Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim
Zážitky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim

  • Vydáno3. září 2023
Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.

Výročí Bitvy U Chlumce, Přestanova a Varvažova

Výročí bitvy U ChlumceV sobotu 9. září se v okolí obce Chlumec na Ústecku uskuteční tradiční rekonstrukce napoleonské bitvy roku 1813. Letos tomu bude již 210 let, kdy vojska koalice Rakouska, Ruska a Pruska zvítězila nad armádou císaře Napoleona, které velel generál Vandamme. Páteční vojenský průvod 8. září 2023 můžete od 18:00 hodin provázet od budovy Kulturního domu v Chlumci, ulicí Nad Školou a ulicí Stradovskou k Jubilejnímu památníku, kde bude vojenský průvod v 19:00 hodin zakončen mší na Horce. Od 19:30 hod bude následovat divadelní představení na bitevním poli pod Horkou v Chlumci s názvem "Lucerna – s láskou, ale bez slitování" v podání Docela velkého divadla z Litvínova. Sobotní bitevní ukázky proběhnou na louce za Horkou od 15:00 do 15:45 hodin a od 17:30 do 18:15 hodin. Nebude chybět ani Václav Vydra jako generál spojeneckých vojsk Karel Schwarzenberger jedoucí pyšně na svém koni. Oblíbený herec pak "po bitvě" od 16:30 zahájí autogramiádu. V 16:20 se předvedou Dělostřelci z Dobrušky ve střelbě na cíl. Jak vypadala bitva u Varvažova uvidí diváci v 17:30, od 18:15 pak následuje defilé vojsk. Vstupné na akci je 80 Kč.
 

Za českými stavy na Bílou horu

Bílá HoraPamatujete si z hodin dějepisu na výklad o Bílé hoře? Pokud chcete vidět, jak opravdu probíhala bitva mezi císařskými a stavovskými vojsky na Bílé hoře, neváhejte a vydejte se 23. až 24. září na její rekontrukci do Prahy – velké představení jedné z nejznámějších bitev v naší historii proběhne za účasti několika stovek účinkujících. Co nejvěrnější rekonstrukce bitvy bude doplněna hudbou a pyroefekty. Uvidíte útok jezdců katolického vojska po kterém se dal protestantský pluk Jindřicha Thuna na útěk a další "chrabré" české oddíly ho ihned následovaly. Bělohorská pláň ožije v 11:00 a hlavní bitva proběhne v 15:00 hodin,a to v sobotu i neděli.
 

Marie Terezie a Josef II. v Terezíně

Josefínské slavnosti TerezínDo doby Josefa II. vstoupíte 30. září při tradičních oslavách založení města Terezína. Příznivce historie a staré vojenské techniky čeká velkolepá podívaná na historické jednotky, které se představí při přehlídce a vzájemném střetu uvnitř pevnosti. Dále bude k vidění historická válečná technika i vojenský tábor, a konečně i samotná císařovna Marie Terezie a císař Josef II., včetně jejich dávného nepřítele pruského císaře, Fridricha II. Velikého. Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a noční bitva o pevnost. Užijte si tradiční oslavy založení města Terezín s vojenskou parádou – pochody a přehlídkami, ukázkami výcviku a ukázkovým dobytím střelecké baterie.
 

278. výročí bitvy u Žďáru

Bitva u ŽďáruV sobotu 7. října 2023 od 10:00 do 16:00 hodin se ve Stříteži u Trutnova koná vzpomínková akce k uctění památky padlých v bitvě u Žďáru v roce 1745 a padlých ve válce 1866. Součástí akce budou vojáci v dobových uniformách, kteří se zúčastní pietních aktů u pamětního kříže bitvy 1745 a hrobů v války 1866. Pro návštěvníky bude připravena výstava artefaktů z obou konfliktů a dalších nálezů z okolí. Bitva u Žďáru patří k těm větším bitvám, které se na našem území odehrály. Šlo o bitvu v rámci Války o dědictví rakouské. Organizátoři prosí jednotlivce, kteří mají zájem se této akce zúčastnit o nahlášení účasti předem.
 

Bitva tří císařů u Slavkova

bitva u slavkovaNa 1. až 3. prosince připadá 218. výročí bitvy u Slavkova, která vstoupila do dějin jako Bitva tří císařů. V čele vojsk stáli opravdu osobně francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. rakouský panovník František. Hlavními body programu budou sobotní ukázky bitvy pod kopcem Santon, večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově u Brna a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místu nejtěžších bojů. Hlavní bitevní ukázka proběhne v sobotu 2. prosince 2023 od 14 hodin pod Santonem u Tvarožné.

Další aktuality

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Osvětlený dům v Libišanech, Advent s vůní perníku v Pardubicích, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2023

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2023. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.
Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky

Kam do keramické dílny? Máme pro vás tipy na zábavné tvoření a kurzy keramiky

Zažíváte pocity štěstí, když vám pod rukama vzniká něco krásného a zároveň užitečného? Pak se naučte pracovat s keramickou hlínou. Nahlédněte pod ruce umělcům a profesionálním keramikům, kteří se s vámi na kurzech rádi podělí o své znalosti a zkušenosti. Připomínkou vaší šikovnosti vám budou vlastnoručně vyrobené misky a hrnečky v kuchyni či na poličce. Podívejte s portálem Kudy z nudy na tipy na keramické dílny.
Zážitky