ÚvodAktualityPoznejte to nej ze světa českého mural a street artu
Kultura

Poznejte to nej ze světa českého mural a street artu

Street a mural art se stává rychle rostoucím fenoménem naší doby. Jde o výtvarné umění aplikované na velké plochy a stěny ve veřejném prostoru. Na rozdíl od graffiti se jedná o legální uměleckou tvorbu. V Praze a dalších městech se v posledních letech objevila řada takových děl. Kam se za nimi vypravit vám prozradí Kudy z nudy.

Odraz války v Praze i Ústí nad Labem

Muraly odrážejí i dobu, kdy vznikají. V posledním roce tak válku na Ukrajinu. V Praze v Mojmírově ulici vytvořil ChemiS, vlastním jménem Dmitrij Proškin, ukrajinskou holčičku, která pod vlajkou schovává známé postavičky z oblíbených dětských pohádek. 

V Ústí nad Labem zase nalezenete ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jako hrdinu, který prchá na motorce před střelbou imperiálních robotů označených písmenem Z. Autorem je Lukáš Brožovský s nickem Zadek. Svou malbou, která se nachází na zatravněné ploše mezi čtvrtí Skřivánek a Severní Terasa, chce vzbudit ve společnosti zájem o aktuální dění a zároveň vyvolat pousmání. Inspirací byla streetartovému umělci šestá epizoda Hvězdných válek, konktérně situace, kdy imperiální Hvězda smrti útočí a napadeným se podaří ubránit. 

Na válku, ale ne současnou, ale naopak druhou světovou, odkazuje mural na 80 metů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna na Praze 8. Vzniklo zde graffiti připomínající operaci Antropoid. Zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.
 

Liberecký křišťálový drak

mural liberecMurál připomínající sklářskou tradici Libereckého kraje naleznete ve Františkovské ulici v severočeském Liberci.  Připomíná, že sklo je zde spjaté nejen s minulostí, ale také se současností a budoucností. Oblasti Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov, se přezdívá Křišťálové údolí. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy. Autory murálu, který zobrazuje křišťálového draka tavícího si žhavým ohněm vlastní ocas (jako symbol nekonečna) jsou výtvarníci Ondřej Beneš a Jiří Hořavka ze Studia Stroy.
 

Městská galerie Brno a průvodce brněnským street artem

Muraly ale nemusí odrážet jen skutečné věci, ale naopak se snaží zpříjemnit danou lokalitu. O lepší dojem z takzvaného brněnského Bronxu se snaží projekt Městská galerie Brno. Přes deset velkoformátových maleb naleznete na ulicích Bratislavská, Francouzská či Stará. V posledně jmenované je k vidění Pater noster podle návrhu Milivoje Husáka. V ulici Příkop 18 uvidíte velkoformátovou malbu nazvanou Tep města, kterou namaloval ruský umělec Marat Danilyan

Při výběru výtvarníků organizátoři míchali, co se dalo: starší s mladšími, ženy s muži, Brňáky s přespolními. Zvolili umělce s rozdílnými přístupy k umění, ale shodně se silným individuálním názorem. Popis všech murálů Městské galerie Brno naleznete i v tištěné podobě, a to jako kapitolu v novém průvodci To je Brno IV., který najdete v infocentrech TIC BRNO. V jihomoravské metropoli jsou graffiti a murály samozřejmě i na jiných místech. Krásné a nápadité graffiti naleznete v Brně na konečné tramvají Čertova rokle na sídlišti Lesná. Velkoformátová malba v sobě ukrývá hned několik přísloví a pořekadel.
 

Ostravský mural nad Bazaly

zeď ostravaSamostná města dnes i vyhlašují výtvarné soutěže na zhotovení muralů. Dobrým příkladem toho je Ostrava, která společně s Moravskoslezským krajem pořádala soutěž na obří murál nad Bazaly. Plátnem nového streetartového díla se stala velkoplošná opěrná stěna v Ostravě, konkrétně v její části Slezská Ostrava. Porota posoudila celkem 11 návrhů a vybrala vítězný návrh od  Jana „Bogy“ Lörincze. Autor své dílo pojmenoval Zeď našeho kmene. Zeď záznamů a vytvořil ho v roce 2022. Ostrava se považuje za metropoli streetartového umění, nalezenete zde řadu ať už graffiti, tak i muralů. Například nad street food marketem Černý kůň je ikonická malba tohoto zvířete. Starším murálem je dívka Taylor z roku 2014 v areálu Černá louka, kde jednu ze stěn pavilonu C ozdobil americký výtvarník Nils Westergard.
 

Největší mural najdete u Prahy

Zřejmě největší tuzemný mural, ale i jeden z největších na světě, naleznete u Letiště Václava Havla, malba vznikla v květnu 2020. V soutěži o novou podobu 350 metrů dlouhé skladové haly společnosti CTP zvítězil výtvarník Michal Škapa. Velkoformátový mural art jménem Kosmos zaujímá celkovou plochu 5 250 m² a vznikl na za pouhých 23 dní. Malba je nejlépe vidět při odletu a přistání na hlavní dráze letiště. Škapa je i autorem karlínského murálu Vesmír medúz, který vznikl v roce 2022.

Další muraly naleznete například v Plznina skladištní hale CTPark, v Olomouci- na fasádě Moravského divadla na mnoha místech celé republiky.
Jeden z největších murálů na světě – Murál Kosmos na letišti

Jeden z největších murálů na světě – Murál Kosmos na letišti

U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Celistvý obraz rozsáhlého murálu je nejlépe vidět během odletu a přistání na hlavní dráze letiště. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice.

Murál Vesmír Medúz v Karlíně Památky

Murál Vesmír Medúz v Karlíně

Velkoformátová malba s názvem Vesmír Medúz vznikla v Křížíkově ulici a zdobí celou boční fasádu domu č. 61. V roce 2022 mural namaloval street artový umělec Michal Škapa.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci Kultura

Mural na fasádě Moravského divadla v Olomouci

Výtvarník s uměleckým jménem DREZ vytvořil na fasádě Moravského divadla obří mural. Použitím barev a formou tvorby odkazuje na modernismus a op-art a propojuje známé postupy současného umění s veřejným graffiti.

Dětský murál v obci Březovice na východě Čech Kultura

Dětský murál v obci Březovice na východě Čech

Největší dětský Murál na východě Čech v obci Březovice u Hořic vznikl v rámci revitalizace dětského hřiště.

Královna Alžběta II. na nástěnné malbě – murál v Brně Kultura

Královna Alžběta II. na nástěnné malbě – murál v Brně

Královna Alžběta na balkóně, ale i portýr u výtahu, anebo uzavřený vstup do brněnského metra. Novými malbami ožila trafostanice distribuční společnosti EG.D, která patří do skupiny E.ON, v ulici Valtická na brněnském sídlišti Vinohrady.

Murál Křišťálového údolí v Liberci Památky

Murál Křišťálového údolí v Liberci

Draka tavícího si žhavým ohněm vlastní ocas hledejte ve Františkovské ulici. Velkoformátový obraz připomíná, že sklo je historií, současností i budoucností Libereckého kraje, tedy Křišťálového údolí.

Mural nad ostravskými Bazaly Kultura

Mural nad ostravskými Bazaly

V roce 2022 vzniklo velkoplošné dílo na opěrnými zdi ostravských Bazalů. Mural Zeď našeho kmene. Zeď záznamů vytvořil Jan „Bogy“ Lörincz, který vyhrál v mezinárodní výtvarné soutěži. Mural představuje dějiny Ostravy i Baníku.

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích Kultura

Murál Ukrajinská holčička v pražských Nuslích

V Mojmírově ulici v pražských Nuslích se skrývá emotivní mural. Je na něm zobrazena holčička s ukrajinskou vlajkou, obklopená plyšáky v podobě pohádkových postaviček, které reprezentují západní kulturu.

Městská galerie Brno Kultura

Městská galerie Brno

V takzvaném brněnském Bronxu naleznete velkoformátové malby, které zdobí fasády domů. Cílem městské galerie je zlepšit vnímaní vyloučené lokality, která se nachází poblíž centra.

Po nás potopa – graffiti ChemiSe v galerii Myslbek Kultura

Po nás potopa – graffiti ChemiSe v galerii Myslbek

Streetartový umělec ChemiS vytvořil v Nákupní galerii Myslbek působivé varování před důsledky globálního oteplování.

Mural na skladištní hale CTPark v Plzni Kultura

Mural na skladištní hale CTPark v Plzni

V rámci soutěže Art Wall 2017 vznikl mural art v Plzni. Polep industriální developerské skladištní haly CTPark Plzeň vznikl na ploše 2 215 m² a je největším v kraji.

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích Památky

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích

Na počest půlstoletého působení organizace Greenpeace vytvořil streetartový umělec Michal Škapa velkoformátovou nástěnnou malbu v Praze Vršovicích s názvem Gai a Gaia. Najdete ji v Proluce na Moskevské ulici.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Murál Ukrajinský prezident jako hrdina Hvězdných válek v Ústí nad Labem Památky

Murál Ukrajinský prezident jako hrdina Hvězdných válek v Ústí nad Labem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal ústřední postavou murálu v Ústí nad Labem, který jej zobrazuje jako hrdinu Hvězdných válek v boji proti robotům s písmenem Z.

Mural labyrint na Spořilově Kultura

Mural labyrint na Spořilově

Při čekání na autobus se mohou cestující na zastávce MHD Spořilov nechat vtáhnout do hry. Očima či prstem se mohou zaplést do zdejšího labyrintu, který vznikl na zdi jako „sgrafito mural“, tedy umělecké dílo vyškrabané do omítky.

Mural Seifertova Kultura

Mural Seifertova

Žižkovský mural z projektu Umění pro město se nachází pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště Kultura

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště

Prostor autobusového mini terminálu v Nových Butovicích ozdobil roku 2020 mural malíře ZebOne, který se zabývá graffiti.

Murál Pater noster v Brně Památky

Murál Pater noster v Brně

V brněnské Staré ulici si kolemjdoucí prohlédnou Pater noster podle návrhu Milivoje Husáka.

Murál Tep města v Brně Památky

Murál Tep města v Brně

Na budově IBC na Příkopě v Brně vznikla velkoplošná malba Tep města. Jedná se o dílo ruského výtvarníka Marata Danilyana, které zobrazuje mladé lidi, jak se baví a popíjejí v centru. Autora inspirovala návštěva Brna.

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli Památky

Murál čertovská tramvaj v Čertově rokli

Krásné a nápadité graffiti naleznete v Brně na konečné tramvají Čertova rokle na sídlišti Lesná. Velkoformátová malba v sobě ukrývá hned několik přísloví a pořekadel.

Mural Czech Photo Centre v Nových Butovicích Kultura

Mural Czech Photo Centre v Nových Butovicích

Mural – velkoplošná malba Vladimíra Hirschera na motivy Fotografie roku soutěže Czech Nature Photo 2021 od Igora Mikula výrazně oživila korzo v Nových Butovicích.

Pasáž českého designu v Praze Kultura

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.

Mural u metra Bořislavka Kultura

Mural u metra Bořislavka

V rámci projektu Umění pro město vznikl na Bořislavce zajímavý mural. Jeho autorkou je výtvarnice Veronika Zapletalová.

Další aktuality

Kdy a proč slavíme svátek sv. Lucie? Oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy!

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.
8. prosinec 2024 11:19
Kultura

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!
8. prosinec 2024 10:51
Kultura

Tipy na návštěvu zajímavých muzeí s nádechem Vánoc

Láká vás historie a atmosféra Vánoc? Vánoce se v českých zemích vždy nesly ve znamení hojnosti a štědrosti. V České republice najdete stovky zajímavých muzeí, které skrze stálé expozice i tematické výstavy představují historii i současnost nejrůznějších regionů, osobností i jednotlivých tradic. Prožijte jedinečnou adventní atmosféru v našich muzeích a připomeňte si nejrůznější vánoční obyčeje a zvyky. Zazpívejte si koledy, poznejte staré vánoční obřady nebo si vyrobte originální vánoční dárky v muzejních dílnách. V době adventu vás na řadě míst okouzlí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Z nepřeberné nabídky vybrala redakce portálu Kudy z nudy řadu zajímavých tipů na návštěvu míst, kde se rozhodně nudy a nedostatku vánoční inspirace bát nemusíte!
8. prosinec 2024 10:29
Kultura

Kam letos o Vánocích na výstavy betlémů s dětmi?

Chcete se příjemně naladit na vánoční atmosféru a mezi svátky vydat za kulturou? Zveme vás na vánoční výstavy tradičních betlémů! Betlémy původně pomáhaly šířit srozumitelnou formou základy křesťanské víry mezi široké vrstvy obyvatelstva. Na českém území byl první betlém postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze. Reformy Marie Terezie a Josefa II. roku 1786 vedly k zákazu stavění betlémů v kostelech v celé říši. Oblíbený zvyk se tak přenesl do domácího prostředí. K základním figurkám (Ježíškovi v jeslích, Marii, Josefovi, volu, pastýřům se stády a třem mudrcům) si lidé přidávali i další postavy lidí a zvířat ze svého nejbližšího okolí. Materiály, z něhož se betlémy stavěly byly velmi rozmanité. Vznikaly vyřezávané betlémy ze dřeva, papíru, skla a dalších hmot. Nejsilnější tradici mělo řezbářství v Orlických horách a Krkonoších. K největšímu rozkvětu betlémářství došlo v průběhu 19. století a na počátku 20. století.
6. prosinec 2024 19:10
Kultura

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
4. prosinec 2024 8:28
Kultura

Kalendář 2025: 100 tipů na tradiční i netradiční festivaly v Česku

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta nejen na jižní Moravu. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.
30. listopad 2024 11:33
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
29. listopad 2024 15:48
Kultura

Rodinné klany: Budilovi, Steimarovi a Kodetovi, herci, sochaři a umělci

Říká se, že geny neoklamete. Pro slavné rodiny to platí dvojnásob: stačí se porozhlédnout po rodinném klanu, který v založil Vendelín Budil. Kromě Budilů se v téhle rozvětvené rodině objevují jména jako Jiřina Steimarová, Jiří Kodet, Evelyna Steimarová nebo Anna Polívková. Pojďte se s nimi seznámit na Kudy z nudy.
29. listopad 2024 15:24
Kultura