Úvod > Aktuality > Letní Flora Olomouc připomene krásy české krajiny

Letní Flora Olomouc připomene krásy české krajiny

Vydáno 12. srpna 2019 Příroda
Opět po roce nabídne mimořádné zážitky letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc, která se na stejnojmenném olomouckém výstavišti uskuteční od 15. do 18. srpna 2019. Hlavní expozice v pavilonu A připomene „Českou krajinu“ jako národní klenot. Další expozice v pavilonech doplní Letní zahradnické trhy, předváděcí akce a workshopy, odborné přednášky a bohatý kulturní program v celých Smetanových sadech.

RůžeV rámci celostátní výstavy Flora Olomouc 2019 ve dnech 15. až 18. srpna 2019 se mohou návštěvníci těšit na ústřední expozici autorky Pavlíny Švecové „Česká krajina“. Ryze české téma letní Flory klade důraz na kvalitu a bohatství české přírody. Provede vás ovocným sadem, chmelnicí, vinicemi i poli v období žní. S českou krajinou je neodmyslitelně spjata i kaplička na kopci, ze kterého je výhled na rybníky, skály a nekonečné širé lány polí. Podtitulem letošního ročníku je „Léčivá síla semen“, jehož expozici do pavilonu A vhodně zakomponoval spolek Pelero cz. Zážitek tak návštěvníkům umocní i ukázka zpracování zemědělských plodin, jako např. lisování olejů ze semen a destilace silic.

včelařNejen děti mohou na „bosé stezce“ objevovat svět s jeho různorodými povrchy a všichni mohou v české krajině lenošit a odpočívat na polštářích naplněných plody a semeny léčivých a užitkových rostlin. „Medonosná loučka“ Českého svazu včelařů pohlédne na českou krajinu z včelí perspektivy a inspiruje k pěstování medonosných rostlin, „Medobraní“ přinese ukázky stáčení medu.

ViniceČeskými vinicemi, sady, rybníky a mokřady provede návštěvníky pavilonem B Český zahrádkářský svaz a Svaz školkařů České republiky. Ten zde oslaví 100. výročí od svého vzniku. Pavilon H nadchne návštěvníky ukázkou laboratorních technik, inovací a nových trendů ve světě rostlinné říše. Vědecko-výzkumné téma rostlin se prolne i do naučných přednášek z řad odborníků z celé České republiky. Expozice „Víno a umění“ se bude nacházet v pavilonu E, kde si budou moci návštěvníci vychutnat skleničku dobrého vína a přitom zhlédnout díla umělců Olomouckého kraje. V sobotu a neděli se v pavilonu E prolnou také lidové písně a tóny cimbálové muziky.

Historická oranžerie ve Smetanových sadech zasvětí do tajů tradičních uměleckých řemesel expozicí „Rozkvetlá řemesla“. Vedle ukázek řemesel v oranžerii budou probíhat módní přehlídky a také zajímavé kreativní workshopy, jako například Tisk na látku, Věneček do vlasů či Tenerifa.
 

Doprovodný program letní Flory

Letní květinyDoprovodný program letní Flory na venkovním pódiu Samba se ponese v duchu zahradničení, pěstitelství a kutilství. Návštěvníci se mohou těšit na vaření s Martou Studenou, ovocné recepty nebo na zahradní poradnu Vlastimila Šindeláře. Programem na Sambě bude provázet moderátor Vladimír Vlach. Ze známých osobností navštíví letošní Floru také herec Oldřich Navrátil. V sobotu oživí program na pódiu Samba kulturní a hudební vystoupení Stanislava Hložka.

Další venkovní program připravila Iniciativa Univerzity Palackého „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“ v Holandské zahradě ve Smetanových sadech. Zaparkuj Zóna přinese netradiční odpočinkový prostor s příjemným posezením, možností zapůjčení dek, deskových her a sportovního vybavení. Program doplní také busking zpěvačky a kytaristky Kristýny Lištiakové a Vláďi Daťka z kapely Echonaut.

Flora OlomoucNa netradiční podívanou láká večerní komentovaná prohlídka hlavní expozice "Česká krajina". Ta se uskuteční v pátek 16. srpna od 20 hodin v pavilonu A, s průvodním slovem autorky Pavlíny Švecové.
Expozice a program v pavilonech tradičně doplní Letní zahradnické trhy ve Smetanových sadech se širokou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb.

Na výstavu se lze svézt se zvýhodněnou jízdenkou VLAK+ Flora. Sleva činí 50 % na zpáteční jízdné z kteréhokoliv místa v ČR. Aby byla jízdenka se slevou VLAK+ uznána i pro zpáteční cestu, je nutné si ji nechat označit razítkem ve stánku Českých drah ve foyer pavilonu A.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady byly založeny roku 1820 osázením pevnostní plochy na západním obvodu města stromovím. Park má zajímavou sochařskou výzdobu. V roce 1925 zde byla odhalena socha Bedřicha Smetany, podle něhož dostaly sady své nynější jméno.

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Další aktuality

28.1.
2020
Sbírkové skleníky Flory Olomouc od února opět zvou návštěvníky

Sbírkové skleníky Flory Olomouc od února opět zvou návštěvníky

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
14.11.
2019
Expozice v tropickém skleníku v Olomouci jsou přístupny i v listopadu

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci jsou přístupny i v listopadu

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
30.9.
2019
Flora Olomouc zve návštěvníky na

Flora Olomouc zve návštěvníky na "Zahradní slavnost"

Střední Morava a Jeseníky | Příroda