Úvod > Aktuality > Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny
Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny
"> "> "> "> ">
Památky

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

  • Vydáno19. října 2021
Zajímá vás, jak se dříve žilo na mlýně a jak se zde starali o živobytí? To vše máte možnost poznat tento víkend, v sobotu 23. října 2021, na vodním mlýně v Hoslovicích v jižních Čechách, kdy se zároveň bude konat tradiční podzimní řemeslná akce s názvem "Podzim vchází do dveří". Stavením zavoní čerstvý chléb a chlebové placky, které budete moci ochutnat.
Mlýn HosloviceZávěrečnou akcí této sezony je na vodním mlýně v Hoslovicích řemeslná akce "Podzim vchází do dveří". Ta se bude konat už v sobotu 23. října 2021. Tentokráte se můžete těšit na řemeslné ukázky spojené se životem na mlýně a vesnici. K vidění bude tradiční výroba dřeváků, šindelů a dlabaných koryt.

Chleba (pouze na ochutnávky) upeče Eva a Vašek. Na ochutnání bude nejen chleba, ale i chlebové placky a zelňáky. A navíc i domácí jablková povidla. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky – malování na textilní hračky a sádrové odlitky a papírové origami. V rámci muzejního tvoření si tentokráte zkusíte výrobu hnětýnkových ozdob. Chybět nebude ani bojovka pana mlynáře.
 

Jarmark a komentované prohlídky

HosloviceNa jarmarku v Hoslovicích si budete moci nakoupit domácí sirupy marmelády, šité hračky, perníčky, dřevěná prkénka, drátkované ozdoby, vinuté perly, bižuterii, historické sklo, hrábě, svíčky a přírodní dekorace či pletené košíky.

Ochutnáte nejen chleba ale i chlebové placky. Stánkový prodej nabídne letošní med a další sezónní pochutiny. Nebudou však chybět ani mýdla a další produkty.

HosloviceSamozřejmostí jsou také komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola, které doplní vystoupení jihočeského folklórního souboru Javor (v 11:30, 12:30 a 14:30 hodin). V každou celou hodinu na vás čeká komentovaná prohlídka mlýna. Program trvá od 10:00 do 16:00 hodin. Nejstarší a jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách najdete nedaleko od Strakonic. Areál unikátního hoslovického mlýna tvoří původní mlýnice s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola, všechny kryté došky, roubené či zděné ze smíšeného zdiva. K mlýnu také patří rybníček s náhonem, sad a louky. Mlýn byl poháněn vodou, přiváděnou vantroky z malého rybníka.
Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.

Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Další aktuality

18.5.
2022
Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Jihočeský kraj | Příroda
18.5.
2022
Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Jihočeský kraj | Letní sporty