťastné umění“ si návštěvníci mohou během čtrnácti říjnových dní vychutnat v Národní knihovně ČR, Českém centru, v holešovické Galerii Vernon, v refektáři sv. Jiljí a na mnoha dalších místech. Současné umění určené pro děti bude představeno v Galerii umění pro děti GUD.

TINA B. ukáže také několik venkovních instalací na prostranství v okolí Žižkovské televizní věže a u Břevnovského kláštera, které kolemjdoucím zpestří nadcházející podzimní dny. To nejlepší ze současného videoartu bude uvedeno během dvou filmových večerů v Bio OKO a v kině Světozor. Pro milovníky současného umění je přichystána také řada performancí, workshopů a besed.

Mezi perly festivalu zcela jistě patří obrovský červený lotos jihokorejského umělce Choie Jeonghwy, který rozprostřel svoje okvětní lístky na nádvoří Břevnovského kláštera. Vizuálně zajímavá bude také instalace z barevných balónků od stejného autora, která je k vidění v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu. Z české tvorby lze doporučit interaktivní instalaci GOLEM od Petra Nikla vystavenou v budově Klementina.

TINA B. si dále zakládá na své významné spolupráci na mezinárodním poli. Nejenže festival každoročně přivádí zahraniční publikum i umělce do Prahy, sám se také do zahraničí vydává. V minulých ročnících se TINA B. konala například v italských Benátkách, v německém Lipsku, v italské Vincenzy nebo v polském Gdaňsku. V nadcházejících ročnících se chystá do Cannes, New Yorku, jedná se o spolupráci v Saint Trapéz a Pekingu.Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.