Úvod > Aktuality > Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko
Příroda

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

  • Vydáno30. června 2022
Žádné betonové chodníčky, pohodlné schody, chromované zábradlí a elektrické osvětlení, ale přilba, čelovka, speciální jeskyňářská kombinéza a zážitky, na které nikdy nezapomenete. Právě to nabízejí speciální prohlídky jeskyní a propastí Moravského krasu! Zároveň můžete prozkoumat i jeskyně, které jsou volně přístupné a lákají k malému dobrodružství.
Netradiční prohlídky Moravského krasu zkrátka nabízejí všechno dohromady – zábavu, romantiku i dobrodružství. Hlavní výhoda? Rozhodně vás nečekají zástupy ostatních dychtivých turistů. Tam hluboko dole budete jen vy, průvodce a jeskyně ve své přirozené kráse tak, jak je příroda vytvořila s jejich tajemstvím, atmosférou i zvláštními příběhy.

Pro zájemce je běžně přístupných pět jeskyní s vybudovanými chodníčky a osvětlením, tedy Punkevní jeskyně, Kateřinská, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek. Vedle toho je možné po dohodě navštívit i tři neupravené jeskyně, a to Rudické propadání, dolní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní a Ostrovskou propast. Nedávno se k těmto přírodním jeskyním přidala i jeskyně Horizont u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce a jeskyně Bertalánka Pustém žlebu.
 

Nová trasa jeskyní Výpustek

výpustekV jeskyně Výpustek, která má bohatou a velmi neobvyklou historii, se letos optevřela nová dobrodružná trasa Za tajemstvím jeskyně. Jedná se o neupravenou trasu přírodního charakteru, kde terén zůstal nezměněn po těžbě fosfátových hlín, které se v podzemí těžily ve 20. letech minulého století. Návštěvníci na okruh vyrazí bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách a v oblečení které si lze zašpinit. Trasa je přístupná po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.
 

Jeskyně Bertalánka a Horizont

Jeskyně HorizontPokud se letos chystáte do Moravského krasu, od začátku prázdnin, až do října si budete moci prohlédnout dvě další, méně známé jeskyně: Bertalánku a Horizont. Ta první leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou a trasa vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí, Horizont objevíte u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce.

V Horizontu máte, vybaveni helmou a světlem, možnost podívat se do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyňáři z Holštejna během tří let ručně odtěžili z Horizontu přes 300 tun písčitojílových usazenin a tím návštěvníkům umožnili pohodlně si prohlédnout 800 tisíc let staré sedimenty, zbytky krápníkové výzdoby, 18 metrů dlouhé kořeny buků a hlavně – udělat si hrubou představu o jejich práci. Vstupné do jeskyně je za 50 Kč na osobu, včetně zapůjčení helmy a světla. Areál je o prázdninách otevřen každý den od 10 do 18 hodin.

JesykněBertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Jeskyňáři v jeskyni pořádají několik programů pro veřejnost, které je třeba předem objednat na webových stránkách pořadatele. Můžete si dopřát speleoferatu, rande v jeskyni, únikovku nebo canyoning. Populární je speleoferata, trasa vedoucí labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři. Jde o trasu rodinného charakteru. V jeskyni nejsou žádné betonové chodníčky, žádné světlo.
 

Jak se dostat na dno Rudického propadání?

JeskyněVětšina lidí zná Rudické propadání jako místo na konci stinného údolí, kde se ve změti skal a balvanů ztrácí vody Jedovnického potoka. Zelená turistická značka a naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání sice pokračují dál, ale podél potoka už žádná cesta nevede, jedině pokud byste se odvážili sestoupit do rozsáhlé vodní jeskyně plné žebříků a lanových traverzů. Takový zážitek vám umožní jeskyňáři z Rudice, kteří do podzemí pořádají speleologické výpravy. Přibližně během čtyř až pěti hodin projdete část 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, po Amatérské jeskyni druhého nejdelšího v Česku. Mimochodem, kdybyste stále sledovali tok Jedovnického potoka, na zemský povrch byste se vrátili až po mnoha kilometrech; vyvěrá pod Býčí skálou v Josefovském údolí mezi Adamovem a Křtinami. Kurzy probíhají celoročně mimo druhou polovinu září a první polovinu října, ale i dojednané termíny se mohou přesunout; jde o vodní jeskyni, takže je třeba počítat s kolísající výší hladiny Jedovnického potoka. Vstupné stojí 1 500 Kč, u větší skupiny je možná množstevní sleva.
 

Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi po stopách Nagela

JeskyněSloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v Česku a jediné, které kromě klasických prohlídkových tras nabízejí i zážitkovou exkurzi do spodních pater; je ale nutné se předem objednat telefonicky nebo e-mailem. Prohlídka spojená s plazením a šplháním v těsných místech zabere několik hodin a dostanete se na místa, jimiž v roce 1748 procházel Johann Antonius Nagel, oficiálně považovaný za objevitele jeskyně. Skutečnost ale zdaleka nebyla tak zářivá: vídeňský matematik a fyzik dostal průzkum podzemí příkazem od císařovny, ale natolik se bál, že nejprve uplatil dva opilé sedláky, aby se do temnot vydali před ním. Až když se vrátili, odvážil se do podzemí sám a s velkou slávou se poté prohlásil za objevitele. Zážitkovou trasu můžete absolvovat celoročně, děti sem pouští od 10 let a vstupné stojí 900 Kč za osobu. Přilbu se svítilnou vám půjčí přímo v jeskyních a v pokladně si můžete za 100 Kč koupit jednorázový overal, ale zbývající vybavení záleží výhradně na vás. Hodit se vám budou pevné boty s protiskluzovou podrážkou nebo holínky, ochranné rukavice a šátek nebo tenká čepice pod přilbu.
 

Jeskyně, které si můžete prolézt sami

Rytířská jeskyněAno, i takové v Moravském krasu existují. I když se nejedná o žádné rozsáhlé prostory, své kouzlo pro vás jistě mít budou. Stačí si vzít čelovku a můžete se vydat poznávat krásy krasu na vlastní pěst. Rytířská jeskyně se nachází asi 300 m jihovýchodně od známé Kateřinské jeskyně a je neobvyklým příkladem tzv. jeskynního hradu. Žádné písemné zmínky se však nedochovaly a archeologický průzkum datuje jeho vznik do 13. století, kdy sloužil jako strážní hrad. Jeskyně je ozářená denním světlem, a tak její stěny téměř až do poloviny kryje vegetace.

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí. Vězte však, že se v Netopýrce bez baterky neobejdete.

Švédův stůlVolně přístupná jeskyně Švédův stůl v údolí potoka Říčky je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území. Dosahuje celkové délky 30 m a díky propadlému stropu v zadní části je celá osvícena denním světlem. Jeskyně patří k našim nejvýznamnějším archeologickým lokalitám a je jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na území ČR. Tito lidé žili ve zdejších jeskyních v údolí Říčky v období starší doby kamenné. Jeskyně se považuje také za typické doupě jeskynních hyen a medvědů, žijících zde ve starších čtvrtohorách. Vědci zde z tisíciletých nánosů hlíny vykopali nepřeberné množství kostí různých tehdy žijících zvířat. Pozoruhodným zjištěním bylo, že mnoho stejným způsobem ohlodaných kostí sem zavlekly jeskynní hyeny coby lahůdku na "vykusování" morku. Švédův stůl tedy sloužil jako hodovací doupě jeskynních hyen.

Jeskyně KostelíkJáchymka v Josefském údolí je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století. Je průchozí a celoročně přístupná. Ve starší době kamenné jeskyně sloužila jako dočasné sídliště pravěkých lovců. Na počátku 20. století se zde těžilo netopýří guáno pro výrobu hnojiva.

Jeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil. Její hlavní dóm připomíná vnitřek kostelíka, který mu přisoudil i název celé jeskyně. Kromě hlavní části je zde několik bočních chodeb a oken, diky kterým můžete prozkoumat jeskyni i bez svítilen.
Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Ostrovská propast v Moravském krasu

Ostrovská propast v Moravském krasu

Ostrovská propast, objevena roku 1861, se nachází přímo uprostřed obce Ostrov u Macochy na návsi před farou. Je zadělána mříží a ke hladině vody sahá do hloubky 50 metrů. Na dně propasti leží dvě tůňky.

Rudické propadání

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Ve zkušebním režimu otevře od soboty 12. února druhá prohlídková trasa v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu, která bude poněkud dobrodružnějšího charakteru. Dosavadní klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt. Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná bude pouze s čelovkou a baterkami.

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Jeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil.

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu – kvůli hnízdění sokola uzavřena

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu – kvůli hnízdění sokola uzavřena

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století. Od 15. dubna 2024 je uzavřena kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika