Úvod > Aktuality > Do Týna nejen na Vltavu, ale i do podzemí
Vltavotýnské podzemí
"> Vltavotýnské podzemí "> Vltavotýnské podzemí "> Vltavotýnské podzemí
Zážitky

Do Týna nejen na Vltavu, ale i do podzemí

  • Vydáno9. srpna 2014
Velkou turistickou atrakcí Týna nad Vltavou jsou středověké podzemní chodby, které se táhnou od zámku pod nádvořím až do prostoru pod náměstím. Úzké a místy jen 120 centimetrů vysoké chodby si můžete projít v doprovodu průvodce.

Systému ve skále ručně ražených podzemních chodeb v Týně nad Vltavou vznikl mezi 14. – 16. stoletím. Původ labyrintu chodeb není dosud zcela objasněn. Původně měl sloužit jako jakási jímací galerie k zadržování pitné vody. Pravděpodobně však tudy vedly i únikové chodby z města, využitelné v případě nebezpečí. V neklidných dobách pak mohly středověké podzemní chodby sloužit i jako bezpečný úkryt. Další teorie hovoří o těžbě dosud neurčeného nerostu.

Vltavotýnské podzemí je dlouhé přibližně 160 m, z hlavní trasy odbočuje několik slepých ramen a prohlídka trvá 30 – 45 minut. Při prohlídce se podíváte i na dvě studny s pitnou vodou, uměle vzniklé jezírko, zajímavé jsou stopy razících nástrojů na stěnách či nedokončený výstup chodby na povrch tzv. nadlom. Při čištění podzemí se zde našly střepy z období 15. – 18. století a železné kule ze střelné zbraně.

Chodby jsou velmi úzké a ne příliš vysoké, místy jen 120 centimetrů. Proto se prohlídka nedoporučuje osobám trpících klaustrofóbií. Prohlídku můžete absolvovat pouze s nezbytným vybavením v podobě pláštěnky, gumové obuvi a kvalitní baterky – vše vám zapůjčí zdejší průvodci. Maximální počet návštěvníků jedné prohlídky je 10 osob. Vstupenky je možné až do konce prázdnin zakoupit v turistickém informačním centru na náměstí Míru.

Důvodem změny je probíhající rekonstrukce Městského muzea, kde se obyčejně vstupenky do podzemí prodávají. Městské muzeum bude uzavřeno přibližně do konce září 2014.

Po znovuotevření se můžete těšit na nové interaktivní expozice: jednu z největších expozic Vltavínů – oživenou o zrod Vltavínů (pád meteoritu, zvuková a světelná kulisa), multimediální hravou expozici historie Vltavotýnského regionu od pravěku po současnost, ve 3D spatříte týnský poklad, v expozici voroplavby zažijete reálný 3D efekt vody, budete si moci prohlédnout plovoucí vor ve značné velikosti atd. Celá expozice bude doplněna o informační kiosky k vyhledání dalších informací o dané problematice.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Stylovou mysliveckou a rybářskou restauraci s tradiční českou kuchyní najdete v Týně nad Vltavou. Restaurace je celodenní a je vhodná jak pro jednotlivé hosty, tak pro větší skupinky, svatby, absolventské večírky. V hezkých dnech je pro vás připraveno posezení na předzahrádce.

Lesní naučná stezka Semenec v Týně nad Vltavou

Lesní naučná stezka Semenec v Týně nad Vltavou

Vycházkový okruh v příměstském lese Semenec. Stezka je určena i rodinám s dětmi. Průvodcem na stezce vám je lesní skřítek Semenáček. Ke každé tabuli je připraven úkol související s jejím obsahem.

Barokní solnice v Týně nad Vltavou

Barokní solnice v Týně nad Vltavou

Čechy neměly vlastní naleziště soli, sůl se dovážela ze zahraničí. Týn nad Vltavou byl překladištěm rakouské soli z oblasti Gmundenu. V roce 1593 byla v týnské čtvrti Podskalí vybudována rozsáhlá solnice.

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou nabízí návštěvníkům výstavy volného a užitého umění. Galerie je celoročně otevřená a nabízí řadu výstav.

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební, provozovatel osobní lodní dopravy po řece Vltavě, nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodi Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Další aktuality

18.5.
2022
Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Jihočeský kraj | Příroda
18.5.
2022
Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Jihočeský kraj | Letní sporty