Úvod > Aktuality > Poznejte Pálavu, Mikulov a Pavlov jako místa, kde se rodí skvělá vína
Gurmánská turistika

Poznejte Pálavu, Mikulov a Pavlov jako místa, kde se rodí skvělá vína

  • Vydáno15. dubna 2015
Pálavu s nejvyšším vrcholem Děvínem (550 m n. m.), několika zříceninami středověkých hradů, vyhlídkami a naučnými stezkami mají rádi přírodovědci i obyčejní turisté. Poznat ji můžete právě teď, při jarním přechodu Pálavy spojeném s návštěvami tří vinných sklepů. Zve vás na něj portál Kudy z nudy!
Jednou z vinařských obcí na úbočí Pálavy je Pavlov, na opačném konci protáhlého hřbetu pak leží město Mikulov  – a právě tady začíná v sobotu 18. dubna jarní přechod Pálavy Přes tři sklepy, při němž navštívíte tři vinařství a v každém ochutnáte vždy po pěti vzorcích vín.
 

Tři sklepy a patnáct vín

PálavaPřechod Pálavy odstartuje u obřího sudu na zámku v Mikulově degustací vín Vinařství Volařík. Červená značka vás pak povede kolem jeskyně Turold a Kočičí skály do vinařské vesničky Bavory a do vinného sklepa Vinařství Gala. Odtud vystoupáte na vrchol Stolové hory a k Sirotčímu hrádku, kde je od 13.00 do 15.00 pro účastníky pochodu přichystáno občerstvení, a budete pokračovat do Pavlova. Tam čeká poslední zastávka ve Vinařství Reisten a posledních pět vzorků vín.

Součástí každé zastávky ve vinařstvích bude jednoduchá soutěžní otázka či úkol. Na nejlepší soutěžící čeká řada cen a pro vítěze poukaz na pobyt v Hotelu Pavlov; ceny se budou předávat na večerní zábavě s cimbálovou muzikou.

Trasa měří celkem 11 km, ale je místy kamenitá, proto se vám budou hodit pevné turistické boty. Na začátku akce dostanete kromě plánku také náramek, jímž se prokážete v jednotlivých vinařstvích i u občerstvení. Celodenní sobotní program včetně večerního rautu stojí 890 Kč.
 

Na Pálavu za vínem…

Pálavu, která bývá řazena mezi deset nejhezčích krajinářských útvarů Česka, milují také vinaři: Pro pěstování vinné révy je totiž jedinečná. Věděli to už římští legionáři, kteří tu založili vojenský tábor a u něj vysadili vinice. Pokud se sem vrátíte třeba v době letních prázdnin, můžete navštívit archeologickou výstavu Římané na Mušově v areálu autokempu ATC Merkur Pasohlávky. Autokemp leží na břehu Novomlýnských nádrží a sezonu tu zahajují8. a 9. května.

PálavaPokud máte rádi víno, měli byste vědět, že od roku 2012 mají vinaři z Pálavy povoleno označovat místní Ryzlink vlašský jako víno originální certifikace, tedy VOC. Jedná se pouze o víno z nejvyšších poloh, tedy z vinic nad pomyslnou linkou, kterou by se daly propojit Horní a Dolní Věstonice, Pavlov, Klentnice, Mikulov a Bavory. Vína, která od ostatních snadno poznáte zejména podle pásky kolem hrdla láhve, ochutnáte například na Mikulovské přehlídce vín. Degustace pod širým nebem, na níž se představí vinaři z mikulovské vinařské podoblasti, začíná na Náměstí v Mikulově v sobotu 25. dubna v 10.00 hodin.
 

…nebo za sportem a zábavou

MikulovTýž den, tedy sobotu 25. dubna, se také můžete zúčastnit jarního běhu česko-rakouského přátelství Okolo Pálavy. Třetí ročník mezinárodního běžeckého závodu na 9,13 km je určený pro širokou veřejnost všech věkových i výkonnostních kategorií a jeho součástí jsou i závody pro děti. Hlavní závod odstartuje ve 13.00 hodin z areálu Yacht Club Dyje v Pavlově.

V sobotu 25. dubna se také koná tradiční vyjížďka parním vlakem na Pálavský okruh z Brna do Mikulova, Valtic a Lednice. Vlak, který každý rok slavnostně otevírá turistickou a cykloturistickou sezonu na jižní Moravě, táhne parní lokomotiva Šlechtična, vyrobená roku 1947 v Plzni. Kromě takzvaných Rybáků, zelených vozů s dřevěnými sedačkami ze 40. a 50. let, bývá ve vlaku zařazen i bufetový vůz s občerstvením, upomínkovými předměty a víny. Do Mikulova vlak přijede v 10:40 hodin.
Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Kočičí skála u Mikulova

Kočičí skála u Mikulova

Přírodní památka Kočičí skála leží asi 2 km severně od Mikulova a 2 km jihovýchodně od Bavor. Jedná se o malou vápencovou skálu s výskytem charakteristické flóry Pavlovských vrchů, například s kosatcem nízkým, lnem chlupatým a sápou hlíznatou.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Kemp Merkur Pasohlávky

Kemp Merkur Pasohlávky

Autokemp Merkur Pasohlávky na horní Novomlýnské nádrži je jedním z největších kempů v ČR. Kemp je ideální pro rodiny s dětmi, skupiny, školy i jednotlivce.

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Další aktuality

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky