Úvod > Aktuality > Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a výstup na komín
Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a výstup na komín
"> "> "> Fata Morgana je obrí skleník, který v délce 130 metru obepíná prírodní skálu na jižním svahu nad Vltavou "> Soucástí výstavy je prodej orchidejí a dalších zajímavých rostlin v zásobním skleníku pod Fatou Morganou
Příroda

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a výstup na komín

  • Vydáno12. března 2019
Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo výstup na komín v Bubenči.

Den Vltavy 2019

Den Vltavytuto neděli 17. března pořádá Vševltavský spolek pro Pražany i přespolní Den Vltavy. Můžete se těšit na plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia, nezapomenutelné vodnické hrátky nad hladinou, kapelu Matylda, která zahraje plavební písně i volný vstup do Muzea Karlova mostu. Přijďte k Vltavě a zažijte mnoho zábavy a poučení!

Na lodě můžete nastoupit na náplavce Rašínova nábřeží (zde si bude možné vyzkoušet i řízení lodě; jinak zde bude operovat loď Explorer v 9:00, 9:45, 10:30, 11:15, 12:00, 13:15, 14:00, 14:45, 15:30 a 16:15), z přístaviště Four Seasons (Platnéřská) – tady bude kotvit Salónní rychloloď Nepomuk (vyplouvá v časech 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00), z přístaviště Výtoň u limnigrafu (loď Fidelio odtud popluje k přístavišti Four Seasons v 11:00) anebo přístaviště Na Františku, odkud bude vyplouvat asi nejvíc lodí – Czech Boat (10:30, 11:30, 12:30, 13:30), Maria (10:00 a 14:00), Classic River (10:00, 11:00, 13:00, 14:00), Slapy (9:00, 10:00, 11:00).

Parník VltavaNa Vltavě potkáte také další milovníky vodního živlu a vltavské spolky. U Mánesova mostu uvítají příchozí rybáři Českého rybářského svazu MO Prahy 1. Přístaviště Malostranské lodě na druhé staně Mánesova mostu bude hostit loď Bachsaibling. Přístaviště najdete i v Hergetově cihelně, kde bude infostánek, převozní loď Šemík, vodnické hrátky nad hladinou a ukázky voroplavby.

Na druhé straně řeky se nachází přístaviště Four Seasons Platnéřská. Tam bude možno vstoupit na palubu Salónní rychlolodi Nepomuk, poslechnout si kapelu Matylda, která zahraje plavební písně, vyzkoušet si vázání lodních uzlů anebo se podívat na ukázky rybářského řemesla. Také sem připluje loď Fidelio. Muzea Karlova mostu nabídne v rámci akce v neděli volný vstup do svých expozic a půjčovna Slovanka na Slovanském ostrově bude zdarma půjčovat pramice. Půjčit si bude možné i šlapadlo, a to v Klubu Lávka (avšak ne bezplatně). U Jiráskova mostu se nachází Veslařský klub Slavia, který bude mít Den otevřených dveří.
 

Tropické orchideje ve Fatě Morganě

OrchidejePokud se z březnového počasí chcete dostat do tropů, není nic jednoduššího. Přijďte do Botanické zahrady v Troji s památkově chráněnou vinicí sv. Kláry, barokní kaplí a obřím skleníkem Fata Morgana. Jaro tady tradičně začíná dříve než jinde, a to výstavou orchidejí. Letos se výstava nese v duchu oslavy krásy rostlinného těla.

Na královny tropického skleníku, které kromě Antarktidy ovládly všechny kontinenty, se do Faty Morgany můžete přijít podívat až do 31. března. Po dobu výstavy je otevírací doba skleníku prodloužena až do 19:00 hodin.
 

Když na komín, tak na komín

KomínPokud vás někdy lákala představa výstupu na komín, tak, jak se dělo ve filmu Postřižiny, můžete si toto dobrodružství dopřát v sobotu 23. března ve Staré čističce odpadních vod v Bubenči. Tam totiž budou v rámci akce Světový den vody 2019 probíhat po celý den jištěné výstupy na komín.

Rezervace na výstupy se nedělají, vše se organizuje až na místě. Výstup i sestup po vnější straně komína bude stát 180 Kč, výstup se slaněním do ventilační šachty 260 Kč. oporučujeme se vybavit pevnou obuví, ostatní vybavení je zajištěno.
Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.