Úvod > Aktuality > Užijte si babí léto v Českém Švýcarsku
Zdroj foto: ceskesvycarsko.cz, autor E. Hudcová
"> Zdroj foto: ceskesvycarsko.cz, autor E. Hudcová "> Zdroj foto: ceskesvycarsko.cz, autor E. Hudcová "> Zdroj foto: ceskesvycarsko.cz, autor E. Hudcová "> "> "> "> ">
Příroda

Užijte si babí léto v Českém Švýcarsku

  • Vydáno19. září 2022
Přichází podzim, kouzelné období ranních romantických mlh a příjemně slunných dní jako stvořených pro výlety. Vydejte se na ně do krajiny Českého Švýcarska, která k nim přímo láká. Některá z notoricky známých míst jsou uzavřena díky ničivému požáru, který zde v létě řádil, což ale neznamená, že je oblast hermeticky uzavřena. Naopak, můžete tak objevit místa méně známá, přesto velmi malebná. Jaká to jsou vám prozradí Kudy z nudy.

Okolí Vysoké Lípy: Šaunštejn, Malá Pravčická brána a Dolský mlýn na dosah

dolský mlýnObec Vysoká Lípa byla vyhlášena v roce 1995 vesnickou památkovou zónou díky svým dochovaným roubeným a hrázděným usedlostem z přelomu 18. a 19. století. Navíc odtud můžete podniknout řadu výletů na krásná místa. Jedním z nich je Dolský mlýn, kam se dostanete z vesničky buď po modré (cca 1 km), anebo od vzdálenějšího parkoviště Starý mlýn po žluté značce (cca 2,5 km). Nedaleko Vysoké Lípy naleznete také skalní hrádek Šaunštejn, který je po letošního července otevřen po velké rekonstrukci. Jen 520 m od hrádku stojí Malá Pravčická brána. Skalní oblouk vysoký 2,3 m se nápadně podobá slavnější sestře, která je nyní ovšem uzavřena. Po železných schodech můžete vystoupat na vyhlídku na vrcholu skály, výhled zde ale částečně zakrývají stromy.
 

Výlety z Jetřichovic: na vyhlídky, Tokáň a do Pavlinina údolí

české švýcarskoTuristům je otevřené okolí Jetřichovic. Vydat se můžete například na Mariinu vyhlídku, Vilemíninu vyhlídku, Rudolfův kámen a Treppenstein (asi 7 km). S dětmi určitě varazte na Trpasličí skálu a přes nádherné Pavlinino údolí zpět do Jetřichovic (7,5 km). V dosahu je také zřícenina skalního hrádku Falkenštejn (860 m). Zdatnějším turistům odtud doporučujeme výlet na Tokáň – místo, kde rod Kinských nechal postavit sruby pro lovce tetřevů má své kouzlo. Navíc zde zažijete trochu adrenalinu v podobě skalního průchodu Úzké schody na žluté turistické značce. V 19. století zde byly instalovány schody, díky nímž není průchod tak náročný a po zdolání tohoto úseku na vás budou čekat skalní plošinky, ze kterých je pěkný výhled na okolní skály. Cesta pokračuje knížecí stezkou, přes vrch Bor, odkud soporučujeme návrat do Jetřichovic buď Haťovým dolem anebo Jetřichovickými stěnami (cca 14 km).
 

Tisá, Rájec, Ostrov: túry v Labských pískovcích

tiské stěnyPokud pojedete do Tisé poprvé, rozhodně nezapomeňte navštívit úplně nové informační centrum. Vybaveni informacemi pak navštivte jednu z nejstarších turistických oblastí Labských pískovcůTiské stěny. Ty nabízejí dva okruhy a je jen na vás, jakou cestu zvolíte. My doporučujeme projít okruhy oba. Začněte na Skalním náměstí, které je výchozím bodem do obou skalních měst. V Malých Tiských stěnách, kde stezka měří asi 1 km objevíte téměř dvacítku skalních útvarů. Přestože jde o malý okruh, není zde cesta úplně snadná. Poté pokračujte ve Velkých Tiských stěnách, kde si lze odpočinout v Turistické chatě. Celkem okruh měří 2,5 km, ovšem čekejte větší převýšení.

tské stěnyJestliže Tiské stěny znáte udělejte si od Turistické chaty jiný výlet, a to do dalšího skalního města, Rájeckých stěn. Ty jsou rájem pro turisty, kteří vyhledávají klid a také pro horolezce. Jednotlivé horolezecké věže mají svá vlastní jména stejně jako v Tisé. Rájecké údolí s malým potůčkem a přírodními pískovišti ocení hlavně rodiny s dětmi. Po prohlídce Rajeckých stěn překročte hranici do Německa a po žluté Forststeig Elbsandstein se napojíte na červenou zpět do Česka, až do Ostrovských skal. Vypínají se nad soustavou Ostrovských rybníků, z kterých je ten největší využívaný jako přírodní koupaliště. V Ostrově rozhodně zastavte na vynikající jídlo v Hotelu Ostrov. A jestli nespěcháte, tak přenocujte užijte si místní wellness. Zpět do Tisé pak můžete po zelené turistické značce (cca 10,5 km).
Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Najděte sedm trpaslíků důmyslně vysekaných ve skále! Možná to zní lehce, ale úkol to není až tak snadný. Nechybí samozřejmě ani Sněhurka.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Malé Tiské stěny

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídku Rudolfův kámen naleznete v Jetřichovických skalách. Místo s vynikajícím kruhovým výhledem patří mezi nejvyhledávanější vyhlídky v oblasti. Výstup na vrchol je náročnějšího rázu, avšak určitě stojí za to.

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Báječné výhledy a skvělou procházku přírodou, to vše nabízí Vilemínina vyhlídka v Jetřichovických stěnách. Pokud se na tuto oblíbenou vyhlídku Českého Švýcarska vypravíte, objevíte pravé kouzlo přírody.

Skalní průrva Úzké schody u Jetřichovic

Skalní průrva Úzké schody u Jetřichovic

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí, často označované též jako Pavlino, je asi 3,5 km dlouhé kaňonovité údolí, které vytvořila říčka Chřibská Kamenice v křídových pískovcích mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi.

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Rájecké skály

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce.