Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim
Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim

  • Vydáno1. září 2022
Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.

Výročí Bitvy U Chlumce, Přestanova a Varvažova

Výročí bitvy U ChlumceV sobotu 3. září se v okolí obce Chlumec na Ústecku uskuteční tradiční rekonstrukce napoleonské bitvy roku 1813. Letos tomu bude již 209 let, kdy vojska koalice Rakouska, Ruska a Pruska zvítězila nad armádou císaře Napoleona, které velel generál Vandamme.

Páteční vojenský průvod 2. září 2022 můžete od 18:15 hod. provázet od budovy Kulturního domu v Chlumci, ulicí Nad Školou a ulicí Stradovskou k Jubilejnímu památníku, kde bude vojenský průvod v 19 hodin zakončen mší. Sobotní bitevní ukázky proběhnou na louce za Horkou od 15:00 do 15:45 hodin a od 17:30 do 18:15 hodin. Vstupné na akci je 70 Kč.
 

Malešov čeká již 20. dobývání

Dobývání MalešovaJiž po dvacáté se koná akce Dobývání Malešova na tvrzi Malešov u Kutné Hory, která láká návštěvníky každý rok na bohatý středověký program, zábavu pro děti, spoustu dobrot i skvělé pivo z místního pivovaru. Letos se bitva uskuteční v sobotu 3. září,  od 11:00 se otevírají brány tvrze a ve 12:30 a 14:30 se chystá Dobývání současnosti. Těšit se můžete na středověkou hudbu, vystoupení šermířů a od 21:00 na videomapping „Historie Malešova“ – originálně připravenou show s hudbou k 20. výročí zahájení obnovy tvrze. Výhled bude z Campu od rybníka pod tvrzí, promítat se bude na věž tvrze.
 

Za českými stavy na Bílou horu

Bílá HoraPamatujete si z hodin dějepisu na výklad o Bílé hoře? Pokud chcete vidět, jak opravdu probíhala bitva mezi císařskými a stavovskými vojsky na Bílé hoře, neváhejte a vydejte se 17. až 18. září na její rekontrukci do Prahy – velké představení jedné z nejznámějších bitev v naší historii proběhne za účasti několika stovek účinkujících. Co nejvěrnější rekonstrukce bitvy bude doplněna hudbou a pyroefekty. Uvidíte útok jezdců katolického vojska po kterém se dal protestantský pluk Jindřicha Thuna na útěk a další "chrabré" české oddíly ho ihned následovaly. Bělohorská pláň ožije v 11:00 a hlavní bitva proběhne v 15:00 hodin,a to v sobotu i neděli.
 

Renesanční hradní slavnosti a bitva na Točníku

Hrad TočníkHrad Točník se 1. a 2. října vrátí do roku 1409. Na hrad právě přijede král Václav IV. s manželkou Žofií Bavorskou. Těší se, že ochutná letošní víno a užije si zábavu se šermíři, kejklíři, tanečnicemi a hudebníky. Vladařské povinnosti jej však dohoní i zde a tak bude muset přijmout jihočeského zemana Jana Žižku z Trocnova, jehož hodlá omilostnit a přijmout ke dvoru. Očekávány jsou také návštěvy českých velmožů a možná i poselstvo králova milovaného bratra Zikmunda Lucemburského, uherského krále.
 

Marie Terezie a Josef II. v Terezíně

Josefínské slavnosti TerezínDo doby Josefa II. vstoupíte 1. října při tradičních oslavách založení města Terezína. Příznivce historie a staré vojenské techniky čeká velkolepá podívaná na historické jednotky, které se představí při přehlídce a vzájemném střetu uvnitř pevnosti. Dále bude k vidění historická válečná technika i vojenský tábor, a konečně i samotná císařovna Marie Terezie a císař Josefa II., včetně jejich dávného nepřítele pruského císaře, Fridricha II. Velikého. Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a noční bitva o pevnost. Užijte si tradiční oslavy založení města Terezín s vojenskou parádou – pochody a přehlídkami, ukázkami výcviku a ukázkovým dobytím střelecké baterie.
 

277. výročí bitvy u Žďáru

Bitva u ŽďáruV sobotu 8. října 2022 od 10:00 do 16:00 hodin se ve Stříteži u Trutnova koná vzpomínková akce k uctění památky padlých v bitvě u Žďáru v roce 1745 a padlých ve válce 1866. Součástí akce budou vojáci v dobových uniformách, kteří se zúčastní pietních aktů u pamětního kříže bitvy 1745 a hrobů v války 1866. Pro návštěvníky bude připravena výstava artefaktů z obou konfliktů a dalších nálezů z okolí. Bitva u Žďáru patří k těm větším bitvám, které se na našem území odehrály. Šlo o bitvu v rámci Války o dědictví rakouské. Organizátoři prosí jednotlivce, kteří mají zájem se této akce zúčastnit o nahlášení účasti předem.
 

Bitva tří císařů u Slavkova

bitva u slavkovaNa 1. až 4. prosince připadá 217. výročí bitvy u Slavkova, která vstoupila do dějin jako Bitva tří císařů. V čele vojsk stáli opravdu osobně francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. rakouský panovník František. Hlavními body programu budou sobotní ukázky bitvy pod kopcem Santon, večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově u Brna a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místu nejtěžších bojů. Hlavní bitevní ukázka proběhne v sobotu 3. prosince 2022 od 14 hodin pod Santonem u Tvarožné.
277. výročí bitvy u Žďáru

8.10.
277. výročí bitvy u Žďáru

V sobot 8. října 2022 od 10:00 do 16:00 hodin se ve Stříteži u Trutnova (na nádvoří marOldova statku) koná vzpomínková akce k uctění památky padlých v bitvě u Žďáru v roce 1745 a padlých ve válce 1866.

Josefínské slavnosti Terezín 2022

1.10.
Josefínské slavnosti Terezín 2022

Největší historické slavnosti 18. století v Evropě k založení města Terezína. Oslavy 242. výročí založení pevnosti Terezín.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

1.12.
4.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.