Úvod > Aktuality > Do Týna nejen na Vltavu, ale i do podzemí
Vltavotýnské podzemí
Zážitky

Do Týna nejen na Vltavu, ale i do podzemí

  • Vydáno9. srpna 2014
Velkou turistickou atrakcí Týna nad Vltavou jsou středověké podzemní chodby, které se táhnou od zámku pod nádvořím až do prostoru pod náměstím. Úzké a místy jen 120 centimetrů vysoké chodby si můžete projít v doprovodu průvodce.

Systému ve skále ručně ražených podzemních chodeb v Týně nad Vltavou vznikl mezi 14. – 16. stoletím. Původ labyrintu chodeb není dosud zcela objasněn. Původně měl sloužit jako jakási jímací galerie k zadržování pitné vody. Pravděpodobně však tudy vedly i únikové chodby z města, využitelné v případě nebezpečí. V neklidných dobách pak mohly středověké podzemní chodby sloužit i jako bezpečný úkryt. Další teorie hovoří o těžbě dosud neurčeného nerostu.

Vltavotýnské podzemí je dlouhé přibližně 160 m, z hlavní trasy odbočuje několik slepých ramen a prohlídka trvá 30 – 45 minut. Při prohlídce se podíváte i na dvě studny s pitnou vodou, uměle vzniklé jezírko, zajímavé jsou stopy razících nástrojů na stěnách či nedokončený výstup chodby na povrch tzv. nadlom. Při čištění podzemí se zde našly střepy z období 15. – 18. století a železné kule ze střelné zbraně.

Chodby jsou velmi úzké a ne příliš vysoké, místy jen 120 centimetrů. Proto se prohlídka nedoporučuje osobám trpících klaustrofóbií. Prohlídku můžete absolvovat pouze s nezbytným vybavením v podobě pláštěnky, gumové obuvi a kvalitní baterky – vše vám zapůjčí zdejší průvodci. Maximální počet návštěvníků jedné prohlídky je 10 osob. Vstupenky je možné až do konce prázdnin zakoupit v turistickém informačním centru na náměstí Míru.

Důvodem změny je probíhající rekonstrukce Městského muzea, kde se obyčejně vstupenky do podzemí prodávají. Městské muzeum bude uzavřeno přibližně do konce září 2014.

Po znovuotevření se můžete těšit na nové interaktivní expozice: jednu z největších expozic Vltavínů – oživenou o zrod Vltavínů (pád meteoritu, zvuková a světelná kulisa), multimediální hravou expozici historie Vltavotýnského regionu od pravěku po současnost, ve 3D spatříte týnský poklad, v expozici voroplavby zažijete reálný 3D efekt vody, budete si moci prohlédnout plovoucí vor ve značné velikosti atd. Celá expozice bude doplněna o informační kiosky k vyhledání dalších informací o dané problematice.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Stylovou mysliveckou a rybářskou restauraci s tradiční českou kuchyní najdete v Týně nad Vltavou. Restaurace je celodenní a je vhodná jak pro jednotlivé hosty, tak pro větší skupinky, svatby, absolventské večírky. V hezkých dnech je pro vás připraveno posezení na předzahrádce.

Lesní naučná stezka Semenec v Týně nad Vltavou

Lesní naučná stezka Semenec v Týně nad Vltavou

Vycházkový okruh v příměstském lese Semenec. Stezka je určena i rodinám s dětmi. Průvodcem na stezce vám je lesní skřítek Semenáček. Ke každé tabuli je připraven úkol související s jejím obsahem.

Barokní solnice v Týně nad Vltavou

Barokní solnice v Týně nad Vltavou

Čechy neměly vlastní naleziště soli, sůl se dovážela ze zahraničí. Týn nad Vltavou byl překladištěm rakouské soli z oblasti Gmundenu. V roce 1593 byla v týnské čtvrti Podskalí vybudována rozsáhlá solnice.

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou nabízí návštěvníkům výstavy volného a užitého umění. Galerie je celoročně otevřená a nabízí řadu výstav.

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodí Pálava nebo Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Další aktuality

Léto na rybách: kde si nejlépe užít rybaření na Lipně

Během roku na Lipenské jezero za rybařením zavítají tisíce rekreačních i sportovních rybářů. Vody Lipna jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb – kapry, sumce, štiky, candáty, líny a okouny. Díky tomu, že Lipno nebylo nikdy vypuštěno, je možné zde nachytat kapitální úlovky. Rybařit na Lipně je s výjimkami možné po celý rok, pouze lov dravých ryb je vymezen na období od 16. června do 31. prosince.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Půlmaraton v Českých Budějovicích se běží už v sobotu

České Budějovice, jejichž historie sahá více než 750 let zpět, už jedenáctým rokem hostí největší jihočeský běžecký svátek. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice láká běžce nejen rychlou tratí, ale také památkami lemujícími trasu, krásnou okolní scenérií a především nadšenými diváky kolem trati a živou atmosférou. Letošní ročník se poběží již v sobotu 3. června 2023.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První tři příčky patří hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou a zoo Hluboká.
Jihočeský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Českých Budějovic

České Budějovice jsou krásné město, o tom není pochyb. Máte je prochozené křížem krážem a přemýšlíte, kam odtud vyrazit na výlet? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na zajímavá místa v okolí jihočeského krajského města. Najdete zde řadu pohádkových zámků, přírodních úkazů, naučných stezek, či zážitků, na které budete vzpomínat, až vám dovolená skončí.
Jihočeský kraj | Zážitky

Slavnosti piva v Českých Budějovicích lákají na zlatavý mok i skvělou hudbu

Již 25. ročník tradičních Slavností piva se koná na českobudějovickém Výstavišti od 26. do 27. května 2023. Desítky pivovarů i minipivovarů nabídnou svá klasická piva i pivní speciály, na čepu se bude v pátek i sobotu prezentovat více než 30 pivovarů, v rámci doprovodného programu vystoupí po stupně devět kapel.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Jihočeský kraj v sobotu oficiálně zahájí cyklistickou sezónu 2023

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole a nejraději jezdíte právě v Jihočeském kraji, určitě přijeďte v sobotu 20. května 2023 na tábořiště Hamr u říčky Nežárky, kde bude v 11:00 oficiálně zahájena jihočeská cyklistická sezóna!
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v Hoslovicích

Ve čtvrtek 18. května se v Hoslovicích od 10 do 16 hodin koná oblíbená akce Den otevřených dveří, a to v rámci Mezinárodního dne muzeí. Po celý den je návštěvníkům umožněn vstup do mlýna a do expozic mlynářství zdarma.
Jihočeský kraj | Památky

V Písku si prohlédnete písečné sochy – galerie pod širým nebem se nachází u Kamenného mostu

U Kamenného mostu v Písku již po sedmnácté vyrostly obří sochy z písku. Jejich námět letos odráží přezdívku města na zlatonosné Otavě, a to „Písek – Jihočeské Athény“. Po dva a půl týdnech intenzivní práce sochařů se galerie pod širým nebem otevřela v pátek 12. května 2023 a vystavené práce jsou volně přístupné.
Jihočeský kraj | Zážitky