Úvod > Aktuality > Kde letos na podzim zastaví Legiovlak a kam se vypravit na výstavy o čs. legiích?
Kde letos na podzim zastaví Legiovlak a kam se vypravit na výstavy o čs. legiích?
"> "> "> "> ">
Zážitky

Kde letos na podzim zastaví Legiovlak a kam se vypravit na výstavy o čs. legiích?

  • Vydáno6. října 2018
Už jste viděli Legiovlak aneb legionářské muzeum na kolejích? Než se letos uloží k zimnímu spánku, můžete ho vidět v několika středočeských městech. Sté výročí vzniku Československé republiky pak oslaví měsíční zastávkou v hlavním městě. Kromě toho vám nabídneme další zajímavé legionářské výstavy!
Na svou cestu se Legiovlak poprvé vydal v roce 2015 a Českem bude křižovat ještě dva roky. Věrnou repliku vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií, tak můžete navštívit také příští rok nebo napřesrok. Pocit sounáležitosti a národní hrdosti ale nejlépe zažijete právě teď na podzim, rovných sto let po památném vzniku samostatného československého státu. Vstup do Legiovlaku je zdarma.
 

Poslední letošní zastávky Legiovlaku

Vlak nabízí prohlídku řady zrekonstruovaných vagonů; v soupravě bývá většinou k vidění vůz polní pošty, takzvaná těpluška, prodejní, ubytovací a sanitní vůz, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami, obrněný vůz vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací a plošinové vozy s materiálem. Interiéry, informační panely a exponáty, které seznamují se životem a bojem čs. legií, si prohlédnete ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendech od 9 do 19 hodin.

Legiovlak se letos zastaví celkem v sedmatřiceti městech Čech, Moravy a Slezska. Na začátku října se z Hostivic přesune do Benešova, kde si jej prohlédnete od 9. do 14. října. Další zastávkou budou od 16. do 21. října Úvaly a od 22. do 25. října Poděbrady. Od 28. října až do 18. listopadu bude Legiovlak k vidění v železniční stanici Praha-Dejvice, předposlední zastávkou pak bude od 20. do 25. listopadu Rakovník a letošní tečkou se stane zastávka v Radnicích; tam se s Legiovlakem rozloučíte v době od 27. listopadu do 2. prosince.
 

Výstavy na téma čs. legie

Za Legiovlakem nemusíte většinou cestovat nijak daleko a chce to jen pohlídat si čas, kdy dojede do vašeho města nebo blíž k vašemu bydlišti. Jiné je to s výstavami, a tak vám nabídneme přehled akcí z různých míst.

Například ve středních Čechách se do konce října můžete vypravit do Muzea klasického knihařstvíRožďalovicích na výstavu Příběhy československých legionářů v ilustracích a obrazech 1918–1938, Městské muzeum ve Velvarech pak do 10. listopadu nabízí výstavu věnovanou osobnostem čs. legií a vzniku Československa.

V historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích končí 11. listopadu výstava První světová válka – léta zkázy a bolesti, zatímco v Národním památníku II. světové války v Hrabyni je až do konce listopadu k vidění výstava o formování Československé armády v letech 1918−1938. Závěr první světové války a vojáky vracející se z fronty připomíná také výstava Rok 1918 – co nám válka vzala a dala, v Muzeu města Brna na Špilberku ji můžete navštívit až do konce roku.

A chystané akce? Koncem října se ve Slezském zemském muzeuOpavě otevře výstava věnovaná prvnímu prezidentovi T. G. Masarykovi, legiím a Slezsku. Památník Mohyla míru na jižní Moravě připomene sochaře a legionáře Rudolfa Březu, který se osobně znal s Milanem Rastislavem Štefánikem a roku 1919 sejmul jeho posmrtnou masku. Výstava začne koncem října a potrvá až do ledna 2019.
 

Co by vás mohlo zajímat?

  • Československé legie používaly podobné vlaky na Transsibiřské magistrále jako pojízdné kasárny, v 259 vlacích bývalo seřazeno 531 osobních a 10 287 nákladních vozů.
  • Součástí expozice v Legiovlaku je databáze, v níž můžete přímo na místě zjistit, jestli byl v legiích některý z vašich předků.
  • Co dělali legionáři ve volném čase? Například hráli loutkové divadlo: deset originálních marionet zapůjčilo Muzeum loutkářských kulturChrudimi. Přímo na italské frontě s nimi pro své spolubojovníky hráli divadlo bratři Kopečtí, pravnuci legendy českého loutkářství Matěje Kopeckého.
  • Mezi letošní novinky se vedle marionet a historické polní kuchyně řadí také parní lokomotiva, kterou Československá obec legionářská koupila v roce 2016 a nechala ji opravit. Protože ale z dnešních nádraží zmizely vodní pumpy a sklady uhlí, ČsOL si musela od Českých drah vypůjčit cisternový a plošinový vůz; lokomotiva si tak vozí potřebný materiál s sebou.
  • Až se Legiovlak v roce 2020 zastaví, mohl by najít zázemí u Larischovy vilyPardubicích. Ta se zapsala do dějin jako jedno z krvavých míst Heydrichiády a Československá obec legionářská v ní plánuje muzeum.
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Slovácký Slavín v Kněždubu

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady leží pod Emauzy a vznikly na místech posledních zbytků starého Podskalí. Jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevnou a náměstím pod Emauzy.

Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Plzeňské oslavy vzniku republiky aneb přijet 28. října do Plzně za to stojí

28.10.
Plzeňské oslavy vzniku republiky aneb přijet 28. října do Plzně za to stojí

Každoročně se v Plzni konají oslavy výročí vzniku republiky, kdy se místním i turistům otevřou zajímavá místa a turistické atrakce, a to buď zcela zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun.