Úvod > Aktuality > Poznejte život vodních ptáků z pozorovatelny u obce Zahrádky
ptačí pozorovatelny, Zahrádka, Kudy z nudy
"> ptačí pozorovatelny, Zahrádka, Kudy z nudy "> "> "> Na vodní ploše mužete zpozorovat potápky, kachny, lysky a racky "> "> Na mokradních loukách se potuluje i jeráb popelavý ">
Příroda

Poznejte život vodních ptáků z pozorovatelny u obce Zahrádky

  • Vydáno28. června 2022
V Zahrádkách na Českolipsku objevíte pozorovatelnu ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů. Z pět metrů vysoké dřevěné ptačí pozorovatelny tak můžete z těsné blízkosti sledovat život řady chráněných živočichů v této jedinečné lokalitě.
VolavkaK vyhlídkové věži se nejsnáze dostanete po asfaltové cestě z osady Karasy u Zahrádek. Před pozorovatelnou je velká naučná tabule s informacemi o rybníku a uvnitř ještě další dvě menší s názvy a fotografiemi některých vzácných druhů.

Novozámecký rybník je národní přírodní rezervací od roku 1933. Bylo zde pozorováno až 220 různých druhů ptáků, z toho 120 zde zahnízdilo. Rybník jim totiž nabízí vhodná místa k úkrytům, hledání potravy nebo k vyvádění mláďat. Na vodní ploše můžete zpozorovat potápky, kachny, lysky a racky, při svém tahu sem pravidelně zalétá rybožravá kachna morčák velký, severské husy běločelé a vzácně i potáplice severní.

ťuhýkNa mokřadních loukách se krmí bahňáci, mláďata jeřába popelavého či husy velké, často zde loví i moták pochop a luňák červený. Z pěvců uvidíte bramborníčka černohlavého, hnědého nebo třeba ťuhýka obecného a šedého. Rákosiny jsou plné drobných druhů pěvců, například rákosníků či pestře zbarvených sýkořic vousatých a slavíků modráčků.

Novozámecký rybník leží v území chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.