Úvod > Aktuality > Prachatice budou opět hostit prestižní triatlon Xterra Czech
Letní sporty

Prachatice budou opět hostit prestižní triatlon Xterra Czech

  • Vydáno1. září 2020
Již tento víkend 4. až 6. 9. 2020 se stanou jihočeské Prachatice dějištěm nejprestižnějšího tuzemského závodu v triatlonu Xterra Czech. Světový pohár a kvalifikace na mistrovství světa přitahuje stovky účastníků z řad profesionálů, ale především amatérů, kteří mají triatlon jen jako koníček. Xterra není jen závod, jde o festival pro celou rodinu.
Prachatický závod Xterra nabízí unikátní kombinaci tratí v překrásné šumavské přírodě a centra závodu uprostřed malebných Prachatic. Stovky závodníků tradičně povzbuzují tisícovky diváků podél tratí, závod je navíc živě přenášen Českou televizí. Také letošní závodní program vude rozprostřen do tří dnů, kdy celé město ožije festivalem. roj: https://prachaticky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-xterra-se-vraci-do-prachatic-20180416.htmlZdroj: https://prachaticky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-xterra-se-vraci-do-prachatic-20180416.htmlZejména páteční a sobotní program je určený široké veřejnosti, především amatérům a dětem.

Děti se mohou těšit na atrakce, jako jsou lodičky a šlapadla, moderní zábavu nebo malování na obličej. Dvě centra pro děti budou u rybníka a na prachatickém náměstí. V rámci hudebního programu budou hrát živě české kapely jako Mad Bulls, Lucky Brew nebo He-Band. Místní i přespolní nabídnou domácí pivo, kávu nebo čaje. Nebude chybět ani výborné jídlo.
 

Xterra láká světové hvězdy triatlonu, kdo zvítězí letos?

Xterra PrachaticeMožnost závodit společně s profesionály odlišuje Xterru od jiných závodů. Pro každý závod se organizátoři snaží pozměnit trasu, zatraktivnit ji nejen pro závodníky, ale i pro diváky, vylepšit zázemí, a udělat tak závod výjimečný.

V mužské kategorii se letos sešla velká konkurence a je těžké tipovat. Arthur Serrieres byl jedním z nejlepších triatlonistů roku 2019 v terénu. Dokázal vyhrát mistrovství Evropy, vyhrál Evropský pohár a získal stříbrnou medaili na havajském mistrovství světa XTERRA. V letošním roce plánuje návrat do Prachatic, kde se mu podařilo loni porazit celou světovou špičku včetně pozdějšího mistra světa Bradleyho Weisse. Mimo nich nebude chybět legendární Španěl Ruben Ruzafa, aktuální francouzský šampion Maxim Chané, který udolal před týdnem i mistra světa ITU Arthura Forissiera. Přijedei  italský šampion Filippo Rinaldi, zkušený Francouz Francois Carloni, super biker ze Švýcarska Xavier Dafflon nebo loni v ShortTracku čtvrtý Jens Emil Sloth Nielsen. Mezi českými závodníky držme palce Lukáši Kočařovi, Karlu Duškovi, Ondrovi Petrovi, Honzovi Kubíčkovi, Michalu Franckemu a Honzovi Šnebergerovi.

Helena Karásková xterraMezi ženami se v kategorii Elite pokusí navázat na loňské druhé místo z hlavního závodu Helena Karásková, dorazí ale také její přemožitelka Morgane Riou a také Loanne Duvoisin, která vyhrála loni ShortTrack. Zajímavostí bude účast čtvrté ženy z Ironmanu v Koně 2019 Laury Phillip, která umí velmi dobře i na biku a vnese do závodu určitě moment překvapení. Z našich v Elite pojede ještě Jindra Zemanová a Anna Lužná.
 

Pátek a sobota pro "hobíky" i děti

Ve čtvrtek a pátek 3. – 4. 9. 2020 budou probíhat kvalifikace. Čtvrteční kvalifikace dává možnost i amatérům se dostat do pátečních bojů ve finále. V těch se představí nejrychlejší světoví profesionálové i šťastní kvalifikanti. Jen 25 závodníků na startu, atraktivní tratě v okruzích a boje od začátku do konce. Diváci si užijí úplně nový pohled na triatlon, kdy borce uvidí každých 5 minut živě. Navíc závod bude přenášen televizí.

Celý pátek 4. 9. 2020 bude patřit ShortTracku. Na krátkých okruhových tratích v okolí Křišťanováku se představí top 20 mužů a žen ze sobotního hlavního závodu ME a také VIP celebrity. Okruhy jsou technické a namotané na pětníku, takže divák uvidí v akci ty nejlepší triatlonisty světa doslova každou minutu. Závod má trvat maximálně 40 minut, tak aby se závodníci ani diváci nenudili.

Xterrasobotu 5. 8. 2020 už v programu následují triatlony, v 10 hodin startuje kratší verze Sprint Hobby na příjemných tratích 300 m plavání, 12 km horské kolo a 5 km běh. Tuhle trasu zvládne určitě každý, stále je možné se hlásit online, tak neváhejte! Posledním závodem pro nadšence je štafeta – jeden plave, druhý jede na kole a třetí běží, to vše na klasických Xterra tratích 1,5 km ve vodě, 34 km na kole a 10 km běhu.

Ve 12:00 startuje nejdůležitější a největší závod víkendu XTERRA Czech Original.
 

Neděle patří vzpomínkovému běhu a dětským závodům

XTERRA KIDS DUATHLONNedělní dopoledne 6. 9. 2020 bude patřit dětským závodům v duatlonu. Nejmenší děti budou soutěžit pouze v běhu, starší potom v kombinaci běhu-kola a znovu běhu. Tratě budou různě dlouhé pro příslušné věkové kategorie. Spojovat je bude krásné prostředí Křišťanovického rybníka. Start i cíl všech závodů bude z pláže, kde bude umístěno také depo pro dětský duatlon. Každý závodník si za účast odnese medaili a něco sladkého k snědku.

XTERRA HERBI’S RUNMimo to se poběží také vzpomínkový běh jako uctění památky kamaráda Tomáše Herbiho Procházky, který byl součástí Xterra týmu a zemřel v říjnu 2018 ve válce v Afghanistánu. Výtěžek z dobrovolnického startovného na trati 5 km bude věnován fondu solidarity Armády České republiky.

Závody bude živě přenášet ČT Sport, diváci se tedy mohou těšit na studiové vstupy po celý den a live přenos z plavání a prvního depa, posléze vstupy z trati kola, no a především pak kontinuální živý přenos od druhého depa až po cíl.
Zážitková trasa Víly Majolenky v Prachaticích

Zážitková trasa Víly Majolenky v Prachaticích

Trasa prochází především lesním prostředím v okolí bývalých lázních sv. Markéty, proto je i náplň zastávek zaměřena na les a přírodní prostředí.

Bed & Bike Prachatice

Bed & Bike Prachatice

Penzion Bed & Bike představuje apartmány butikového stylu v renesančních domech historického jádra Prachatic.

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci: čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty