!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Poznejte život včel na naučné stezce Harrachovem

Poznejte život včel na naučné stezce Harrachovem

Vydáno 18. července 2019 Příroda
V Harrachově si lze projít pěknou Včelí naučnou stezku hraběte Harracha, která zájemce seznámí nejen se životem včel, ale také s typickou krkonošskou květenou. Stezka vychází od autobusového nádraží a pokračuje nenáročným terénem směrem na Rýžoviště k penzionu Renata.
Včelí stezkaNa Včelí stezce najdete celkem 11 stanovišť, kde se dozvíte podrobnosti ze života včelek, ale uvidítei i úly, a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou všechny obydlené včelami. Dva úly jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo "v akci". Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů – sv. Ambroži, kde nejenže je návštěvník za výstup odměněn krásným výhledem na údolí Rýžoviště, ale může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože.

HarrachovStezka vede převážně Rýžovištěm podél Ryzího potoka, kde si můžete osvěžit unavené nožky či si posedět ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště navíc zdobí krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy. Stezka je dlouhá celkem 3,5 km a vede příjemnou krajinou z velké části po pevné silnici. Je zcela nenáročná a zvládnou ji i méně zdatní turisté a děti.

A proč dostala stezka jméno právě po Janu Harrachovi? Hrabě se totiž zasloužil nejen o rozvoj místní sklárny, města a celého regionu, ale také o rozvoj včelařství. V roce 1864 založil v Chrudimi úplně první včelařský spolek v celé Habsburské monarchii a o osm let později organizaci, která sdružila včelaře z celé monarchie.
Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha

Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha

Vydejte se na dobrodružnou cestu za poznáním včelího života do Harrachova. Včelí naučná stezka vám odhalí tajemství života jednoho z nejpilnějších druhů hmyzu - včel.

Další aktuality

5.4.
2020
Gorily ze Safari Parku jsou také v karanténě

Gorily ze Safari Parku jsou také v karanténě

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
19.3.
2020
Nechme krkonošské tetřívky v klidu tokat

Nechme krkonošské tetřívky v klidu tokat

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
16.3.
2020
V Krkonošském národním parku je uzavřena hraniční hřebenovka

V Krkonošském národním parku je uzavřena hraniční hřebenovka

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda