Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim

Vydáno 18. září 2019 Zážitky
Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.

Bramborová válka na zámku Veltrusy

Bramborová válkaBramborová válka“ je jenom jiný, trochu posměšný název pro „válku o dědictví bavorské“. Na sklonku vlády Marie Terezie jí vyvrcholila série střetů Rakouska se sousedním Pruskem. Protože však celý konflikt neměl dlouhé trvání a obešel se bez významnější bitvy, vžilo se pro něj označení „bramborová válka“. V Rakousku se původně ujal i jiný název, a to „švestkový povyk“.

Dobový konflikt připomene sobotní program na zámku Veltrusy, který se uskuteční 21. 9. 2019 od 10 do 17 hodin. Chybět nebudou ukázky vojenské taktiky a dobové výzbroje.
 

Za českými stavy na Bílou horu

Bílá HoraPamatujete si z hodin dějepisu na výklad o Bílé hoře? Pokud chcete vidět, jak opravdu probíhala bitva mezi císařskými a stavovskými vojsky na Bílé hoře, neváhejte a vydejte se 21. až 22. 9. na její rekontrukci do Prahy – velké představení jedné z nejznámějších bitev v naší historii proběhne za účasti několika stovek účinkujících. Co nejvěrnější rekonstrukce bitvy bude doplněna hudbou a pyroefekty.

Uvidíte útok jezdců katolického vojska po kterém se dal protestantský pluk Jindřicha Thuna na útěk a další "chrabré" české oddíly ho ihned následovaly.
 

274. výročí bitvy u Žďáru

Bitva u ŽďáruV sobotu 28. září 2019 od 10:00 do 16:00 hodin se ve Stříteži u Trutnova koná vzpomínková akce k uctění památky padlých v bitvě u Žďáru v roce 1745 a padlých ve válce 1866. Součástí akce budou vojáci v dobových uniformách, kteří se zúčastní pietních aktů u pamětního kříže bitvy 1745 a hrobů v války 1866. Pro návštěvníky bude připravena výstava artefaktů z obou konfliktů a dalších nálezů z okolí.

Bitva u Žďáru patří k těm větším bitvám, které se na našem území odehrály. Šlo o bitvu v rámci Války o dědictví rakouské.
 

Marie Terezie a Josef II. v Terezíně

dobytí baterie terezínDo doby Josefa II. vstoupíte 4. až 5. října při tradičních oslavách založení města Terezína. Příznivce historie a staré vojenské techniky čeká velkolepá podívaná na historické jednotky, které se představí při přehlídce a vzájemném střetu uvnitř pevnosti. Dále bude k vidění historická válečná technika i vojenský tábor, a konečně i samotná císařovna Marie Terezie a císař Josefa II., včetně jejich dávného nepřítele pruského císaře, Fridricha II. Velikého.

Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a noční bitva o pevnost. Užijte si tradiční oslavy založení města Terezín s vojenskou parádou - pochody a přehlídkami, ukázkami výcviku a ukázkovým dobytím střelecké baterie.
 

Bitva tří císařů

Tři císařiNa 29. listopadu až 1. prosince připadá 214. výročí bitvy u Slavkova, která vstoupila do dějin jako Bitva tří císařů. V čele vojsk stáli opravdu osobně francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. rakouský panovník František.

Hlavními body programu budou sobotní ukázky bitvy pod kopcem Santon, večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově u Brna a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místu nejtěžších bojů.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2019 - bitva pod Santonem

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2019 - bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově a na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů.