Úvod > Aktuality > Praha zažije Setkání lidových muzik
Praha zažije Setkání lidových muzik
"> "> Setkání lidových muzik v Mestské knihovne Praha ">
Kultura

Praha zažije Setkání lidových muzik

  • Vydáno6. listopadu 2019
Příznivci lidové hudby se mohou těšit na další ročník hudebního folklorního festivalu Setkání lidových muzik a Setkání dětských lidových muzik. Festival se koná tradičně po dušičkách, letos ve dnech 8. a 9. 11. 2019. Festival si získal prestiž pro krásu hudebního muzicírování napříč generacemi nejenom pražských, ale i přespolních a zahraničních lidových muzik, zabývajících se tradiční lidovou kulturou, hudbou a zpěvem zvláště. Pro letošek bylo vybráno téma „Lidová písnička do srdce cestička“.

FolklorAni v listopadu neumlkají lidové písničky a muzika. K pravidelným podzimním akcím, které se pořádají již 35 let, patří pražský hudební festivalSetkání lidových muzik“. A protože máme skvělých muzikantů a zpěváků požehnaně, koná se festival po dva dny: v pátek 8. listopadu Setkání dětských lidových muzik v Salesiánském divadle v Praze Kobylisích a v sobotu 9. listopadu Setkání dospělých muzikMěstské knihovně Praha na Mariánském náměstí 1.

FolklorTaké lidových písniček nám zanechali naši předkové nepřeberné množství, a tak se muzicíruje a zpívá každým rokem na jiné téma. Pro letošek bylo vybráno téma "Lidová písnička do srdce cestička". Společně se podíváme jak, kde a čím se v některých regionech a v určité časové životní ose dovádělo při různých životných událostech. Dovíte se, jak se lidé bavili, zpívali, vzpomínali, či řešili životní peripetie.

Jak si zpívali rusínští paribci (mládenci) na východním Slovensku, děvčata z Kokavy na středním Slovensku, nebo chlapi na Slovácku, ogaři na Valašsku, anebo starší generace v jihozápadních a středních Čechách se dovíte, když navštívíte Setkání lidových muzik. Užijte si tradiční lidovou zábavu – od 20:00 do 22:00 hodin proběhne kasací lidová zábava, kde si každý může nechat zahrát a zazpívat "tu svoji", nebo si zatancovat verbuňk, sedláckou, vrtěnou, kolečka, polku, valčík, čardáš či karičky. Jen to chce přijít a pobýt!

Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.