Úvod > Aktuality > Praha si užije Bobbyho McFerrina jako nikdy
Praha si užije Bobbyho McFerrina jako nikdy
">
Kultura

Praha si užije Bobbyho McFerrina jako nikdy

  • Vydáno20. června 2013
Aby členové České filharmonie jamovali s americkým zpěvákem Bobbym McFerrinem, to je takřka na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Ono podivuhodné spojení se odehraje tento pátek na pražském Staroměstském náměstí.
Do Prahy přijíždí vyhlášený zpěvák a improvizátor s novým albem Spirityouall, jímž připomíná, že jeho otec Robert byl v padesátých letech prvním černochem, jenž kdy zpíval v Metropolitní opeře, a že sám po sobě zanechal několik nahrávek gospelových písní.

Jednu z nich, upravenou verzi tradicionálu Swing Low, Sweet Chariot, jehož motiv se samozřejmě objevuje i v Dvořákově Novosvětské slibuje v Praze zahrát i McFerrin.

Letošní sezonu tak poprvé Česká filharmonie ukončí pražským open air koncertem, který věnuje všem milovníkům nejen klasické hudby.

Nápad na letošní koncerty s Českou filharmonií se zrodil u  ředitele festivalu Struny podzimu. Tentokrát  spojil McFerrinův tým s týmem lidí z filharmonie, chvíli si vyměňovali nápady a pak se dohodl program. Návrh, že bych mohl McFerrin na pódiu improvizovat se členy České filharmonie a zpívat třeba české lidové písně, se filharmonikům líbil.

McFerrin z vlastní zkušenosti  ví, že Češi jsou jako národ vysloveně muzikální. Kdykoliv zatím v Česku koncertoval, přímo z lidí cítil ten smysl pro hudbu.

Fenomenální zpěvák a desetinásobný držitel Grammy
McFerrin svým repertoárem zasahuje do popu, jazzu, klasiky i lidové hudby. Je také uznávaným dirigentem, skladatelem filmové hudby a vášnivým zastáncem povinné hudební výchovy ve školních osnovách. Interpretovi hitu Don't Worry, Be Happy při koncertech stačí pouze zpěv a jeho tělo, které využívá jako bicí. Má hlasový rozsah čtyř oktáv a umí nahradit celou kapelu. V Česku už odzpíval několik úspěšných koncertů, naposledy loni, kdy byl jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava.

Jeho nahrávky jsou fúzí nejrůznějších žánrů a hudebních vlivů z celého světa