Úvod > Aktuality > Poznejte zajímavé příběhy pivních sklenic plzeňského pivovaru Pilsner Urquell
Limitovaná edice pivního skla
Gurmánská turistika

Poznejte zajímavé příběhy pivních sklenic plzeňského pivovaru Pilsner Urquell

  • Vydáno23. května 2013
Na počátku letošní turistické sezony přichází Plzeňský Prazdroj s limitovanou edicí pivního skla s názvem "Sklenice s příběhem", jež nabízí návštěvníkům pivovaru a sběratelům příležitost získat unikátní kousek svázaný s historií plzeňského piva. Jedná se o repliky historických sklenic vztahujících se k milníkům 170leté historie světově proslulé značky Pilsner Urquell, legendy mezi spodně kvašenými ležáky.
Poznejte zajímavé příběhy pivních sklenicKolekce pivních pohárů a sklenic je utříbenou sbírkou reprezentativních kousků, která milovníkům piva a sběratelům připomíná v šesti milnících slavný příběh plzeňského pivovaru a naší nejúspěšnější pivní značky. Celou sérii či kteroukoliv ze sklenic i s jejím příběhem vytištěným na dárkovém balení si mohou zájemci zakoupit v prodejnách Pilsner Urquell v Plzni a v Praze či na stránkách Plzeňského Prazdroje.

Příběh první: Pohár pro císaře Františka Josefa I. (1874)
V září 1874, 22 let po zrodu první várky Pilsner Urquell, se tehdejšímu Měšťanskému pivovaru v Plzni dostalo zvláštního vyznamenání. Jeho Veličenstvo rakouský císař František Josef I. při své první návštěvě Plzně okusil plzeňské pivo se slovy: "Jest skutečně zvláštní, že se dosud žádnému pivovaru nepodařilo rázovitou a lahodnou chuť plzeňského piva napodobiti". Originální pohár z křišťálového skla, z něhož tehdy císař plzeňský ležák vychutnával, je nyní vystaven v Síni slávy Plzeňského Prazdroje a zdařilá replika tohoto dokonale ručně broušeného poháru je cennou součástí unikátní kolekce s číslem 1/6. Císařské návštěvy napomohly popularitě plzeňského originálu v hlavním městě monarchie – v roce 1900 začala pravidelně vyjíždět každé ráno z Plzně do Vídně souprava zvaná pivní vlak.

Kolekce pivních pohárů a sklenic je utříbenou sbírkou reprezentativních kouskůPříběh druhý: Ochranná známka Pilsner Urquell (1898)
Obliba piva z Měšťanského pivovaru se rychle šířila po Čechách i v přilehlých zemích a s ní i touha skvělé plzeňské pivo napodobit. Už v roce 1859 si proto nechal pivovar zaregistrovat první značku Pilsner Bier (Plzeňské pivo). Z tohoto názvu ale těžila i ostatní piva z Plzně a Tak novou ochrannou známku Pilsner Urquell – Plzeňský Prazdroj získal tehdejší Měšťanský pivovar v Plzni pro svůj originál v roce 1898. Nejprve ochranná známka zdobila etikety, později také nápojové sklo určené výhradně k podávání proslulého plzeňského piva. Ochranná známka Plzeňský Prazdroj, doprovozená znakem města Plzně, začala být na nápojovém skle využívána od 20. let minulého století a zdařilá replika této sklenice se v limitované edici ukrývá pod číslem 2/6.

Příběh třetí: Půllitr z mezinárodní výstavy v Bruselu (1935)
Náročnou, ale velmi úspěšnou propagační cestu absolvoval plzeňský ležák na výstavu „Exposition universelle et internationale“ v Bruselu v roce 1935. Během čtrnácti dnů překonalo auto s vlečným vozem a nákladem 51 hl piva vzdálenost 2 381 km a i po této trase vedené oklikou jakost plzeňského piva obstála ve zkoušce – dorazilo na místo určení v bezvadném stavu a hosté si jej navýsost pochvalovali. Na výstavě v Bruselu se tehdy Pilsner Urquell čepoval do skleněného půllitru, jehož replika nese v rámci limitované edice Sklenice s příběhem číslo 3/6.

Příběh čtvrtý: V rukou jazzové legendy (1965)
Psal se březen 1965 a do Čech zavítala poprvé a naposledy jazzová legenda Louis Armstrong, jehož koncert byl tehdy v pražské Lucerně beznadějně vyprodán. Během své návštěvy Československa ochutnal Armstrong specialitu české kuchyně – knedlo-vepřo-zelo a nevynechal ani proslulé pivo Pilsner Urquell. Slavnou návštěvu připomíná č. 4/6, tedy replika sklenice, ze které Satchmo plzeňské pivo ochutnal.

jednotlivé sklenice či celou kolekci si můžete zakoupit v prodejnách Pilsner Urquell v Plzni a v PrazePříběh pátý: Pouze pro slavnostní příležitosti (1985)
Ani tísnivá politická a hospodářská atmosféra komunistického Československa zcela nezabránila mezinárodním úspěchům originálního ležáku Pilsner Urquell. V roce 1985 se poprvé od konce druhé světové války podařilo vyvézt do zahraniční více než půl milionu hektolitrů vynikajícího plzeňského piva a o dva roky později získal plzeňský ležák v Bruselu zlatou medaili mezinárodního institutu pro výběr kvalitních výrobků Monde Selection. V této době se pivo Pilsner Urquell čepovalo při slavnostních příležitostech do charakteristicky buclaté sklenice na nožičce s č. 5/6.

Příběh šestý: Elegantní, ale pevná a velmi odolná (2005)
Sérii historických sklenic doplňuje moderní sklenice Goblet s č. 6/6. Příběh tohoto elegantního, přesto velmi pevného a odolného skla se píše od roku 2005. Od té doby totiž sklenice v sedmi různých velikostech od 0,2 litru do jedné pinty (cca 0,6 litru) úspěšně reprezentuje značku Pilsner Urquell po celém světě.
Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky