Úvod > Aktuality > Poznejte tajemství pražského hotelu Jalta
Poznejte tajemství pražského hotelu Jalta
"> "> Pod pražským hotelem Jalta se ukrývá rozsáhlý protiatomový kryt "> Ve dvou patrech byl jeho obyvatelum k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu i nemocnice "> I dnes to po otevrení pancérových vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve vcera
Památky

Poznejte tajemství pražského hotelu Jalta

  • Vydáno8. ledna 2020
Na Václavském náměstí v historickém centru Prahy stojí luxusní hotel Jalta, který ve svém podzemí ukrývá v minulosti přístě tajný protiatomový kryt, který sloužil zároveň jako sídlo StB. Ta odtud až do roku 1989 odposlouchávala hotelové hosty ze Západu. Kryt se však nedávno otevřel veřejnosti a tak do něj může dnes nahlédnout každý zájemce o nedávnou historii.
hotel JaltaHotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera. Kryt se rozprostírá se ve třech podzemních podlažích a je rozšířený pod celou plochou hotelu. Postaven byl v roce 1954–1958 a v případě válečného konfliktu měl v dobách studené války sloužit jako štábní centrum Varšavské smlouvy. Odolat měl i případnému výbuchu jaderných zbraní.

bunkr jaltaVe dvou patrech byl jeho obyvatelům k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu i nemocnice. Pro veřejnost je dnes zpřístupněno několik místností, které sloužily jako zázemí pro obsluhu krytu a zároveň pro příslušníky československých tajných služeb. Dostanete se třeba do místnosti pohraniční stráže, přečtete si informace o železné oponě, prohlédnete malý operační sál nebo dálnopis a odposlouchávací zařízení. Z krytu vedlo několik únikových cest. Jedna z nich ústí několik metrů od hotelu na Václavské náměstí, další pak do sousedního domu. Kryt je otevřen v sudé týdny v úterý a čtvrtek, a v liché týdny v pondělí a ve středu, vždy od 17 do 20 hodin. Za vstup zaplatíte 75 korun.

Boutique hotel Jalta, který je nedílnou součástí Václavského náměstí je na seznamu památkově chráněných budov spadajících pod UNESCO a je příkladem nejhodnotnější architektury socialistického realismu.
Boutique hotel Jalta – výjimečný hotel s protiatomovým krytem

Boutique hotel Jalta – výjimečný hotel s protiatomovým krytem

Boutique hotel Jalta je výjimečný svou exkluzivní polohou přímo v historickém centru Prahy na Václavském náměstí, ale i svou 50letou historií a designem budovy. Kuriozitou hotelu Jalta je v minulosti utajovaný protiatomový kryt v druhém podzemním podlaží.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.