Úvod > Aktuality > Poznejte naše zubry: výlety k největším přežvýkavcům Evropy
Příroda

Poznejte naše zubry: výlety k největším přežvýkavcům Evropy

  • Vydáno18. září 2022
Zubr evropský je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě, kterého lidé v 18. století téměř vyhubili a ve 20. století opět vyšlechtili z jedinců žijících v zajetí. U nás se zubři vyskytují pouze na několika málo místech a pocházejí většinou z chovů na východě Polska. Největším evropským sudokopytníkům se u nás ale daří, aktuálně jich v Česku žije okolo 120. Kam se za nimi vydat vám poradí Kudy z nudy.
zubrZubr je největším evropským kopytníkem dorůstá délky 2,5 – 3,5 m, výšky v kohoutku i přes 1,5 m a hmotnost do 800–1000 kg. Na našem území byli divocí zubři vyhubeni už asi ve 14. století. Dříve byli poměrně hojně rozšířeni, o čemž svědčí celá řada místopisných názvů (např. Zubří nebo Zubrnice) a zubří hlava je také ve znaku města Přerova. I když relativně dlouho přežívali ve východním Prusku a v rumunské Transylvánii, nakonec bohužel vyhynuli. Od začátku 19. století se volně žijící zubři prokazatelně vyskytovali pouze v Bělověžském pralese na území dnešního Polska a Běloruska, a na Kavkaze. Pro chov a navrácení zubrů byla počátkem 20. století použita zvířata žijící v oborách a v zoologických zahradách v počtu 54 kusů. V roce 1932 vznikl první registr chovných zvířat, který se později změnil v plemennou knihu, kterou dnes vedou odborníci v polské Bělověži. V roce 1953 žilo na světě jen 184 zubrů, dnes bychom jich v Evropě napočítali přes 9 100 (z toho tři čtvrtiny ve volné přírodě).

zubrNejvíce již žije v Polsku a Bělorusku (50 % z celkového počtu), a i právě z Polska pocházejí i naši zubři, kteří se u nás dobře zabydleli a již mají řadu potomků. Česko se sice nemůže, co se počtu zubrů týče, s Polskem srovnávat, přesto se řadí na špičku v chovu těchto velkých kopytníků ve srovnání s ostatními zeměmi. Nejvíce reintrodukovaných zubrů žije (mimo Polska a Běloruska) v Rusku (400), Litvě (230), Bulharsku (150), Česku (120), Rumunsku (100) a Španělsku (100).
 

Kam za zubry na výlet

Zubři ukazatelNejznámější českou lokalitou je velká obora zubrů v Travinách u Benátek nad Jizerou. Ti zde byli roku 2016 vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou. Stádo zubrů sem bylo přivezeno ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermusy. V roce 2018 se tam narodila první zubří dvojčata v historii České republiky.K pastvině se stádem zubrů mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou vedou od parkoviště u motokrosové trati na benáteckém předměstí Kbel nové ukazatele s portrétem zubra, který vždy doplňuje směrová šipka.

zubrBývalé vojenské cvičiště v Rokycanech je evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Vzácné území pomáhají udržovat od podzimu 2019 exmoorští divocí koně a od ledna 2020 zubři. Jedná se o stádo šeti koní a tří zubrů. Speciální péči zvířata nevyžadují. Nesmí se vůbec dokrmovat, člověk jim zajistí pouze dostatek vody a minerálů. Výběh pro zvířata je rozdělen na dvě části, mezi kterými vznikla lávka, jenž slouží jako vyhlídkové molo.

Zubry chová mnoho zoologických zahrad u nás. Programu zpětného návratu zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. K únoru 2022 v Zoo Tábor už odchovali celkem osm mláďat zubrů.

zubrVelkou tradici v chovu zubrů má Zoo Praha. Zde se zubři chovají od roku 1932 a od té doby přišlo na svět přes 90 mláďat. Mláďata z Prahy dostávají jména začínající písmeny „Pr“. Do světa tedy odešly zubříci Próza, Pravda, Prérie, Promyka, Pristína, Priscilla či Praha. V roce 2017 zde byla pokřtěna samička Prťka, která roku 2019 odjela do nového domova v ázerbájdžánském Národním parku Shahdag a stejný osud potkal roku 2022 samici Prixi. Ve volné přírodě tam vzniká nový reintrodukční areál s cílem vrátit zubry na Kavkaz. Mláďata z Prahy již dříve obohatily chovy v polském Bieszczadském národním parku. Dále pak zubry chová Zoopark Chomutov, Zoo Olomouc a Zoo Plzeň.


Jaký je rozdíl mezi zubrem a bizonem?

bisonTaké vám není jasné v čem se liší zubr od bizona? Není to nic složitého. Každý si jistě vybaví, že bizon obývá americké pláně. Žije tedy v USA a v Evropě se nevyskytuje. Jedná se o největšího suchozemského savce, samci váží v rozmezí 900 – 1 500 kg a samice přibližně polovinu váhy samců. Tělo bizona je pokryto hnědou srstí, která je v přední části (na hlavě, krku a předních končetinách) dlouhá a tmavá. V porovnání se zubrem je širší a celkové mohutnější, ale má kratší rohy a ocas. Bizoni američtí žijí ve velmi početných stádech, čítajících až několik tisíc jedinců. Stáda jsou obvykle tvořena samicemi s telaty.

ZubřiZubr je lehčí než bizon, ale dosahuje vyšší výšky v kohoutku. Samci váží v rozmezí 800–1000 kg, samice jsou přibližně o polovinu menší. V porovnání s bizonem americkým má kratší srst na hlavě, krku a hrudních končetinách, ale jeho ocas a rohy jsou naopak delší. Jeho přirozeným domovem jsou listnaté a smíšené lesy mírného pásu. Jsou velmi společenští, žijí v rodinných stádech, sestávajících z dospělé samice a jejích mláďat.

Zubr a bizon patří do rodu Bison. Jedná se o poslední dva zástupce tohoto rodu, kteří obývají naši planetu.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Safari expres v Podkrušnohorském zooparku Chomutov

Safari expres v Podkrušnohorském zooparku Chomutov

Velkým lákadlem v Podkrušnohorském zooparku Chomutov je safari, které si lze prohlédnout z terénní soupravy Safari expres.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty