Úvod > Aktuality > Poznejte život včel na naučné stezce Harrachovem

Poznejte život včel na naučné stezce Harrachovem

Vydáno 18. července 2019 Příroda
V Harrachově si lze projít pěknou Včelí naučnou stezku hraběte Harracha, která zájemce seznámí nejen se životem včel, ale také s typickou krkonošskou květenou. Stezka vychází od autobusového nádraží a pokračuje nenáročným terénem směrem na Rýžoviště k penzionu Renata.
Včelí stezkaNa Včelí stezce najdete celkem 11 stanovišť, kde se dozvíte podrobnosti ze života včelek, ale uvidítei i úly, a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou všechny obydlené včelami. Dva úly jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo "v akci". Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů – sv. Ambroži, kde nejenže je návštěvník za výstup odměněn krásným výhledem na údolí Rýžoviště, ale může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože.

HarrachovStezka vede převážně Rýžovištěm podél Ryzího potoka, kde si můžete osvěžit unavené nožky či si posedět ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště navíc zdobí krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy. Stezka je dlouhá celkem 3,5 km a vede příjemnou krajinou z velké části po pevné silnici. Je zcela nenáročná a zvládnou ji i méně zdatní turisté a děti.

A proč dostala stezka jméno právě po Janu Harrachovi? Hrabě se totiž zasloužil nejen o rozvoj místní sklárny, města a celého regionu, ale také o rozvoj včelařství. V roce 1864 založil v Chrudimi úplně první včelařský spolek v celé Habsburské monarchii a o osm let později organizaci, která sdružila včelaře z celé monarchie.
Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha

Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha

Vydejte se na dobrodružnou cestu za poznáním včelího života do Harrachova. Včelí naučná stezka vám odhalí tajemství života jednoho z nejpilnějších druhů hmyzu - včel.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Krkonoše

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Krkonoše

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura
2.6.
2020
Další sezona na krkonošských loukách začíná

Další sezona na krkonošských loukách začíná

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
30.5.
2020
Krkonošská pivní stezka se opět otevřela

Krkonošská pivní stezka se opět otevřela

Krkonoše a Podkrkonoší | Gurmánská turistika